'Die wijk is één grote Oppositie eist uitleg over theaterdossier 261 zeeland PZC Verhogen toeristenbelasting in Veere blijft een heikel onderwerp VERHUIZEN sQ ■Es MET ZORG! www.koozie.nl Jl" %SÉ 0118 61 26 69 FOTOBOEK VIJFTIG JAAR MOLUKSE WIJK De Molukse gemeenschap in Oost-Souburg is nog steeds springlevend. Dat is goed te zien in het fotoboek dat deze week verschijnt ter ere van vijftig jaar Molukse wijk. monDinL mouERS H3| W.!.!m!ï,!IIUIl!.!=!,«Sl Wethouder: 'Dit gaat nergens over' Nieuwe abonnementsprijzen zaterdag 17 december 2011 kinderopvang door Theo Ciele MIDDELBURG - Een aantal oppositie partijen in de Middelburgse raad is ontevreden over de wijze waar op zij wordt geïnformeerd in het theaterdossier. Op 5 december werden de par tijen verrast door het bestaan van een oud plan van theaterexploi tant Lievens voor een muziekthea ter op het Zep-terrein. Met Lie vens sloot de gemeente op 1 juli een overeenkomst over de exploita tie van de schouwburg. Daarin was een investering opgenomen die Lievens zou doen in de inrich ting van het kantoor en de horeca. Uit gisteren door Hans Wind van de Vereniging Stadspark Molenwa ter verspreide documenten blijkt dat Lievens op juli, een dag na de ondertekening, een voorbehoud maakte op die investering. Van dit voorbehoud zou het college van B en W de raad niet op de hoogte hebben gesteld toen de overeen komst in de raadsvergadering van 4 juli aan de orde kwam. De SGP eist dat het college maandag tekst en uitleg geeft. Andere oppositie partijen steunen hem daarin. „We hebben de wethouder er in juli nadrukkelijk naar gevraagd", zegt fractievoorzitter Chris Dek ker. Maar over het voorbehoud van Lievens is toen niets gezegd. Zijn collega van de Christenunie, Krijn Hamelink, zegt dat hij 'in al gemeenheid de indruk heeft dat wethouder Albert de Vries de raad meer ziet als een lastige hobbel, dan als de chef aan wie hij verant woording verschuldigd is'. „Dit gaat helemaal nergens over", reageert wethouder De Vries. „We hebben op 1 juli een overeen komst getekend met Lievens en daarin staat niets meer of minder dan dat over de investering met Lievens afspraken worden ge maakt. Dat Lievens na de onderte kening nog een voorbehoud wilde maken, zegt niet dat wij dat heb ben geaccepteerd." Overigens vindt De Vries het 'een beetje bizar' dat e-mailwisseling tussen Lievens en ambtenaren bij Wind terecht is gekomen. Inmiddels heeft het college gister middag in reactie op de mail van Wind de raad, eveneens per mail, zijn visie op de gang van zaken ge geven. Het college schrijft: „Wet houder De Vries heeft na ont vangst van de betreffende mails in een telefoongesprek op zaterdag 2 juli aan de heer Frans Lievens dui delijk gemaakt dat er met een handdruk definitief overeenstem ming was bereikt De heer Lie vens heeft die overeenkomst op 1 juli ook zonder voorbehouden aan de pers bevestigd. Verder heeft wethouder De Vries in het voor noemde telefoongesprek aange voerd dat artikel 10 op zichzelf re gelde dat er nog nadere afspraken moeten worden gemaakt en dat hij geen nadere voorbehouden ac cepteerde. Hij heeft vervolgens geëist dat de mondelinge overeen komst zonder voorbehouden werd getekend. Dat is vervolgens alsnog gebeurd Aanvankelijk is er een aantal dagen na de ondertekening ambtelijk nog gecorrespondeerd. Dat heeft niet geleid tot nadere be sluitvorming." De raad praat maandagavond over de kwestie. door Rens Wisse De Molukse wijk in Oost-Souburg be staat dit jaar vijftig jaar. Ter ere van dit jubileum heeft PZC-fotograaf Ruben Oreel het fo toboek 'Orang Ambon di Souburg' samengesteld op verzoek van de Molukse vereniging Mae-Uku. Het schetst een beeld van het dagelijks leven in de wijk en de Molukse ge meenschap in Oost-Souburg zoals die er vijftig jaar later uitziet. In 1961 werden de eerste sleutels overhandigd aan de bewoners van de nieuwe wijk tussen de Burge meester Stemerdinglaan, de Krom- wegesingel en de Ritthemsestraat. Als één van de weinige woonwij ken in Nederland is deze in het ge heel gebouwd om bewoners van Molukse komaf en hun gezinnen te kunnen huisvesten. Oreel maakte zijn foto's de afgelo pen maanden niet alleen tijdens door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Het leek er even op dat er een vertrouwenscrisis zou ont staan tussen Veerse recreatieonder nemers en het gemeentebestuur. Dit naar aanleiding van het voor nemen van de gemeente om de toeristenbelasting al met ingang van 2013 met een dubbeltje te ver hogen, in plaats van in 2014. De raadsfracties CDA en WD schaarden zich achter de recreatie- ondernemers en wezen erop dat gemaakte afspraken naar die on dernemers toe, nagekomen dienen te worden. Woordvoerder A. Pou- wer van de Recron gaf tijdens de de vele feestelijkheden rondom het jubileum, maar ging ook spon taan de wijk in om het dagelijks le ven van de bewoners vast te leg gen. „Bijna elke dag ben ik er even doorheen gereden. Als het toch op de route lag, ging ik nog snel even de wijk in om te kijken of er nog een foto te maken viel." De Molukse gemeenschap kent een bewogen geschiedenis. Vele Molukkers weken na de Tweede Wereldoorlog uit naar Nederland omdat ze in het Koninklijk Neder- lands-Indië Leger (KNIL) hadden gediend. Nadat Indonesië de onaf hankelijkheid van Nederland had uitgeroepen, werden zij door het Soekarno-regime als handlangers van de voormalige kolonisator be schouwd. Toen duidelijk werd dat er voor een zelfstandige republiek of zelfbeschikking van de Moluk- ken in het Indonesië van Soekar- no geen ruimte zou zijn, bleef een groot deel van hen in Nederland. Na jaren in eenvoudige barakken kampen te hebben gewoond, inspraakronde duidelijk aan dat 'ons vertrouwen in de gemeente is geschaad omdat zij met deze ver hoging aan afspraken voorbij gaat die in het verleden zijn gemaakt'. De gemeente had eerder dit jaar te kennen gegeven dat de verhoging er pas per 2014 zou komen, en dan nog alleen wanneer de inflatie daartoe aanleiding zou geven. De fractie PvdA/GroenLinks wilde echter eerst meer duidelijkheid over alle afspraken waarover de re creatieondernemers, de WD en het CDA repten. „Als die afspra ken er zijn, valt er niets te verho gen en zal het college op zijn schre den moeten terugkeren." kreeg de Molukse gemeenschap in de jaren vijftig en zestig eigen stra ten en wijken met fatsoenlijke huisvesting, waaronder de wijk in Oost-Souburg. Tot op de dag van vandaag is deze een begrip in het dorp en op de rest van Walcheren. Oreel is erg onder de indruk van de gastvrijheid die hij er aantrof „Ik heb nu zeven fotoboeken ge maakt, maar dit was veruit het leukste om te doen. Ik heb geen dag gehad dat het niet leuk was. De gastvrijheid van de bewoners is echt enorm groot." Het boek staat, naast foto's van de karakteristieke huizen in de wijk, vol met portretten van de bewo ners. Zo zijn de weinige nog in le ven zijnde voormalige KNIL-mili- tairen te zien, maar ook de wedu wen van diegenen onder hen die inmiddels overleden zijn. Daar zit ten ook een aantal vrouwen van Nederlandse afkomst bij die nog steeds in de wijk wonen. Naast de oude garde passeert ook het leven van de jongste generatie de revue. Die is geboren en geto gen in de wijk. Zo zijn de kleine kinderen die op straat spelen te zien, en de hangplekken van hun oudere broers en zussen. De gemeenschapszin onder de Mo lukkers is volgens Oreel vijftig jaar later nog altijd groot. „Die wijk is één grote familie, echt heel gezel lig." Zo zijn de vele herdenkingen, de eetcultuur, de Molukse kerk aan de Burgemeester Stemer dinglaan en de jubileumvieringen te zien in het boek. Een belangrij ke spil vormt daarbij het wijkcen trum, gelegen aan de Prins Hen drikstraat. Van daaruit worden alle Molukse culturele evenementen gecoördineerd door de Molukse vereniging Mae-Uku. Oreel: „Het verenigingsgebouw is een heel be langrijke plek voor de Molukse ge meenschap. Daar gebeurt het alle maal." Het fotoboek wordt donderdag 22 december om 16.00 uur gepresen teerd in wijkcentrum Mae-Uku. Het boek kost €24,95 en is te ver krijgen bij Stichting Mae-Uku. SGP-ChristenUnie vond het 'kin derachtig van CDA en WD om het raadsbesluit van vorige maand over die verhoging, in 2013 nu weer onderuit te halen. Piet de Vis ser: „Er is toen een motie inge diend en die is aangenomen. Waar om moet dat nu teruggedraaid worden. Dit komt bij de voorjaars nota allemaal aan de orde." Ook de overige raadsfracties von den dat de verhoging een onder werp voor de voorjaarsnota is en moet blijven. Verantwoordelijk wethouder René Molenaar zegde toe alle gemaakte afspraken in kaart te brengen en op basis daar van de verhoging nader te bezien. Als gevolg van gestegen kosten is een aanpassing van de abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. Het nieuwe tarief voor een kwartaalabonnement per automatische incasso bedraagt 77,65. Gezien de veelheid aan abonnementsvormen verwijzen wij u voor het complete tarievenoverzicht naar www.pzc.nl/abonneren. U kunt ook telefonisch contact opnemen met onze lezersservice via 088- 013 9910. De nieuwe tarieven worden ingevoerd per 1 januari 2012 en zijn van toepassing binnen het bestaande verspreidingsgebied conform onze algemene voorwaarden. Wij vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot automatische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. Directie PZC De jongere generatie in de Molukse wijk in Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26