Ondernemer Netwerken midden in het wildseizoen zwn.nl PSV, Google en Efteling op BMB berichten In deze kolom geven wij u een overzicht van nieuws dat op deon- dememerzwn.nl gevonden kan worden. Het gaat om actueel nieuws, dat niet in de maandelijkse uitgave van de Ondernemer staat. Techniek Toernooi voor basisscholen Alle basisscholen in de provincie Zeeland kunnen zich vanaf nu aanmelden voor het Techniek Toernooi 2012. Wie er snel bij is, kan op donderdag 7 juni mee doen aan de landelijke finale in het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem. Meedoen aan het Techniek Toernooi kost niets. De organisatie draagt boven dien bij in de reiskosten naar Arn hem. Inschrijven kan op www.techniektoemooi.nl. Het Techniek Toernooi is de grootste techniekwedstrijd voor het basis onderwijs van Nederland. De wedstrijd begint op school en ein digt met een landelijke finale op 7 juni. Door deelname ontdekken leerlingen op jonge leeftijd hoe leuk en uitdagend wetenschap en techniek is. Misschien vinden ze het zo leuk dat ze er later in wil len doorleren. Er is grote behoef te aan meer jongeren die kiezen voor een loopbaan in de weten schap en techniek. Lancering Zeeuwse T apijtschelpen Voor het eerst zijn er consump tie-schelpdieren beschikbaar die op land zijn opgekweekt. Na twee kweekseizoenen in het Zeeuwse Colijnsplaat en Yerseke is een hoeveelheid binnendijks ge kweekte tapijtschelpen beschik baar voor kennismaking en beoor deling. Tien gerenommeerde res taurants zijn geselecteerd om de tapijtschelpen te testen op kwali teit en waardering. De schelpdie ren worden onder de naam Zeeuwse Tapijtschelpen gelan ceerd. Het eten van tapijtschelpen (ofwel vongoles) wordt in Neder land steeds meer gewaardeerd. In het buitenland zijn deze tapijt schelpen al zeer geliefd. Tapijt schelpen komen van nature voor in de Nederlandse wateren (in- heemse soort), echter in zeer lage aantallen, waardoor visserij op de ze soort niet rendabel is. Neder land is nu vooral afhankelijk van import uit het buitenland, met na me Frankrijk, Italië, Spanje. Ex perts zijn erin geslaagd om tapijt- schelpen in een hatchery te laten voortplanten en binnendijks op te kweken. Nederlandse export gekrompen Het volume van de uitvoer van goederen was in oktober bijna 2 procent kleiner dan een jaar eer der, de eerste krimp van de ex port in bijna 2 jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In sep tember was er al geen groei. Het volume van de invoer nam in ok tober met bijna 3 procent af. De omstandigheden voor de export zijn volgens de onderzoekers al meer dan een halfjaar aan het ver slechteren. De waarde van de ex port kwam uit op 33,6 miljard eu ro. Dat is ruim 2 procent meer dan een jaar eerder. De invoer waarde steeg met bijna 3 procent tot 30,2 miljard euro. Daarmee bedroeg het handelsoverschot 3,4 miljard euro. Dat is evenveel als in oktober vorig jaar. Een op drie werknemers volgt cursus Ruim een op de drie werknemers heeft in 2010 een bedrijfsoplei ding gevolgd. Hieraan is in totaal 1,6 miljard euro uitgegeven. Dat is gemiddeld 435 euro per werk nemer, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) ge meld. In grotere bedrijven volgt 41 procent van de mensen een cursus of opleiding. Bij bedrijven met minder dan honderd werkne mers, is dat 29 procent. Mannen gaan iets vaker op cursus dan vrouwen. Sinds 2005 is het per centage werknemers dat een be drijfsopleiding volgt gestegen van 34 naar 36 procent. Per bedrijfs tak zijn er grote verschillen. Kop loper zijn energie-, water- en af valbedrijven, waar 62 procent van de werknemers een cursus krijgt. Bedrijven in die sectoren geven daaraan ook het meeste uit: bijna 1200 euro per werknemer. De ho reca sluit de rij. Daar volgt slechts een op de vier mensen een cursus en die kost gemiddeld 70 euro per werknemer. Grote reorganisatie bij Tom Tom Fabrikant van navigatieapparatuur TomTom gaat fors reorganiseren. Daarbij gaan 457 banen verloren, zo'n 10 procent van het totale per soneelsbestand. Het gaat om 255 gedwongen ontslagen waarvan cir ca de helft in Nederland. De rest van de banenreductie gebeurt via natuurlijk verloop. De banen die verdwijnen zijn verspreid over verscheidene vestigingen in Ne derland en andere delen van de wereld. De onderneming wil de operatie "zo snel mogelijk" afron den, aldus een woordvoerster. "Je moet denken in maanden". Tom- Tom bevestigde de eerder afgege ven doelstelling voor een bespa ring van circa 50 miljoen euro in 2012. In verband met de reorgani satie neemt het bedrijf nog dit jaar een herstructureringslast van 14 miljoen euro. Meer informatie over deondernemerzwn.nl tel. (076) - 531 22 55, email: info@deondernemerzwn.nl Voor de volgende Business Meeting Brabant hebben de organise rende Brabantse dagbladen veel topsprekers weten te strikken, van musicalproducent Albert Verlinde tot ex-schaatser Erben Wenne- mars. DEN BOSCH - Slimmer onderne men is de as, waar BMB om draait. De drie organiserende Brabantse kran ten (Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad en BN De Stem) bieden een mix van congres en beurs waar bezoe kers zich kunnen laten informeren, in spireren en motiveren. Daartoe is een compleet programma met topspre kers en workshops samengesteld. Truls Velgaard, bestuursvoorzitter van "Wegener (waartoe de Brabantse dagbladen behoren) heet de gasten welkom. Daarna neemt Wim van de Donk, commissaris van de koningin. de opening voor zijn rekening. Een keur aan topsprekers komt opdra ven. Een kleine greep in willekeurige volgorde: Albert Verlinde (Albert Verlinde Producties), Bart de Boer (Efteling), Pim van der Feltz (Goog le), Tiny Sanders (PSV), Carlo van de Weijer (TomTom), Marcel Mingers (Extrema Outdoor) en hoogleraar Ton Wilthagen (UvT). Maar ook ex-schaatser Erben Wennemars, auto coureur Tim Coronel en sportjoum a list Thijs Zonneveld, die wilde plan nen koestert een berg te bouwen in Nederland, zijn van de partij. De toegang tot Business Meeting Bra bant is net als de eerste keer gratis. Nieuw is dat er naast de vrij toeganke lijke programma-onderdelen twee dagvullende exclusieve programma's tegen betaling zijn te volgen. Dat zijn 'MBA, van, voor en door onderne mers" (in samenwerking met TiasNimbas) en 'Succesvol Onderne merschap'. Sommige sprekers treffen elkaar ook in de paneldiscussie 'Boosting Innova tie Brabant'. Tijdens de workshops reiken de organisatoren handvatten en praktische tips aan die meteen toe pasbaar zijn in de praktijk. Het scala aan onderwerpen is uitermate breed: onder meer crowdsourcing, social me dia, slimmer financieren, verzuimma- nagement, bouwen webshops, perso neelsplanning en sociale innovatie. Officiële aftrap van de nieuwe zakenclub Zeebra. Met een serenade van het Eerste Zeeuwse Jachthoomkorps uit Sta- venisse is de nieuwe ondernemersclub Zeebra Business Part ners officieel gelanceerd. De zakenclub voor Zeeland en Brabant werd op een 'Wild- en wijnavond' in restaurant 't Raedthuys gepresenteerd. ST- MAARTENSDIJK - Na ont vangst door ZeeBra's gastvrouw Petra Verdulr-gaf voorzitter van het eerste uur Jaap van der Wal een uiteenzet ting over de wijze waarop ZeeBra Bu siness Partners spraakmakende evene menten wil gaan organiseren. „Activi teiten die ruimte bieden voor onder nemen, maar ook voor nieuwe ken nis en ervaringen, en voor het uitbrei den van het persoonlijke netwerk. Het lidmaatschap is niet vrijblijvend en ook niet gratis, maar daar krijgt men dan ook veel voor terug", aldus Van der Wal. Het exclusieve Wild en wijnmenu op de introductiebijeen komst liet zich in ieder geval goed smaken. Het voorgerecht bestond uit een salade van gerookte wildzwijn ham met frambozendressing en vijgen chutney plus bospaddenstoelen velou- té met een garnituur van selderijHet hoofdgerecht was een trio van wild: Fazant met gestoofde zuurkool, wild- Foto: Marijke Folkertsma zwijnhaas met spruitjesstampot en ha zenpeper met aardappel-kastanjepu- ree. De initiatiefnemers van Zeebra Businesspartners zijn Cees van Liere, Jaap van der Wal, Erik van Houte en Henk Brinkman. Doelstelling van Zeebra Businesspartners is netwer ken, kennisuitwisseling, culinair on dernemerschap en gezelligheid. Er zijn zes plenaire bijeenkomsten per jaar waarbij een opkomstplicht van minimaal vier keer geldt. Aanmelding is mogelijk via jaap. van der. wal@dyade.nl of h.brinkman@sjaloomzorg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 159