Gastheer van de Zwinstreek mkbzorgcollectief.nl «culinair 28 Netwerken na afloop van de infobijeenkomst, rechts voorzitter Van Liere van IVN Zeeland. Foto's: Peter Nicolai In het monumentale stadhuis van de Vlaamse gemeente Damme werd op donderdag 1 de cember een informatiebijeen komst gehouden over grensover schrijdend gastheerschap. door Henk van de Voorde DAMME - De opkomst in de oude raadszaal was overweldigend, waar door er voor sommigen alleen een staanplaats was weggelegd. Wie an ders dan Jantje van Sluis kondigde op authentieke wijze de verschillende sprekers aan. Eerste Schepen Maxim Willems van de gemeente Knok- ke-Heist roemde in zijn openings woorden de gastvnjheid van buurge meente Damme. ,,Waar kun je een in formatievergadering over de Zwin streek beter laten doorgaan dan in een historische stad als Damme. Het ge bied van de Zwinmonding tot Brug ge met als navelstreng het kanaal Sluis-Damme-Brugge heeft een bij zonder rijke historie. Hier in Damme stapje zo de geschiedenis in." Vervolgens hield Cees van Liere, voorzitter van IVN Zeeland, een rede met als titel 'Wat is een goede gast heer?'. IVN consulent Rita de Ligt vertelde aansluitend over het verloop van de cursus. Daarna was het de beurt aan mensen uit de praktijk die goede ervaringen hebben met de cur sus Gastheerschap Oosterschelde. Jan Verburg van camping Orisan in Co- lijnsplaat en Wilbert van der Rijt van vakantiepark de Pluimpot bij Scherpe- nisse, verhaalden op treffende wijze welke meerwaarde het Gastheerschap hen heeft gebracht. Opborrelen Een persoonlijk verhaal bij het ontbijt of aan de bar van de camping zal wel licht veel vragen doen opborrelen bij de klanten. En misschien weet je er als recreatieondememer niet altijd een pasklaar antwoord op. De ge meenten van de grensoverschrijdende Zwinstreek, het IVN (natuur en mi lieueducatie) en de provincies West-Vlaanderen en Zeeland hebben hun krachten en kennis gebundeld en bieden recreatieondernemers een vijf daagse cursus aan tot Gastheer van de Zwinstreek. Deze cursus maakt deel uit van het Europees project Recrea tie en Ecotoerisme in de Zwinstreëk (REECZ). De ondernemers zullen tij dens de cursus kennismaken met de geschiedenis, cultuur, natuur en het landschap van de Zwinstreek. Eigenaar van een B&B, een camping, een restaurant of een hotel? Werk zaam in een horeca - of dagrecreatie zaak in de Zwinstreek? Verkoper van streekproducten? Vaak in contact met toeristen en recreanten? Zie hier een doelgroep van recreatieondememers die in aanmerking kunnen komen voor het predicaat 'Gastheer van de Zwinstreek'. De cursus is bedoeld om antwoord te geven op vragen van gas ten en klanten zoals: weet u een leuk authentiek plekje in de buurt waar we heen kunnen wandelen? Wat kun nen we doen met onze kinderen bij slecht weer? Welke streekproducten zijn typisch voor de Zwinstreek en waar vind ik die? Cultuur De 5-daagse cursus Gastheer van de Zwinstreek wordt gehouden in de maanden februari en maart op diverse locaties in de Zwinstreek. De aftrap is op donderdag 2 februari. Tijdens die vijf dagen maakt men kennis met de geschiedenis, cultuur, natuur en het landschap van de Zwinstreek. Men leert er om zelf de weg te vinden in het aanbod van alle gemarkeerde wan del- en fietsroutes en activiteiten voor kinderen. Na het volgen van de cur sus kan men ook in geuren, kleuren en smaken kunnen vertellen over de typische streekproducten van de Zwinstreek. Bovendien leert men op deze wijze collega-ondernemers beter kennen, klanten kunnen naar elkaar worden doorverwezen en er kan worden ge dacht in termen van arrangementen. Zo wordt een weekendje Zwinstreek voor elke klant een rijk gevulde erva ring. Als Gastheer van de Zwinstreek is men zich terdege bewust van de unieke locatie van zijn bedrijf in de streek. Men wordt als het ware een ambassadeur voor de omgeving. Men kent de mooiste plekjes en geeft dit soort tips heel graag door aan de gas ten. Na beëindiging van de cursus krijgt men een bordje op de gevel met de vermelding 'Gastheer van de Zwins treek'. Troef „De Zwinstreek is een troef die we willen bekend maken bij alle bezoe kers. We willen hen wegwijs maken in het vlakke land, doorsneden door grote en kleine kanalen, met toeris tische Zwinstadjes zoals Sluis en Dam me. Of de mooie, stille polderdorpjes als Oostkerke, Lissewege, Ramskapel- le en Hoeke. Ook de Zeeuws-Vlaam se stadjes Aardenburg en Oostburg en de kleinere kernen zoals Retranche- ment, Cadzand en Groede zijn niet te versmaden. Wie liever in een bruisen de kustplaats verblijft, kan dat in Bres- kens, Knokke of Heist. Om daar als ondernemer goed op in te kunnen spelen, is kennis van het gebied en de aanwezige recreatiemogelijkheden van groot belang. Voor de Zwin streek is het belangrijk dat bezoekers het verhaal van de streek te weten ko men en goed geïnformeerd worden over wat er te zien en te doen is. Sa menwerking en afstemming tussen re creatieondememers en andere act oren biedt voor iedereen veel kansen. Samen kunnen we er een 'product' van maken dat voor bezoekers interes sant is en waar een goed verhaal wordt verteld!", aldus de organisato ren. gastheerschap@knokke-heist.be Recreatieondernemer Jan Verburg uit Colijnsplaat. Razendsnel besparen op zorgverzekering?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 150