De ondernemer en zijn kinderopvang Stichting Kinderopvang Walcheren: leder kind op zijn plek kinderopvang andering van KOW; wat ooit begon als een netwerk voor uitsluitend opvang, is uitge groeid tot een organisatie die inzet op de individuele ontwikkeling van kinderen. uw partner in groei 'Om hier zo volledig mogelijk invulling aan te kunnen geven, werkt KOW samen met professionals op dit gebied, maar voor al ook met de ouders', aldus Annemiek Koppejan, adjunct-directeur dienstverle ning van KOW. 'Elke keer als ouders hun kind komen halen of brengen, is er een contactmoment met de medewerkers van KOW. Dat biedt alle gelegenheid voor het wederzijds uitwisselen van informatie over het kind. Wij willen er zijn voor de ouders en direct met hen meedenken als zich een situatie voordoet die aandacht behoeft'. Organisaties waarmee KOW samenwerkt zijn onder andere JeugdGezondheidsZorg (JGZ),Juvent Jeugd- Opvoedhulp Zee land en het RPCZ. Dankzij de gezamen lijke inspanningen krijgt elk kind met bij zondere behoeften de juiste ondersteuning. In dat verband is ook het partnerschap met de basisscholen waar KOW actief is een belangrijke factor. Contact met de basisschool KOW richt zich meer en meer op het continu volgen van de ontwikkeling die peuters en kleuters doormaken, tot zij naar de basisschool gaan. Een, zoals Koppejan dat noemt, warme overdracht draagt eraan bij dat de basisschool goed op de hoogte is van hoe het met een kind gaat. Deze werkwijze sluit aan bij het zogeheten me thodisch werken aan de ontwikkeling van kinderen. Van omvang naar inhoud Ervaart Koppejan dat de behoefte aan aan Kinderopvang Walcheren focust op de individuele ontwikke ling van kinderen en hun even tuele behoeften aan extra onder steuning. Inspraak van de kinderen zeifis een van de instrumenten die daartoe worden ingezet. 'Wij wil len opvang bieden waarbij kinde ren zich fijn voelen.' Stichting Kinderopvang Walcheren (KOW) begeleidt op tientallen Walcherse locaties kinderen in de leeftijd van 0 tot 13 jaar. Deze begeleiding vindt plaats in de vorm van kinderdagverblijven, peu- tergroepen, boterhammenbrigades voor tussen de middag, buitenschoolse opvang en gastouderopvang. KOW heeft de laatste jaren flink geïnvesteerd in de professionele groei van haar medewerkers. Dat gebeurde in het kader van een belangrijke koersver Annemiek Koppejan, adjunct directeur dienstverlening vullende hulp aan kinderen groter is dan een paar jaar geleden? 'Nee, die behoefte was er toen waarschijnlijk ook al. Maar we zijn scherper gaan kijken naar wat kinde ren nodig hebben.Voorheen, in een perio de dat de vraag naar kinderopvang in korte tijd enorm toenam, was daar minder aan dacht voor. We concentreerden ons vooral op het bieden van voldoende plaatsen en minder op de inhoud. Die insteek heb ben we de afgelopen jaren stukje bij beetje omgegooid.'Een goed voorbeeld van deze ommezwaai is het leeftijdsgerichte aanbod dat KOW inmiddels biedt. 'Kinderen van dezelfde leeftijd zitten bij elkaar en krijgen activiteiten aangeboden die aansluiten bij hun ontwikkelingsniveau en interesses. Dat geldt voor de jongsten van 0 tot 4 jaar en de naschoolse opvang. Ook is daar de 10+ groep, voor kinderen van 10 tot 12 jaar die mogen meebeslissen over de invulling van de BSO. Het is een van de methodes die KOW toepast om opvang te kunnen bie den waar kinderen zich fijn bij voelen.' Kinderopvang Walcheren (KOW) Buitenhove 161 4337 HG Middelburg T: 0118 - 614532 www.kinderopvangwalcheren.nl Vooral in het MKB is het vaak noodzakelijk dat ook je vrouw meewerkt. Je hebt klei ne kinderen, wat doe je? Kinder opvang is noodzakelijk. Ook je personeel zit met hetzelfde pro bleem. En als werkgever word je daarin betrokken. Kinderopvang is een verzamelterm voor verschillende mogelijkheden om kinderen op te vangen op het mo ment dat ze niet naar school gaan. In het spraakgebruik worden met name de formele vormen van opvang aange duid, waarvoor je moet betalen. De informele vormen, gratis opvang door opa en oma bijvoorbeeld, vallen er buiten. In de Wet kinderopvang worden for mele definities voor de verschillende vormen gegeven. Daarnaast bestaat er een gemeentelijke erkenning, die kan leiden tot belastingaftrek voor de ouders. In Nederland is er een be perkt aanbod van kinderopvang, niet qua vormen, maar qua plaatsen. Er is over het algemeen een tekort aan plaatsen in de kinderopvang. De wets wijzigingen in 2005 hebben er wel voor gezorgd dat de vraag afnam en dat op een enkele plaats een over schot ontstaan is. Toch zijn er nog Buitenschoolse opvang wordt niet alleen na schooltijd geboden, maar ook op andere momenten, bijvoor beeld tussen de middag en voor schooltijd. Buitenschoolse opvang biedt de ouders meer vrijheid, de kin deren kunnen bijvoorbeeld gezamen lijk op de voorschoolse opvang ontbij ten. Buitenschoolse opvang is wel duurder dan de naschoolse opvang. De ouderparticipatie BSO is een vorm van buitenschoolse opvang en werkt volgend de principes van de ouderparticipatiecrèche. Het gaat hier om kinderen van 4 tot 12 jaar. Het gaat ook om naschoolse opvang, dus niet voor opvang voor de hele dag. 24- uurs kinderopvang wordt over het algemeen geboden in de leeftijd tot en met 12. de opvang vindt 24 uur per dag plaats, hetgeen niet wil zeggen dat de kinderen er ook 24 uur blijven. De opvang wordt vooral ge bruikt door ouders die in dienstverle nende beroepen werken, maar ook door mensen in andere beroepen met onregelmatige werktijden. In Nederland kunnen ouders een toe slag krijgen voor de kosten van kin deropvang. Werkgevers betalen col lectief mee aan de opvang en de belas tingdienst keert op het werkgevers- deel uit. De bijdrage is inkomensaf hankelijk. wachtlijsten voor de buitenschoolse opvang, ondanks het feit dat die steeds duurder wordt. Er zijn vele vormen van kinderop vang. Het kinderdagverblijf bijvoor beeld vangt kinderen op in de leeftijd van 0 tot 4 jaar. De kinderen worden verdeeld over groepen van maximaal zestien kinderen, afhankelijk van de leeftijd. De groepen kunnen horizon taal, dat wil zeggen een groep per leef tijdscategorie, of verticaal (kinderen van alle leeftijden in een groep). Per groep zijn er minimaal twee groepslei ders Een peuterspeelzaal is een veel los sere vorm van. kinderopvang. Eigen lijk valt ze buiten de regelingen van de kinderopvang in Nederland. De fi nanciering gebeurt niet zoals de ande re opvang, maar vanuit de Wet maatschappelijke ondersteuning. Doe wordt door de gemeen te uitgevoerd. De peuter speelzalen is er voor 1 tot 4 dagdelen per week en heeft tot doel de kinderen met el kaar te laten spelen en niet om ze op te voeden. Voor uitlopend op de harmonisa tiewet worden er al peuter speelzalen omgevormd tot peu- teropvang onder de Wet Kinder opvang. De peuters worden dan lan ger opgevangen waardoor hun ouders de gelegenheid krijgen om te gaan werken, waardoor ze weer recht hebben op de kinderopvang- toeslag. Daardoor wordt de peuteropvang weer goedkoper dan de peuterspeelzaal. Be stemd voor kinde ren van 2 tot 4 jaar. Een gastouder is een ouder die kinderen van andere ouders op vangt tegen een vergoeding voor het dragen van de verantwoording voor de kinderen. Het is dus geen loon. Gastouderbureaus kunnen verbonden zijn aan kinderopvangorganisaties, maar kunnen ook zelfstandig opere ren. Voordeel van een dergelijke rege ling is de flexibiliteit, de crèche gaat niet om zes uur dicht. De kwaliteit van opvang wordt elk jaar strenger be oordeeld. Bij naschoolse opvang worden de kinderen bij de school afgehaald en krijgen een programma van activi teiten aangeboden, meestal tot ongeveer zes uur, als de ouders hun kroost weer komen opha len. Naschoolse opvang is er voor kinderen in de leeftijd van het basisonderwijs, van 4 tot 12 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147