De ondernemer en zijn drukker Pieters drukker Wie iets wil verkopen, moet zijn potentiële klanten er op wijzen wat hij te koop heeft, waarom je dat nu niet bij hem moet kopen en waar hij dat kan kopen. Maak reclame voor jezelf en je product, is een van de eerste wijze lessen voor een onderne mer. En wie heb je nodig bij het maken van een reclamebood schap? Onder andere een druk ker. Er zijn vele manieren om reclame te maken, zeker tegenwoordig. Televi sie, landelijk, regionaal en zelfs plaatse lijk. De radio, via internet, via de krant. Die laatste is verre te prefere ren, zeggen wij dan weer. Of de ouderwetse manier, die nog steeds veel gebruikt wordt en effect sorteert: via drukwerk bij iedereen in de bus. Daarvoor moet de ondernemer naar zijn drukkerij, een werkplaats voor ty pografische werkzaamheden, zoals dat zo mooi omschreven staat. Je hebt ze in alle maten en alle soorten: waar een of meerdere drukpersen staan, van een minipersje voor etiketten of visitekaartjes tot tientallen meters lan ge meerkleurenpersen. Al voor de uitvinding van de boek drukkunst in Duitsland was het vermenigvuldigen van illustraties en tekst met behulp van een uit hout gesneden drukvorm bekend. In de vijftiende eeuw kwam het drukken van loden letters in zwang. Het oudste type drukpers is de degelpers. Papier wordt met behulp van een plaat (degel) op de ongeïnkte druk vorm gedrukt, waar door een afdruk ont staat. In de loop der eeuwen is de degel ge moderniseerd. Later werden cilinderpersen en rotatiepersen ont wikkeld, waardoor de pro ductiesnelheden enorm toena men. Het is onmogelijk te bepalen wanneer of door wie de boek drukkunst is uitgevonden. Dat wordt aan een aantal perso nen toegeschreven. De Chi nees Pi Chang, die al in de elfde eeuw Chi nese karakters zou hebben gedrukt, lijkt degene te zijn die daarvoor in aanmerking komt. In de oudheid was het principe van drukken van afbeeldingen al be kend zoals de vondsten van rolcilin- ders in Mesopotamië. Die waren ge graveerd met afbeeldingen en spijker schrift. Ook zijn stenen tabletten ge vonden met afbeeldingen die met be hulp van de cilinders zijn gedrukt. Vanaf 1000 zijn in Europa al boeken gedrukt met blokdruk. Hiervoor werd iedere pagina van een boek uit gesneden in een houtblok. In de wes terse wereld wordt de Mainzer Johannes Gutenberg algemeen gezien als de waarschijnlijke uit vinder van de boekdrukkunst zoals wij die kennen. Wij scher men met Laurens Janszoon Cos- ter en de Vlamingen met Dirk Marten's. Het lijkt wel vast et staan dat men in die tijd, rond 1450, .in het oosten al bekend was met zowel blokdruk als letter druk In de twintigste eeuw kwam het offsetprocedé in zwang. Daarnaast bestaan er persen voor foliedruk, diepdruk, zeefdruk en tampon- druk. Dat laatste, tampondruk, is niet wat u denkt. Tampondruk is net als offsetdruk een indirecte vorm van drukken. In een vlakke plaat worden verdiepin gen gemaakt. Deze verdiepingen worden gevuld met inkt, waardoor ie wordt opgenomen door een gladde en elastische stempel van siliconenrub- ber, want die zijn inktafstotend. Doordat siliconen elastisch zijn, kun nen zij zich aanpassen aan ieder te be drukken object. Daardoor wordt het mogelijk ook een oneffen oppervlak te bedrukken. Typografie, het werk dat in een druk kerij wordt gedaan, behelst het zet ten, drukken en vormgeven van tek sten, zowel voor functionele als esthe tische doeleinden. Het is niet zomaar het drukken van teksten, daar wordt over nagedacht. Een tekst moet bij voorbeeld prettig leesbaar zijn. Voor een reclame- of weaarschuwingsbord is het van belang dat woorden opval len door ze met felle kleuren te accen tueren. In een lange tekst wordt ge bruik gemaakt van vetgedrukte woor den om de aandacht te trekken en om hiërarchie aan te geven voordat men gaat lezen en wordt cursivering ge bruikt om de lezer te attenderen tij dens het lezen. Om het doel van zijn klant te berei ken, moet de typograaf denken aan veel dingen. De zetbreedte bijvoor beeld. De tekst mag niet te dicht op elkaar staan. De lettergrootte is van belang, de interlinie, regelafstand, spa tiebreedte, allemaal zaken waar hij aandacht vooj moet hebben. Gebruik van kapitalen, initialen, leestekens, let tertype, corps. Drukker, een vak apart. Floor Pieters: "Iedereen zal op weer andere punten scherp letten bij de keuze van een drukker. En voor sommigen zal het papierloze kantoor de ultieme wens zijn. Toch is het internet "vluchtig" en zal o.i. de communicatiekracht van gedrukte media groot blijven. Bovendien blijven er genoeg momenten, waarop u niet wilt wachten tot "men" op zoek gaat naar uw site of informatie, maar kan het belangrijker zijn om ervoor te zorgen dat uw "boodschap" helder en tastbaar bij mensen op de "mat" komt te liggen. Daarom blijft een slagvaardige "multimediale" drukker, die groot genoeg is om aan uw wensen te voldoen en klein genoeg om flexibel te reageren, onmisbaar, zeker in de huidige omstandigheden. We dagen u uit om voor uzelf eens de crisis-check hiernaast te doen:" Mijn drukker Cl heeft alle mogelijke machines staan heelt prettige en goede vakmensen komt met creatieve sterke ontwerpen print zowel 100 tlyers, als 10.000 brochures ziet kans om binnen 2 uur ad-hoc nog Cl even die personeelsadvertentie te maken Cl komt met goede ideeën en steekhoudend advies regelt ook een fotograat of tekstschrijver voor ons personaliseert digitaal onze nieuwsbrieven Cl heelt kennis in huis m.b.t. apps en social media d voorziet ons kantoor van fraai "bedrijfseigen" behang d maakt (echt) werk van duurzaam produceren d maakt onze mailings, bonboekjes, huisstijlwerk, verkoopposters, etc. d belt en mailt altijd vlot terug of komt naar ons toe d laat merken dat we belangrijk zijn en neemt tijd d heelt concurrerende tarieven d lost een probleem altijd correct en snel op d levert ook nog topkwaliteit Als er een aantal vakjes "open" blijven, nodigen wij u uit contact met ons op te nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145