13 'Piet Hein heeft heel sterk de drang om Nederland vooruit te helpen. Wel vanuitzijn eigen normen en waarden.' De taken van de vicepresident Donners voorgangers zaterdag 17 december 2011 PvdA-Kamerlid Jette Klijnsma Donner wordt de baas van de ruim zeven honderd werknemers van de Raad van Sta te, al is de koningin qualitate qua de voorzit ter van de raad. Direct na de Tweede Kamer verkiezingen is de vicepresident het zicht baarst, als hij de koningin advies uitbrengt over vervolgstappen. Tussendoor spreken de twee elkaar ook, maar dat is onzichtbaar voor de buiten wacht. De vicepresident geeft zijn visie op de rechtsstaat bij het jaarverslag. De kritiek van Tjeenk Willink was nooit mals. De Raad van State kent twee afdelingen: advise ring en bestuursrechtspraak. De 'vp' is voorzitter van de afdeling advise ring. Hij bemoeit zich niet met de recht- spraaktak, die heeft een andere voorzitter. 'Advisering' adviseert onder meer over wets voorstellen van het kabinet en internationa le verdragen. De vicepresident zet zijn handtekening on der elk advies, maar dit komt tot stand in overleg met de negentien andere leden en staatraden. Zij vergaderen (elke woensdag) net zo lang met elkaar tot ze het eens zijn. Als er geen koninklijk gezag meer zou zijn door wat voor omstandigheid dan ook, dan is de 'vp' eventjes de koning. Mogelijk dat daar het synoniem 'onderkoning' voor de vi cepresident uit voortkomt. Herman Tjeenk Willink (PvdA), van 1997 tot februari 2012. Eerder voorzitter van de Eerste Kamer, bui tengewoon hoogleraar politieke en bureaucratische besluitvorming aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg, hoge ambtenaar op Algemene Zaken. Willem Scholten (CHU, CDA), van 1980 tot 1997. Was minister (van Defensie) toen hij benoemd werd, net als Donner. Daarvoor was hij onder meer lid van de Raad van State, Europarlementariër, staatsse cretaris, Tweede Kamerlid, ambte naar en journalist. Marinus Ruppert (ARP), van 1973 tot 1980. De tuindersknecht klom via vakbonden, lidmaatschap van de Eerste Kamer op tot staatsraad, vicepresident en uiteindelijk minis ter van Staat. Was eerder de archi tect van het kabinet-Den Uyl (1973-1977). Louis Beel (KVP), van 1959-1972. Was daarvoor minister, minis ter-president. Vertrouweling van toenmalig koningin Juliana van wie werd gezegd dat ze twee briefjes op haar nachtkastje had: een met het nummer van de brandweer en een met dat van Beel. Oud-minister Piet Hein Donner (Binnenland se Zaken en Koninkrijksrelaties) arriveert op het Binnenhof in Den Haag. foto Phil Nijhuis/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13