De ondernemer en accountant WEA-accountants adviseurs; altijd actueel accountant Wat zou een ondernemer zijn zonder zijn accoun tant of, zoals ze dat vroeger noemden, zijn rekenmeester. Een ondernemer moet verkopen, de accountant moet zijn kas bij houden en zorgen dat dat vol gens de regels gebeurt. Een accountant, ook wel accomptant, rekenaar of rekenmeester genoemd, is iemand die beroepsmatig jaarrekenin gen opmaakt en financiële administra ties voert. Voor dit beroep is een spe ciale opleiding nodig. Het is een wet telijk beschermde titel. Doel van de accountantscontrole van een jaarrekening is het verschaffen van zekerheid over de getrouwheid daarvan, zodat de directie, aandeel houders, banken, beleggers, crediteu ren, subsidieverstrekkers en andere be langhebbenden de jaarrekening kun nen gebruiken voor hun beslissingen. Zij moeten immers zeker weten of de cijfers wel kloppen. Wanneer een ac countant een jaarrekening contro leert, legt hij zijn oordeel vast in een controleverklaring. Zo'n verklaring is verplicht bij de jaarrekening van mid delgrote en grote ondernemingen. Beursgenoteerde ondernemingen en overheidsinstanties moeten zo'n ver klaring hebben. Niet iedere ac countant mag deze controles uit voeren, daarvoor gelden aanvul lende eisen. Naast de controleverklaring, met een eindoordeel, kan de ac- countant allerlei bevindingen, die naar voren zijn gekomen bij zijn onderzoek, rapporte ren aan de leiding van de orga nisatie in de vorm van een accountantsverslag of een managemendetter. Behal ve jaarrekeningen contro leert een accountant ook andere rapportages waar in verantwoording over iets wordt afge- legd, bijvoorbeeld een milieuverslag of subsi dieafrekening. De accountant zal in veel gevallen steunen op exper tise van derden. Voorbeel den zijn bevindingen van een IT auditor, belastingad viseur, advocaat of actuaris. Bij grote accountantskanto ren zijn deze specialisten in dienst. Een accountant is een gekwalifi- ceerd adviseur op een breed terrein. Dat maakt hem tot de huisarts van zijn cliënten. Het eindpro duct van de werkzaamheden van de accountant is zijn verklaring. De tekst is internationaal gestandaardiseerd. Er zijn drie soorten ver klaringen, gerangschikt naar mate van zekerheid die ze bieden: Controleverklaring. Die biedt de hoogste ma te van zekerheid.. Beoordelingsverkla ring biedt een beperkte mate van zekerheid en wordt gebruikt wan neer een accountant te weinig aanknopings punten heeft om alles te kunnen controle ren. Samenstellingver klaring biedt de min ste zekerheid, maar ga randeert wel dat de ac countant bij het opmaken van de jaar rekening de daarbij behorende contro lewerkzaamheden heeft uitgevoerd. In Nederland is het beroep van ac countant geregeld in twee wetten: de Wet op de registeraccountant en de Wet op de Accountant- Administra tieconsulenten. De titel accountant mag alleen worden gevoerd door de genen die zijn ingeschreven in de re gisters van de beroepsorganisaties NI- VRA en NOvAA. Registeraccoun tants mogen de afkorting RA achter hun naam voeren, accountants- admi nistratieconsulenten de afkorting AA. In oktober is bij de Tweede Kamer een wet ingediend die één regeling treft voor RA's en AA's. Sinds 1928 is het wettelijk voorge schreven dat grote ondernemingen be schikken over een verklaring van een accountant over de juistheid en volle digheid van hun jaarrekening. Sinds 1978 geldt dat ook voor middelgrote ondernemingen De overheid wil, als ze subsidie verstrekt, ook graag een ac countantsverklaring van de aanvrager. In 1974 werd er een wettelijk gere geld officieel diploma voor accoun tants- administratieconsulenten inge voerd. De eisen voor een AA lagen la ger dan die voor een RA, sinds 1999 zijn die gelijk. WEA is stevig geworteld in het Zeeuwse MKB en de agrarische sector. Van oudsher laagdrempelig en toegankelijk voor iedere klant. WEA hecht aan persoonlijk contact bij be langrijke beslissingen over fi nancieel beleid en strategische keuzes voor de toekomst. De behoefte aan snelle rapportage en deskundig advies neemt toe. De accountants en fiscalisten van WEA zijn altijd up-to-date als het gaat om juiste fiscale en financiële adviezen. Dynamisch rapporteren De vraag naar up-to-date gegevens vanuit cliënten neemt sterk toe. WEA speelt hierop in met de verdere ont wikkeling van dynamisch rapporte ren. Van alle administratieve stukken onderhoudt WEA een uitgebreid dossier, alle relevante informatie over uw onderneming overzichtelijk op geslagen. Met een koppeling naar uw boekhouding kan die informatie altijd actueel zijn. Johan Mathijssen, fiscalist WEA Middelburg, legt uit: "De be hoefte naar directe up-to-date infor matie komt voort uit de wens om als ondernemer het schip goed te kunnen sturen bij goed en bij slecht weer. Op dit moment gebeurt er zoveel in de financiële markten dat inzicht in de eigen stand van zaken cruciaal kan zijn om juist te navigeren of om zwaar weer te omzeilen. Beleid baseren op de juiste informatie kan een bedrijf behoeden voor problemen. Onder nemers kijken naar kostenreductie en investeringen staan soms in de ijskast. Voor ons als adviseur de taak om onze klanten daarin met raad en daad bij te staan. De rol van adviseur wint steeds meer terrein, terwijl de administratie vaker zelfstandig wordt gevoerd. In 2012 gaan we een WEA Portal on line brengen, die klanten rechtstreeks toegang geeft tot de eigen informatie. Via dit portal kunnen cliënten hun jaarrekeningen en aangiften inzien en accorderen maar ook hun permanente gegevens raadplegen. Zo ontstaat een soort digitaal archief in een beveiligde omgeving, die overal via internet kan worden ingezien." Horizontaal toezicht Up-to-date blijven betekent ook in zicht houden in de consequenties van fiscale wetgeving. Zo leek de aange paste wetgeving in de schenk- en erf- belasting gunstig, maar er blijken toch enkele adders onder het gras te zitten voor BVs met bedrijfsopvolging en pensioenen. De fiscalisten van WEA organiseren daarom in februari 2012 een reeks lezingen over 'Bedrijfsop volging'. "Om goed inzicht te krijgen in de consequenties bij overlijden hebben wij ook een Scan ontwikkeld, die bij wijze van spreken een 'foto bij overlijden' maakt van de directeur/ei genaar van een bedrijf. Hoe staat het op dat moment met de erfenis, pen sioenrechten, schenk- en erfbelasting? Op basis hiervan kunnen wij dan ad vies uitbrengen. Aan de andere kant zien wij ook een omwenteling vanuit de belastingdienst onder de noemer 'horizontaal toezicht'. Op basis van vertrouwen, transparantie en kwali teit ontstaat een nieuwe status tussen cliënt, WEA en de belastingdienst, die zekerheid en snelheid voor de cliënt gaat opleveren. Belangrijke wijziging in de verhouding tussen belasting dienst en WEA is dat er vooraf actief overleg kan zijn over de aangiften, waarna een uitspraak van de belasting dienst bindend is. Dit betekent dat er achteraf geen correcties meer hoeven plaats te vinden. Niet iedere accoun tants- of administratiekantoor kan hieraan deelnemen en dit zal zeker een nieuwe beweging in de markt op gang brengen. De belastingdienst wil zeker zijn van de kwaliteit en betrouwbaar heid van de adviseur, voordat zij met 'horizontaal toezicht' kan gaan wer ken. WEA is het eerste Zeeuwse kan toor dat hieraan voldoet! wea<t ACCOUNTANTS «ADVISEURS WEA Zeeland Goes (0113) 25 63 00 Hulst (0114) 38 29 30 Middelburg (0118) 65 63 65 Oostburg (0117) 45 29 59 Sas van Gent (0115) 45 21 10 Zierikzee (011145 37 00 www.weazeeland.nl Frans Provoost, fisealist/vennoot WEA aan het woord op Seminar Horizontaal Toezicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 138