De ondernemer en zijn makelaar Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars: a deskundig, gedreven, creatief makelaar m 15 Heeft een ondernemer een makelaar nodig? Ja natuur lijk. Wil niet iedere ondernemer in een mooi pand zitten, waar zijn potentiële klant al van verre kan zien: daar moet ik zijn. En moet die ondernemer, maar ook zijn klant, zich niet prettig voe len in een pand waar zaken ge daan worden? Het woord makelaar verwijst naar een eeuwenoud beroep. Makelaars waren oorspronkelijk tussenpersonen bij de stapelmarkt in Amsterdam. Er werd daar gehandeld in hout en ca cao. Ook bij de latere handel via de goederenmijnbeurs waren makelaars betrokken. Die waren in het bezit van een makelaarsstokje of stafje om de vakbekwaamheid te kunnen aanto nen. Tegenwoordig verwijst de term make laar vooral naar de makelaar in onroe rend goed en verzekeringen. Een makelaar bemiddelt bij koop en verkoop, huur en verhuur van hui zen, kantoren, bedrijfsgebouwen en andere roerende zaken, verzekerin gen en regelt contracten en verkoopaf spraken daarvoor. De makelaar is dus een tussenpersoon en is werkzaam krachtens een overeenkomst van be middeling. De makelaar verzorgt traditioneel alle zaken vanaf het moment dat hij van de klant zijn opdracht krijgt tot de overdracht door de notaris. Hiervoor betaalt de klant een courtage, een vooraf afgesproken percentage van de uiteindelijke verkoopprijs. Van oudsher is de positie van de makelaar om schreven in ar tikel 62 van het Wetboek van Koophan del. Makelaar was sinds 1967 een beschermde titel. De activiteiten van de make laar waren overigens niet beschermd. Iedereen mag bemiddelen, maar zich niet zomaar makelaar noemen. Toen Annemarie Jorritsma in 2001 nog minister van Economische Zaken was schafte zij de ti- telbescherming en beëdi- ging van make laars af. Dat vond men toen meer passen in de gedachte van deregulering en zelfregulering. In feite mag zich iedereen ma kelaar noemen, brancheorgani saties bewaken de kwaliteit met certificeringregelingen. Het- examen voor makelaar bleef wel bestaan na 2001. De laatste jaren gaan er zowel van uit de politiek als vanuit de markt weer veel stemmen op om de eed te bescher men en de beschermde ti tel van nmakelaar weer in te voeren. De NVM pleit voor in voering van de wette lijke beëdiging van de make laar-taxateur. De NVM wil kwaad willenden en onkundi gen, die door de zelfregule ring hun gang kon den gaan, uit de markt halen. De makelaardij wordt sterk beïn vloed door de opkomst van internet, die consumenten nieu we mogelijkheden biedt om wonin gen te zoeken en aan te bieden,. Som mige makelaars bieden de verkopers van woningen de mogelijkheid een deel van het verkoopproces zelf uit te voeren, bijvoorbeeld door het verzor gen van verkoopt3ekst, foto's en rond leidingen voor kopers. Daardoor kan de klant een deel van de makelaarskos- ten besparen. Met name op het ge bied van de woningmarkt komt het steeds vaker voor dat kopers en verko pers trachten hun zaken zoveel moge lijk zelf te doen,. Andere soorten makelaars: Een verhuurmakelaar bemiddelt speci fiek tussen verhuurder en huurder van woon- of bedrijfsruimte. Documentalisten als archivarissen en bibliothecarissen noemen zich wel eens informatiemakelaar. Drukwerkmakelaar is een persoon die weet waar hij specifiek drukwerk kan inkopen. Iemand die een bureau leidt dat men sen aan elkaar koppelt voor kennisma king en huwelijk heet een huwelijks makelaar. Een spelersmakelaar neemt de zaken voor een profvoetballer waar. Een horecamakelaar is een tussenper soon bij verkoop en verhuur van ho- recapanden, bedrijven en exploitaties. Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars behoort al sinds lange tijd tot de Zeeuwse top in de bemiddeling van bedrijfsonroerendgoed.Van Tho- len tot Sluis en van Vlissingen tot Rilland, de BOG-specialisten van Sinke Komejan kennen de provinciale bedrijfsonroerendgoedmarkt als hun broekzak. Vanuit het centrale BOG-kantoor in Mid delburg sturen de in bedrijfsonroerend- goed gespecialiseerde makelaars van Sinke Komejan voor een grote verscheidenheid aan opdrachtgevers de huur en verhuur, koop en verkoop van onder andere win kels, kantoren, opslagloodsen, showrooms, bedrijfsgebouwen, woon-werk situaties en zelfs golfbanen en maneges aan. Het juist op waarde taxeren van objecten is daar van een belangrijk facet. Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars verzorgt gecertificeerde taxaties om de aan/verkoop- of huur/ verhuurwaarde van een pand te kunnen bepalen. Daarnaast taxeert de makelaardij objecten ten behoeve van banken, accoun tants, fiscaliteiten en financiële verslagleg ging- Van kleine zelfstandige tot multinational De diverse opdrachtgevers hebben elk hun eigen karakteristieken en belangen; een kleine zelfstandige heeft nu eenmaal Kantoor Sinke Komejan in Middelburg andere speerpunten dan bijvoorbeeld een multinational. Om elke klant goed van dienst te kunnen zijn, kruipen de BOG- makelaars van Sinke Komejan in diens huid: creatief meedenken met de klant is het devies. Dat zegt Koos Schreuder, ge certificeerd makelaar en taxateur. 'Neem bijvoorbeeld de recente revitalisatie van een voormalige supermarkt met daar boven een aantal appartementen. Een oppervlak van duizend vierkante meter moest opnieuw worden ingevuld en de uitstraling van het pand opgefrist. Wij hebben onze opdrachtgever, een belegger in vastgoed, geadviseerd de ruimte op te delen in meerdere winkelunits en die te verhuren of te verkopen. Het verouderde pand is inmiddels nieuw leven ingeblazen en behalve onze klant zijn ook de bewo ners van de bovengelegen appartementen daar blij mee.' Kennis van marktdynamiek Een ander voorbeeld: staat een gebouw langere tijd te koop - in deze economisch mindere tijden geen bijzonderheid - dan kan het de moeite waard zijn het pand in de verhuur te zetten. Zo krijgt elke klant van Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars een gericht en op maat gesneden advies. Aan deskundigheid, ervaring en kennis van de markt ontbreekt het Schreuder en zijn BOG-teamleden niet: alle bedrijvencen tra en -terreinen in heel Zeeland zijn hen bekend, inclusief de daar heersende markt dynamiek en mogelijke kansen. Bovendien hebben zij door de jaren heen de historie van talloze bedrijfspanden leren kennen. Die kennis is een bron van ervaring waar Koos Schreuder, gecertificeerd makelaar en taxateur uit zij telkens weer kunnen putten, ten gunste van de klant. Perfect geïnformeerd besussen Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars is lid van de NVM en werkt samen met professione le partijen als projectontwikkelaars, beleg gers, accountancy specialisten en banken. De BOG-makelaars van Sinke Komejan houden zich uitsluitend bezig met bc- drijfsonroerendgoed en maken zich sterk voor het uitbouwen van hun specialisatie. Klanten die een beroep op hen doen voor het (ver)kopen dan wel (ver)huren van een pand, schetsen zij een helder beeld van alle mogelijke aspecten die een rol kunnen spelen in het proces. Schreuder: 'Daarbij kun je denken aan mogelijke alternatieve aanwendbaarheid, economische toekomst verwachtingen, technische innovaties en mogelijkheden, en toekomstige ruimtelijke contouren. Elke factor brengen wij gede tailleerd in kaart zodat de klant perfect ge- informeerd, weloverwogen kan beslissen.' Hjjnjmflj vHJH Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars Molenwater 97 4331 SG Middelburg T: 0118-689000 www.sinke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 137