Klagen, maar toch een zesje 50] barometer CIJFERS Ronald Reunis Philips Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Scarlett Kwekkeboom Janse Janse I Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewiri Chris van Loon De Unie Roeland Adriaansens BZW Zeeland Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen i Aubergc Des Moules Scarlett Kwekkeboom-Janse: De schrik zit er goed in De experts in onze barome ter sluiten het jaar toch nog redelijk positief af, een 6,2. Hoe wel ze klagen over gebrek aan daadkracht en vertrouwen, blij ven hun cijfers toch redelijk. Roeland Adriaansens: 5,5 Verduurzaming enige garantie Twee maanden geleden schreef ik op deze plaats reeds over het ontbreken van daadkracht in Europa voor het op lossen van de schuldencrisis en de ge volgen die dit heeft op de economie in de verschillende landen van Euro pa. Ik had toen niet durven denken dat we nu na twee maanden er nog even slecht voor zouden staan op dit vlak als destijds. Intussen worden de barsten in Europa alleen maar groter en wordt er door steeds meer mensen gesproken over het opbreken van de eurozone. Nu ben ik geen econoom, maar voor een ieder die de discussies hierover volgt is het al snel duidelijk dat het uit elkaar vallen van de euro zone een negatief (lees doem) scena rio is. Op het recente congres georga niseerd door de BZW en de ZMF was het indrukwekkend te zien wat er al gebeurd in Zeeland op het ge bied van verduurzaming en de transi tie naar de biobased economie. Be drijfsleven, maar ook de provincie werkt op vele fronten om hier grote stappen te maken. Door insiders als prof. Jan Rotmans van DRIFT (Dut ch Research Institute for Transitions van de Erasmus universiteit wordt dit ook herkend en naar zijn mening steekt Zeeland dan ook positief uit bo ven wat er gebeurd in bijvoorbeeld het Climate Initiative van Rotterdam en de Botlek. Ik denk dat de prikke lende rol die de Zeeuwse Milieu Fe deratie op zich neemt in dit verband zeer stimulerend werkt en er zeker toe heeft bijgedragen dat we hier din gen van de grond krijgen. Nu nog Den Haag en Brussel ervan overtui gen dat dit ook hun ondersteuning verdiend. Voor de lange termijn is verduurzaming de enige garantie, dat de industrie ook in de toekomst de sterke motor van de Zeeuwse econo mie blijft zoals ze nu is. Scarlett Kwekkeboom-Janse: 5,5 Vertrouwen moei stijgen Vorige week sprak ik met verschillen de ondernemers op hetzelfde mo ment. We spraken over de huidige si tuatie op de financiële markten en de invloed ervan op hun dagelijkse busi ness. Een ondernemer had een pro duct ontwikkeld dat momenteel hele maal hot" is en ziet de omzet toene men net als de vraag die uit de hele wereld komt. Een andere onderne mer zit in de bouw' en heeft het zwaar, heel zwaar. Hij vraagt zich af hoe hij ooit volgend jaar moet door komen en wat hij nog kan verzinnen om zijn beste medewerkers aan zich te binden. Er is weinig werk, amper inkomsten en de bank is niet bereid extra krediet te verschaffen aan deze 09-T1 10-11 ll-ll 12-11 Rob Franken Voorzitter ROC West-Brabant 6,5 4,0 7,5 7,5 Willem Jonkmans Ondernemer 6,5 7,5 7,0 7,0 Scarlett Kwekkeboom Directeur Jeune Janse 6,5 6,5 6,5 5,5 GuustVerpaalen Diiccteur Phiddity Consultancy 5,0 5,0 4,0 4,0 Boelo Tigchelaar DimleurTigchdaar 7,0 8,0 6,0 6,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,0 5,0 5,0 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewitr Wést-Brabant 6,0 6,0 5,5 53 Lillianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,5 6,5 5,5 6,0 Ronald Reunis ldrilips 7,0 7,0 7,5 7,5 Henk van Koeveringe Directeur Roomjxrt Groep 6,5 6,5 7,0 6,0 Jan Pollemans Si qmnarktdeskundiqe 6,5 6,0 5,7 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,0 5,7 5,7 5,5 Joris Jansen Hgettaar restaurant Anberge des Moules 8,5 8,0 8,0 8,0 Rod Adriaanssens BZW Zeeland 6,0 5,5 53 53 ondernemer die al 25 jaar in het vak zit en nagenoeg altijd zwarte cijfers heeft geschreven. De derde onderne mer werkt in de infrasector. Heeft nog zeker voor een jaar voldoende werk maar ziet het daarna zeer som ber in. Hij zit met zijn activiteiten on deraan de keten en heeft angst voor wat komen gaat. We zaten samen met 7 ondernemers waarvan er dus uiteindelijk maar eentje positief ge stemd was. Dat was eigenlijk ook wat mij het meeste opviel, de veerkracht van deze ondernemers lijkt zwaar op de proef te worden gesteld. Ze zien in de huidige financiële crisis dingen gebeuren die ze niet kunnen beïnvloe den en waar ze geen grip op hebben. Dat maakt deze ondernemers angstig voor de toekomst. De banken zeggen wel dat ze het belangrijk vinden om samen met ondernemers de MKB mo tor van de economie draaiende te houden maar beleid moetje ook belij den. Normaal zijn ondernemers opti mistisch van aard maar nu zit de schrik er goed in. In een land waar wordt geroepen dat innovativiteit en ondernemerschap moet worden ge koesterd wordt het nu toch de hoog ste tijd dat er knopen worden doorge hakt met als resultaat dat het vertrou wen stijgt en de ondernemer weer met glans ondernemer kan zijn!. Chris van Loon: 5,5 Ondeelbaar economisch gebied Op het moment dat ik dit schrijf moet de Europese "top der toppen" nog beginnen Europese politici kam pen met emotioneel verzet tegen Eu ropa op hun thuisfront. Concrete ac ties zullen dus moeilijk worden. Toch valt er niet aan te ontkomen dat, wil de Europese Economische markt geen speelbal worden van spe culanten, dat de economieën verder integreren. Alleen dan kan er ook één markt ontstaan die zelfstandig in staat is om te lenen op de kapitaalmarkt. Het is natuurlijk van den zotte dat een kleine economie als die van Grie kenland het Europees financieel sys teem al bijna twee jaar gegijzeld houdt. In de Verenigde Staten is de si tuatie veel slechter. Staten als Califor- nië zijn al jaren technisch failliet en toch veroorzaakt dat geen enkel pro bleem ten aanzien van de rente die de VS moet betalen op de kapitaalmarkt. Dat komt omdat er sprake is van één ondeelbaar economisch gebied. Japan doet het economisch al jaren slecht en ook daar kan nog steeds goedkoop geleend worden. Het gaat er dus om dat er sprake is van een samenhangen de economische zdne van betekenis. Indien Europa op Europese schaal zou lenen op de kapitaalmarkt dan ben ik er van overtuigd dat dit uitein delijk stabiliteit oplevert en een rente die nauwelijks hoger zal zijn dan die nu door Nederland en Duitsland be taald wordt. De samenhang dient te worden verzekerd doordat overheden verplicht worden de tering naar de ne ring te zetten en hun begrotingen dus structureel in evenwicht te laten zijn waarbij slechts in uitzonderlijke om standigheden een begrotingstekort wordt toegestaan. U begrijpt dat ik niet tot degenen behoor die terugver langt naar een eigen munt en Europe se samenwerking niet ziet zitten. Een dergelijke populistische actie zou ons land enorme schade toebrengen die ons jaren in welvaart terugwerpt Paul Nijskens: 5,5 Onzekerheden maar ook veel kansen De positie van West-Brabant bij het aantrekken van nieuwe investeringen is de achterliggende 10 jaar steeds ster ker geworden. Dat blijkt uit een stu die van adviesbureau Stee uit Nijme gen waarin West-Brabant samen met Amsterdam op een gedeelde eerste plaats staat. En dat voor de gehele pe riode van 2000 tot en met 2010 Dat zegt toch wel wat over de potentie van deze regio. Zo zijn we bijvoor beeld sterk in de markt voor Bene- lux-hoofdkantoren en grote Europese distributiecentra: al jaren staan wc in de top drie van de logistieke hot spots van Nederland. Deze positie danken we aan de ligging tussen twee wereld havens en de goede infrastructuur, maar ook aan de proactieve houding van REWIN richting potentiële vesti- gers. In het eerste halfjaar van 2011 leek het de goede kant uit te gaan. Dc regio trok 44 nieuwe bedrijven, het investeringsvolume oversteeg de 200 miljoen euro en de ondememersver- wachtingen waren positief. Eind 2011 moeten we vaststellen dat de economische vooruitzichten en daar mee het vertrouwen van de investeer ders weer wegzakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 133