Organisatiebloei (2) congres Ongeveer honderd belang stellenden waren afgeko men op het door de Provincie Zeeland en de Orde van Advoca ten in het Arrondissement Mid delburg georganiseerde congres Rijk in Zeeland. Centrale thema in het monumentale Stadhuis te Middelburg was het doemscena rio van de wegtrekkende Rijks diensten in Zeeland. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - In de afgelopen ja ren zijn er in onze provincie 18 over heidsinstanties opgeheven, verhuisd of (sterk) afgeslankt. In 1996 waren er bij de verschillende Rijksinstanties in Zeeland nog 3.840 banen, inmiddels zijn dat er nog maar 2.230, een daling van ruim veertig procent. Tijdens het congres werd onderzocht op welke manier deze negatieve tendens te ke ren is. Burgemeester Koos Schouwe- naar van de gemeente Middelburg en Commissaris van de Koningin Karla Peijs braken in hun welkomstwoor den een lans voor behoud van de Rijksdiensten in Zeeland. Een spe ciaal welkom was er voor enkele spre kers van de landelijke overheid: voor zitter Rinnooy Kan van de Sociaal Economische Raad en Directeur-ge neraal Organisatie en Bedrijfsvoering Uijlenbroek van het Ministerie van Binnenlandse zaken. Hij verving mi nister Donner vanwege een spoed debat in de Tweede Kamer. Gerlof Rienstra, Managing Partner Ecorys, presenteerde het onderzoeks rapport 'Rijksinstanties Zeeland, een economische effectanalyse'. In de effectmeting van Ecorys is al leen gekeken naar het economisch be lang van de belastingdienst, het par ket, de politie, de rechtbank en Rijks waterstaat in Zeeland. Naast directe en indirecte werkgelegenheid zorgt de vestiging van de rijksinstanties voor allerlei uitstralingseffecten. In to taal genereren de rijksinstanties voor meer dan 3000 banen aan werkgele genheid in Zeeland. De hiermee sa menhangende toegevoegde waarde bedraagt voor Zeeland jaarlijks 246,5 miljoen euro. De aanwezigheid van de rijksinstanties leidt ook tot allerlei andere uitstralingseffecten die even wel minder goed in harde cijfers zijn uit te drukken. Zo is het effect van een verschraling van het aanbod van rijksinstanties op de aantrekkelijkheid van Zeeland als vestigingsplaats voor bedrijven minder goed te meten. Lam of Leeuw Prof. dr. Hans Adriaanscns, dean eme ritus Roosevelt Academy, hield een rede met als titel 'Lam of Leeuw'. Hij relativeerde de legende van de koene Zeeuwen. En ook in de huidige tijd is het maar de vraag of de onoverwin nelijkheid, de heldhaftige leeuw, die het Wapen van Zeeland uitstraalt (Luctor et Emergo) wel op zijn plaats is. „Lam of leeuw, dat is de kwestie. Zeeland lijkt een lam als het gaat om de relatie met buiten, met de Rand stad voornamelijk: volgzaam, coöpera tief, in vrijwel alles vergeefs strevend naar het voldoen aan Randstadnor men die nooit zullen worden ge haald. Zeeland Iaat zich door Hans Smits (voorzitter Havenbedrijf Rotter dam) de 'voortuin' van Rotterdam noemen zonder zich te realiseren dat normale mensen niet in een voortuin, maar in een echt huis willen wonen. Zeeuwen zijn blij als mensen van bui tenaf komen vertellen dat Zeeland 'er toch eigenlijk best wel wezen mag'. De schaal, de maatvoering en het per spectief van de Randstad vormen de norm van ons bestaan. Regelingen die op de maat van de Randstad zijn geschreven - in het onderwijs, in de zorg, in het mobiliteitsbeleid, in de havensector, de energievoorziening en in nog vele andere publieke en se- mipublieke domeinen zijn ook in de periferie lang als natuurnoodzakelijk geaccepteerd. Pas de laatste tijd klinkt er een begin van serieus protest. Maar vooralsnog overheerst het randstad- denken en blijft Zeeland een volg zaam lam, de enige provincie waar meer dan 100.000 mensen moeten be talen om de rest van Nederland bin nen te komen." Adriaansen haast zich te zeggen dat Zeeland tegelijkertijd ook leeuw is, maar heldhaftigheid van de Zeeuwen uit zich niet naar buiten maar naar binnen. „Want wat Zeeland naar bui ten toe niet of nauwelijks doet, een vuist maken, doet ze wel intern: bin nen de provincie gunnen de vier stad jes elkaar het-licht in de ogen nauwe lijks, lijkt 'de overkant' - van welke kant ook bekeken - een grotere be dreiging dan de Haagse kaasstolp, is 'groen' een leugen voor de een en een zegen voor de ander en bestaat sa menwerken of meewerken vooral in glossy folders." Het verkopen van meerwaarde. Dat is kort en krachtig een van de kenmerken van organisatiebloei. Maar: dan moeten we wel weten wat verkopen betekent, wat meerwaarde is en vervolgens hoe het een met het ander verbonden wordt. Zo blijkt maar weer: kort en bondig zijn wil niet meteen zeggen datje duidelijk bent. Wat is verkopen? Dat is mensen helpen om het product of de dienst van jou te kopen. In dat 'helpen' zit een wereld van mogelijkheden. Over het algemeen werkt 'positief helpen (bv. informatie, helderheid, welwillendheid) beter dan 'negatief' helpen (angst en twijfel zaaien, onder druk zetten, desinformatie etc.). In de mix hiervan toont zich de stijl van een organisatie. Meerwaarde is voor een deel door de organisatie zelf te bepalen. Maar voor een groot deel is het toch de beschouwer die bepaalt of het er is of niet. Wat denkt u bijvoorbeeld bij 'We bring good things to life'? Een paar onder u weten dat dit kerncentrales, lampen, vliegtuigmotoren en financiële producten oplevert van een Amerikaanse firma. Meerwaarde betekent daarom het goed kennen van de verwachtingen van (potentiële) afnemers en deze stelselmatig overtreffen. En in de gaten houden of er iets verandert. Het verbinden van meerwaarde en verkopen is mijn werk. Ik help u met het vaststellen van uw meerwaarde en het succesvol communiceren en implementeren ervan. Mijn verkoopstijl is positief-kritisch en mijn meerwaarde is dat ik van complexe zaken hapklare brokken weet te maken waar iedereen blij en enthousiast van wordt. En dat in deze tijden! Jeroen van Oyen KAO Bureau voor organisatiebloei Molenwater 105 4331 SG Middelburg T. 0118 615048 E. kairos@kao.nl www.kao.nl Karla Peijs heeft al verschillende ke ren gepleit voor een gezamenlijke Zeeuwse lobby richting Den Haag en Brussel. Dat was ook de gezamen lijke boodschap van een medio okto ber gehouden overleg in -= Middel burg tussen de dertien gemeenten, de provincie en het waterschap. Het gezamenlijk een vuist maken in ver band met de mogelijke komst van de marinekazerne naar Vlissingen noemt ze een geslaagd voorbeeld. Met betrekking tot bijvoorbeeld de toekomst van de aquacultuur in Zee land en verdeling van landbouwsub sidies is eveneens één Zeeuwse lob by essentieel „Voorheen gunden de gemeenten elkaar door onderlinge concurrentie niks, maar dat is in de afgelopen ja- gelukkig flink in positieve zin veranderd. Maar ruimte voor verbe is er nog steeds."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 132