Eloquent, stijf en humoristisch 121 benoeming donner Eindelijk is officieel wat officieus al weken bekend was: CDA-icoon Piet Hein Donner is per februari vicepresident van de Raad van State. Donner is geen gemakkelijke. „Hij heeft weerwerk nodig." S^gi - i zaterdag 17 december 2011 m W m hi door Lianne Sleutjes Koninklijke Gazelle in Dieren koestert warme gevoelens voor Piet Hein Donner. Als onbezol digd ambassadeur van het dege lijke herenrijwiel heeft hij de fietsfabrikant extra omzet opgele verd, zegt Gazelle-woordvoerder Ronald ter Braak. Een concreet bedrag kan hij niet noe men. „Maar pr-matig hebben we zeker iets ge had aan foto's van een fietsende Donner." Het bewuste herenrijwiel staat in Gazelles ver- koop-top tien. Jaarlijks gaan er er tienduizend de deur uit, waarvan drieduizend in Neder land. Als vicepresident van de Raad van State zwiert Donner straks minder door de media. Niet lan ger bepaalt de Tweede Kamer zijn agenda zoals de afgelopen negen jaar toen hij minister van achtereenvolgens Justitie, Sociale Zaken en Bin nenlandse Zaken was. De werkdruk kan wel licht een tandje lager. Want zijn calvinistische werkhouding kan een valkuil zijn, denkt Agnes Jongerius. „Hij is ge wend om tegen ambtenaren te zeggen: 'Geef mij die usb-stick maar mee, dan doe ik het thuis wel'. Wetsvoorstellen verbetert hij 's nachts als een normaal mens op één oor ligt. Omdat hij denkt dat hij zelf de beste is. Hij zal enorm moeten wennen aan de rol van beoor delaar." De voorzitter van de vakcentrale FNV maakte Donner veelvuldig mee aan de onderhande lingstafel als minister van Sociale Zaken. „Hij praatte eindeloos. En de volgende dag begon hij weer op vakje nul van het ganzenbord, ter wijl we hadden afgesproken dat we naar links of rechts zouden afslaan. Hij geeft zich niet ge wonnen." Soms stonden ze met rode koppen tegenover elkaar. Met wat humor of een 'Piet Hein, hier trappen we niet in' werd de verhitte sfeer dan getemperd. Altijd opletten is het devies, herin nert ex-minister André Rouvoet (Christen- Unie) zich. „Als alles is afgerond, is Piet Hein in staat een onderwerp terug te nemen en het 's nachts te herschrijven. Dan moet je goed op letten want ergens duikt daarin zijn eigen plan of lijstje op. Als je dat eruit pikte, moest hij la chen." Jarenlang was )an Pieter Hendrik Donner steun en toeverlaat van CDA-prermer Jan Peter Balkenende. De CDA-zaak was voor hem bo vengeschikt aan persoonlijk belang. Dat merk ten de fractieleden die samenwerking met de PW onverteerbaar vonden. Met de rest van de partijtop oefende Donner zware druk uit op hen. Sommigen vertrokken, de rest voegde zich. Critici in de Tweede Kamer zeggen dat Donner vanwege deze actie niet de geschiktste is voor het vicepresidentschap. Als gelijke, in de ministerraad, was de remedie Donner recht in het gezicht te kijken en te zeg gen: 'Piet Hein, dat gaan we niet doen', leerde Rouvoet in Balkenende IV van een CDA-colle- ga. „Dan zegt hij: 'oké, oké', en laat het los." Rouvoet heeft een goede verstandhouding met Donner. ,Je kunt hem kwalijk nemen dat hij een taaie onderhandelaar is, maar het is aan je zelf om te zeggen: tot hier en niet verder." Voormalig voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak Bert van Delden vindt Donner 'een scherp jurist'. „Hij heeft een brede kijk op allerlei zaken. Hij voldoet aan alle kwalificaties die nodig zijn als vicepresident." Graag geeft hij hem een raad mee. „Niet iedereen heeft in de gaten wanneer Donner een grap maakt en wanneer hij serieus is. Hij kan opeens zeggen: 'nou dan maken we daar toch een wet voor'. Een ambtenaar die hem niet goed genoeg ken de, zag je denken: help, moet ik dat gaan doen. 'Typerend is dat hij mijn vrouw herkent en groet, ook als zij in haar eentje is.' Dan twinkelden Donners ogen", zegt Van Del den en hij vervolgt: „Donner heeft weerwerk nodig. Hij weet dat hij niet alle wijsheid in pacht heeft. Hij is per slot van rekening ook maar een Donner." De oud-minister is, volgens Van Delden, een aardige man. „Typerend is dat hij mijn vrouw herkent en groet, ook als zij in haar eentje is." Donner is telg uit een juristengeslacht. Zijn va der was rechter bij het Europese hof van justi tie, opa was minister en president van de Hoge Raad. Diens galakostuum siert naar het ver luidt de hal van Donners woning. Mogelijk is zijn afkomst de voedingsbodem voor zijn door gevoerde imago, het totaalpakket van degelijk rijwiel, driedelig pak, korte coupe en vormelijk taalgebruik. Al zeker tien jaar komt Donner bij Ap's Kap pers in de Haagse binnenstad. Zijn coupe is on veranderd gebleven. Politici wisselen nauwe lijks van kapsel, is Ap's ervaring. In het halve uurtje per zes weken dat de werklustige Don ner er doorbrengt, ontspant hij zich wel. „Hij heeft humor, al denken veel mensen van niet." De minister maakt keurig een knipafspraak. Een vast gegeven is ook het driedelig grijs. Bij een sportuitje in Apeldoorn stond de vorige ka- binetsploeg in sporttenue. „En daar kwam Piet Hein aan. In driedelig pak. Naderhand heeft hij wel een T-shirt aangedaan, maar óver zijn stropdas. Je zult hem niet in korte broek zien", zegt Rouvoet. Haar gereformeerde opvoeding kwam huidig PvdA-Kamerlid letta Klijnsma van pas, toen zij als staatssecretaris met Donner het ministerie van Sociale Zaken bestierde. „Hij kan je met Bij belteksten om de oren slaan. Maar ik kon terug- zwiepen als hij iets poneerde." Klijnsma heeft 'constructief met hem samengewerkt. „Natuur lijk moet je op je eigen zaak letten. Ha ha, stel je voor dat hij in stille devotie zou zeggen: 'let ta, ga je gang'. Zo is hij niet. Maar als je zelf ste vig en opgewekt blijft, is hij dat ook." Waar Klijnsma links van het midden staat bij de PvdA, zit Donner rechts van het CDA-mid- den. „Hij keek als jurist vooral naar de wetge ving. Ik zei dan: Het is van belang je in de men sen te verdiepen." Samen hadden de twee 'functioneel plezier in het vak'. „Piet Hein heeft heel sterk de drang om Nederland voor uit te helpen. Wel vanuit zijn eigen normen en waarden." Zij komt privé nog steeds bij Don ner over de vloer. „Piet Hein is een plezierige collega, met gevoel voor humor. Met soms fou te ideeën. Maar aan het eind van de rit kom je er met hem wel uit." Er klonk gisteren zeker ook felle kritiek op de benoeming van Donner. SP-Kamerlid Ronald van Raak: „De benoeming is een klap in het ge zicht van de Raad van State. Donner moet straks adviseren over de wetten van een rege ring waarin hij zelf minister was. Donner is een geslepen politicus, die gewend is om zijn mening door te drijven. Dat past niet bij de Raad van State, die onafhankelijk advies moet geven. Ik ben bang dat met deze partijpolitieke benoeming de onafhankelijkheid van de Raad van State wordt aangetast. Ik vraag me af of het nog veel zin heeft om de raad om advies te vra gen." Leden en staatsraden van de Raad van State zijn gewaarschuwd, zegt Rouvoet. Hij heeft als Kamerlid heel wat 'colleges' moeten uitzitten die Donner ten beste gaf Donner is belezen, heeft kennis op uiteenlopende terreinen (juri disch, sociale wetgeving, Bijbel) en etaleert die graag in archaïsche volzinnen, gelardeerd met toefjes Latijn. „Soms zat daar gewoon bluf bij", zegt Rouvoet. Donner koketteert met z'n ken nis en taalvaardigheid die hij volgens Jongerius absoluut bezit: „Zijn taalgebruik is een manier om geen antwoord te geven." O zie onze website:binnenland Een profielschets van Jan Pieter Hendrik Don ner en de geschiedenis van de Raad van State J?. JX:\ 1..- mn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12