nieuwjaar, nieuw gezicht Een een I iets nieuws Bestuurdersaansprakelijkheid bij betalingsonwil HAANS 05 'de Ondernemer' door de jaren heen, met bovenop de nieuwe uitgave. Een nieuw jaar, een nieuw begin, een nieuwe 'de Ondernemer'. Voor u ligt de laatste 'de Ondernemer' oude stijl. Het januari nummer heeft een totaal nieuw gezicht. Moderner, zakelijker en met de nieuwe huiskleuren blauw en grijs. De nieuwe Ondernemer speelt ook in op de nieuwe media, want op het moment dat het januarinum mer bij u in de bus valt, gaat ook de nieuwe website van de Onderne mer van start. Hoe die heet en hoe u die kunt vinden? We houden u op de hoogte. door Ron Gregoor BREDA - We lopen er al een tijdje mee rond: de Ondernemer is toen aan vernieuwing, een nieuw smoel. In het elfjarig bestaan van het blad heeft het slechts een keer een facelift ondergaan. Dat was in 2007. Maar de wereld verandert, de techniek biedt veel meer mogelijkheden en daar ma ken wij gebruik van. Samen met de vormgevers van dag blad BN De Stem zijn we al een paar maanden bezig een nieuwe stijl voor 'de Ondernemer' te ontwikkelen. Volgende maand, zaterdag 21 januari, ziet u het resultaat. 'de Ondernemer' krijgt de vaste huis kleuren blauw en grijs. Op iedere re dactionele pagina worden die kleuren consequent doorgevoerd. Bij de vormgeving gaan we veel meer dan voorheen gebruik maken van dubbe le pagina's, .zogenaamde spreads en valse spreads. De tekst kan dan logi scher over een pagina verdeeld wor den en is daardoor prettiger te lezen. We gaan meer gebruik maken van graphics, cartoons en kadertjes. Foto grafen hebben opdracht gekregen ori ginele invalshoeken bij onderwerpen te verzinnen. Het tijdperk van de ge poseerde zakenman in driedelig pak is voorbij. Derde zaterdag van januari U zult het meteen zien die derde za terdag van januari. De voorpagina ver wijst duidelijker naar de onderwer pen in het blad. De steeds terugkeren de special wordt als zodanig meer ge accentueerd. Vaste rubrieken krijgen een speelsere opmaak. In ieder num mer vindt u voortaan twee fotopagi na's van evenementen op zakelijk ge bied. De veel gelezen rubriek de barometer wordt verspreid over twee pagina's. Het panel, dat iedere maand een cij fer geeft, is uitgebreid. Veertien Bra bantse managers in de Brabantse edi tie en veertien Zeeuwse topstukken in Zeeland geven hun zienswijze op de economische situatie van het mo ment. Dat zijn maar een paar voorbeelden van de nieuwe 'de Ondernemer'. We willen er nu nog niet teveel over kwijt, het moet toch ook een beetje eeti verrassing blijven. Eens in de zoveel jaar is het tijd voor vernieuwing. Zo ook nu. 'de Onder nemer', een uitgave van de dagbladen BN DeStem en PZC, beleeft zijn elf de jaargang. Op woensdag 4 oktober 2000 verscheen bij het dagblad BN DeStem voor het eerst 'de Onderne mer' voor Zuidwest Nederland. Aan vankelijk alleen nog in West- Bra bant. Die eerste 'de Ondernemer' was een commerciële bijlage van het advertentiebedrijf. Met veel tekst en weinig foto's. De eerste facelift van het blad kwam er in mei 2007, nadat 'de inhoud van het blad in handen kwam van de redacties van de dagbla den. Voor het eerst kreeg 'de Onder nemer' naast een bladmanager ook een redactiemanager. Marlies Dekkers, zakenvrouw van het jaar 2007, was de eerste vrouw die de voorpagina van de vernieuwde 'de Ondernemer' vulde. Veel bekende en minder bekende ondernemers volgden. Nu gaan we dus weer mo derniseren. Uiteraard biedt de vernieuwde 'de Ondernemer' ook voor de adverteer ders voordelen. Er zijn voor hen veel meer mogelijkheden om een opval lende plek te claimen in het blad. De laatste maand van dit jaar zijn we druk bezig met de ontwikkeling van een nieuwe internetsite voor de On dernemer. Het is de bedoeling dat op het mo ment dat 'de Ondernemer' bij u in de bus valt, 'de Ondernemer' ook online is. In het januarinummer komen we daar uitgebreid op terug. Foto: Willem Paterik mr. E.F. Comes (Erik) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom Naast fiscale motieven is een van de redenen om een onderneming te drijven in een besloten vennootschap (B.V.) beperking van aansprakelijkheid. Als de onderneming failliet gaat, dan is het de bedoeling dat de ondernemer -in het MKB veelal de directeur grootaandeelhouder - niet met zijn privévermogen aansprakelijk is. Vaak is dat zo. Maar er zijn situaties denkbaar waarin de ondernemer als bestuurder van de B.V. persoonlijk aansprakelijk is. De curator kan zich dan verhalen op het privévermogen van de bestuurder. De rechtspersoonlijkheid van de B.V. beschermt de bestuurder dan niet meer. Het lijkt er op dat in het Nederlandse recht bestuurdersaansprakelijkheid sneller wordt aangenomen. Naast bestuurdersaansprakelijkheid bij het aangaan van verplichtingen terwijl de bestuurder wist of had moeten weten dat de B.V. niet aan die verplichtingen zou kunnen voldoen, kan ook betalingsonwil grondslag zijn voor bestuurders-aansprakelijkheid, aldus de Hoge Raad in zijn arrest van 26 maart 2010. Er dient dan wel sprake te zijn van een ernstig verwijt aan de bestuurder. Daarvan is volgens de Hoge Raad sprake als benadeling voorzienbaar was. Bijvoorbeeld indien de bestuurder derden beweegt de financiering van de B.V. te continueren door toe te zeggen dat de B.V. de financiering zal aflossen zodra er geld is en de B.V. vervolgens, als er wel geld is, toch niet betaalt. Dat is betalingsonwil, dus is de bestuurder aansprakelijk. Wees als bestuurder dus voorzichtig met toezeggingen aan leveranciers of financiers als de onderneming in (betalings-) moeilijkheden komt. In het medio 2012 in te voeren flexibele B.V.-recht wordt bestuurdersaansprakelijkheid onder meer ook aangenomen als een dividenduitkering wordt gedaan terwijl binnen een jaar nadien blijkt dat de financiële toestand in de B.V. dat niet toeliet. Als B.V.-bestuurder bent u dus sneller persoonlijk aansprakelijk. Wilt u dat voorkomen, laat u dan goed adviseren. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 127