DRY 2012 wordt moeilijk jaar BAROMETER - december - stand van zaken column De noodzaak van zakeluk handelen Mr. Marc Heijens is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Terneuzen, m.heijens@drv.nl. Om een hoop fiscale ellende te besparen is het van groot belang dat er op zakelijke voorwaarden wordt gehandeld tussen de directeur-groot aandeelhouder en zijn BV. Maar dit geldt ook voor handelen tussen zijn BV's onderling. In deze column een aantal zaken om van bewust te zijn als directeur grootaandeelhouder (dga) in een BV. Wat betekent dit voor u? U als directeur-grootaandeelhouder moet de hoogte van zaken als het salaris, de huur, de managementvergoeding en de rente regelmatig toetsen op zakelijkheid. Zo kunt u naheffingen door de fiscus met een eventuele verhoging voorkomen. Wat het zakelijk salaris betreft vindt de fiscus dat u als dga tenminste een jaarsalaris moet ontvangen van 41.000. Als het salaris van de meest verdienende werknemer echter hoger is dan 41.000, moet u tenminste ook dat hogere salaris krijgen. Wanneer blijkt dat de 'markt' voor uw kennis en kunde nog meer zou betalen, dan moet dit nog hogere salaris gehanteerd worden. Zorg daarnaast dat de hoogte van de managementvergoeding die de holding/management-BV in rekening brengt aan de werkmaatschappij in een normale verhouding staat tot het salaris dat u uit uw holding/ma- nagement-BV opneemt. De fiscus hanteert gewoonlijk als norm dat het salaris ongeveer 70% van de management-fee moet zijn. Maar hier zijn meerdere invalshoeken mogelijk. Rente en leningen De rente op leningen moet ongeveer gelijk zijn met de rente die u bij een externe partij krijgt of moet betalen, let daarbij op eventueel nood zakelijke risico-opslagen! Staat u als directeur-grootaandeelhouder in privé borg voor een lening die de bank aan uw BV heeft verstrekt, dan moet u daarvoor ook een zakelijke vergoeding van uw BV vragen. Bij een willekeurige derde zou bijvoorbeeld 1 van de hoofdsom als borgstelling gevraagd zijn. Als dit bij uw BV 'vergeten' wordt, kan de inspecteur bij u alsnog in de dure box 1 (tot 52%) naheffen en u eventueel een boete opleggen. Mocht de borg ooit worden ingeroepen door de bank, dan kunt u door dit onzakelijk handelen ook de aftrekbaarheid van de (regres)vordering op uw BV mislopen. Fiscale eenheid Tussen vennootschappen onderiing, die deel uitmaken van een fiscale eenheid, moet ook zakelijk worden gehandeld. Gebeurt dit niet, dan moet er bij verbreking van de fiscale eenheid alsnog worden afgerekend over de verschoven stille reserves/winsten. Dit kan soms op een onver wacht moment, bijvoorbeeld bij verkoop van een werkmaatschappij, zeer ongewenste gevolgen hebben! Leg het schriftelijk vast Het is noodzakelijk dat overeenkomsten tussen u en uw BV en tussen uw BV's onderling schriftelijk vastgelegd worden. Zo heeft de Hoge Raad recent beslist dat een verlies op een op zich zakelijke lening aan een dochtermaatschappij niet aftrekbaar was, omdat er geen lening overeenkomst was opgemaakt. Er waren geen zekerheden verstrekt en er was geen aflossingsprocedure opgesteld. Hoewel het indruist tegen ons rechtvaardigheidsgevoel - het verlies is immers toch echt geleden - heeft de Hoge Raad toch zo bepaald. Zorg daarom voor goede schrif telijke zakelijke overeenkomsten met duidelijke afspraken over rente, aflossing en zekerheden! Kortom: zorg dat u altijd zakelijk handelt en overeenkomsten schriftelijk vastlegt. Daar bespaart u een hoop fiscale ellende mee! ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Hol land, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: cijfer: 5,5 'Bij steeds meer bedrijven staat de winstgevendheid nu onder druk. Eurocrisis, overheidsbezuini gingen, laag consumenten vertrouwen, oplopende werkloos heid, grote (internationale) con currentie, stijgende grondprij zen; de economie draait stroef en er wordt eind 2011 veel gevraagd van het ondernemerschap. De winstgevendheid staat bij veel be drijven onder druk. Zeeuwse on dernemers verwachten in 2012 een verslechtering van het econo misch klimaat. MIDDELBURG - Dat blijkt uit de conjunctuurenquête (COEN) van de Kamer van Koophandel. Ondanks de tegenwind verwacht toch nog 28 pro cent van de ondernemers volgend jaar een toename van de omzet, tegen 17 procent een daling. Ook bij de ex port is het saldo positief, 26 procent verwacht een stijging, 9 procent een daling. De cijfers van Zeeland liggen hier mee in lijn met het landelijke beeld. Door de stijgende kosten leidt meer omzet echter niet automatisch tot een beter bedrijfsresultaat. Wisselend zijn de verwachtingen ten aanzien van de vraag naar personeel. Ongeveer 15% van de bedrijven in Zeeland gaat uit van een daling van de personeelssterk te in 2012, 13 procent verwacht een uitbreiding. Zeeland wordt geken merkt door een heel lage werkloos heid, maar dit kan in 2012 verande ren. Hoop gevestigd op industrie De Zeeuwse industrie verwacht in 2012 een verdere groei van de omzet, de verwachtingen zijn positiever dan landelijk. Meer omzet leidt echter niet automatisch tot een beter bedrijfs resultaat. Door de stijgende inkoop prijzen staat de winstgevendheid bij veel bedrijven onder druk. Qua werk gelegenheid is de industrie voor 2012 voorzichtig, er zijn iets meer Zeeuw se bedrijven die personeel zullen afsto ten dan zullen aantrekken. Lichtpunt je voor Zeeland is de positieve ver- Industrie verwacht weer te investeren. wachting voor de investeringen. In vesteringen in de industrie zijn heel belangrijk om ook omzetten in ande re sectoren een stimulans te kunnen geven. aantal opheffingen is de detailhandel positief over 2012. Dit resulteert onder andere in een ver wachte toename van de omzet, inves teringen en werkgelegenheid. West- Brabant Ook de West- Brabantse onderne mers verwachten een moeilijk jaar. Toch nog ruim een kwart van de on dernemers verwacht volgend jaar een toename van de omzet, tegen 17 pro cent een daling. Ook bij de export is het saldo positief (een kwart verwacht een stijging, 13 procent een daling). Ook de cijfers van West-Brabant lig gen hiermee in lijn met het landelijke beeld. Door de stijgende kosten leidt meer omzet echter niet automatisch tot een beter bedrijfsresultaat. Zorgwekkend zijn de verwachtingen ten aanzien van de vraag naar personeel. Vooral in de industrie en de bouw verwachten ondernemers een krimp van het personeelsbestand. Een ver der oplopende werkloosheid lijkt volgend jaar onontkoombaar. Onge veer 15 procent van de bedrijven in West-Brabant gaat uit van een daling van de personeelssterkte in 2012, 11 procent verwacht een uitbreiding. Landelijk is dit respectievelijk 18 en 15 procent. De resultaten van de industrie laten een verslechtering van het internatio nale klimaat zien, echter per saldo is er wel sprake van groei (vooral ex- port). Logistiek Ook de vervoerssector rekent op een toename van de omzet in 2012, ook hier een iets gunstiger beeld dan het landelijk gemiddelde. Logistiek is één van de speerpuntsectoren van Zuid west-Nederland. In tegenstelling tot het landelijke beeld verwachten de lo gistieke bedrijven in Zeeland (en West-Brabant) in 2012 meer perso neel nodig te hebben. Bouwsector Het landelijke beeld van de bouw is somber, 40 procent verwacht een (verdere) daling in 2012. voor Zee land is dit beeld zelfs nog wat slech ter, 2 op de 3 Zeeuwse aannemers verwacht minder omzet te maken dan in 2011Bij één op de drie bouw bedrijven zal werkgelegenheid af vloeien. De problemen in de woningbouw werken door naar gerelateerde branches (bijv. architec ten, notarissen, meubelbe drijven, makelaardij). Detailhandel Ondanks het (zeer) lage consumentenvertrouwen, de grote concurrentie (o.a. internet) en het grote

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 125