anno nu m 27 wonen Foto's bovenvan links naar rechts: Haard van Faber; Tulp B-fire 100 hoog; de Agua van DRU. foto's PR wonen@wegener.nl 024-3650509 eenmaal verliefd is geworden op het houtvuurtje in huis, heeft di verse keuzemogelijkheden. Zoals een traditionele houtinzethaard, een liftdeurhaard of een vrijstaan de houtkachel. Romantisch, maar dus niet altijd even praktisch en ef ficiënt. Daarom zijn er inmiddels allerlei alternatieven die niet de las ten, maar wel de lusten van een ouderwets houtvuurtje bieden. „Wij merken dat een groeiend aan tal mensen wel de gezelligheid van een haard wenst, maar niet het ge sleep met hout", zegt Raoul Bar- tholomeus van haardenfabrikant Tulp Firemakers. „Ons nieuwste product, de B-fire 100 hoog (prijs circa 4.500 euro, red.), is een gas haard met realistisch vuur. Geen strakke lijn, maar écht hout met daarin een dubbele brander, die zorgt voor een piramide van vuur. Op de Woonbeurs verbaasden be zoekers zich erover dat het geen houtgestookte haard was." Wie puur naar de kosten kijkt, zal ontdekken dat het lastig kiezen is tussen een houtgestookte haard en een alternatief op gas. Bartholo- meus: „Het hangt van allerlei facto ren af De aanschafprijs is in de meeste gevallen ongeveer gelijk. Dan moet je kijken naar de gasprij- zen en of je voor een redelijk be drag aan goed hout kunt komen. En dat dan weer vergelijken. Houd er wel rekening mee dat een gas haard vaker zal worden aangezet vanwege het gemak. Aanzetten is een simpele handeling. Wie be sluit de cv uit te doen als de haard brandt, bespaart wel weer wat." Hoofdreden om een gashaard te kiezen, is het gemak. Vooral part ners die beiden een drukke baan hebben, vinden het veel werk om bij thuiskomst eerst de houthaard te moeten aansteken. Dat kost tijd en je moet altijd voldoende hout in voorraad hebben. Bartholo- meus: „Een open haard heb je voor de zondag, de gashaard geeft elke dag gezelligheid." Al dan niet op aangeven van de consument, zijn haardenfabrikan ten zich steeds meer bewust van de invloed van hun producten op het milieu. Bijvoorbeeld DRU in Duiven. „Mensen willen tegelijker tijd milieubewust zijn en kostenbe sparend leven", weet Jorieke Bul ten van DRU. Onlangs presenteer de het merk op een internationale bouwbeurs in Brussel de Agua (vanafprijs circa 3.800 euro), een cv-sfeerhaard op gas. De vrijgeko men warmte wordt gebruikt om water van de cv-installatie extra te verwarmen of voor de verwar ming van drink- en douchewater. DRU heeft ook houtgestookte cv- haarden. „Stoken op hout blijft 'in'. Mensen zoeken manieren om duurzaam te leven. Of ze willen een goedkoop alternatief voor de hoge energieprijs. Maar dan moet je wel gratis of voor weinig aan hout kunnen komen. Wij beden ken oplossingen om meer te doen met de vrijgekomen warmte. Dat is vooral nuttig in goed geïsoleer de huizen. Een sfeerhaard geeft snel teveel warmte af. Het is mee genomen dat je daar iets nuttigs mee kunt doen." www.dru.nl www.tulp.eu www.faber.nl http://bit.ly/vlZqAc (overheid) http://bit.ly/t5o9lb (milieucen- traal) w Reageren? wonen@wegener.nl Tulp B-fire 100 hoog: écht hout met dubbele gasbrander. Zaterdag 17 december 2011 Martine Kok, haar man Lobsang en hun dochter Pema runnen een guesthouse In Kathmandu, Nepal. foto's MK WIE Martine Kok (42), Lobsang Sherpa (32) en hun dochter Pema (3) BEROEP eigenaren van The Valley Guesthouse (www.thevalleyguesthouse.com) en trekkingbureau (www.sherpaland.com), alsmede vrijwilligerswerk voor weeshuizen in Nepal (www.straatkinderenvankathmandu.nl) EERDER zij: Castricum; hij: Nepal NU Kathmandu, Nepal (sinds 2007) daar ook een bak met water, om me mee te wassen. Had hij ge bracht. Heel lief. Vanaf dat mo ment hielden we contact. Het vol gende jaar ging ik met hem mee naar zijn dorp. Hij was toen gids. Sherpa? Ja, zo noemt iedereen het. Feitelijk is dat geen verzamelnaam voor de dragers, maar een achter naam. 'Sherpa', zo heet Lobsang ook. De Sherpa's vormen een kas te. Dat stelsel bestaat in Nepal ook, al wordt er minder streng mee om gegaan dan in India. De kaste van de Sherpa's heeft overigens zeker niet het minste aanzien in Nepal." Jullie hebben ook al snel een guest house kunnen overnemen. „Huren, niet kopen. Het kwam ei genlijk nog wat te vroeg voor ons. We hadden net de knoop doorge hakt dat onze toekomst in Nepal lag. Voor Lobsang, die geen oplei ding heeft, leek in Nederland een baan als schoonmaker het hoogst haalbare. Dan zou hij bovendien veel binnen moeten werken. Dat kun je hem, gewend als hij is aan buiten werken, niet aandoen. En fin, toen dat was beslist, hebben we ons gericht op ons trekkingbu reautje. Het liep nog niet storm; voor onze andere wens, een guest house, moest nog flink worden ge spaard. Op datzelfde moment hoorden we dat de eigenaren van The Valley Guesthouse ermee op hielden. Ze zochten een nieuwe ei genaar. We zijn gaan rekenen, over leggen, nog eens rekenen... Een huurovereenkomst zou net gaan lukken. Met de verkopers hebben we afgesproken dat we eerst een trekking gingen doen van drie we ken. Zou het guesthouse daarna nog vrij zijn, dan moest het zo zijn, was het voor ons bestemd. En inderdaad, zo is het gegaan. Achteraf eigenlijk wel goed hoor, want ik bleek - ongepland, maar zeer gewenst - zwanger. Dan is een vast dak boven je hoofd en een plek waar je kunt werken én moederen een fijne gedachte." Maar wel druk... „Het staat of valt met goed perso neel. We hebben een uitstekende kok. En via het werk dat ik eerder in Nepal heb gedaan in kinderte huizen, ben ik een van die 'wees jes' op het spoor gekomen. Ze is nu ouder, heeft een opleiding afge maakt en werkt inmiddels voor ons. Nepalezen zijn van nature on derdanig, maar met onze interna tionale gasten hadden wij juist een pittiger type nodig, iemand die bovendien Engels spreekt. Zij was perfect. Inmiddels wonen we niet meer in het guesthouse, maar vlakbij in een huurhuis. Kopen is hier erg duur. We hebben nu een tuin en gras! Dat is fijn voor Pema. We merkten al snel dat het voor haar in het guesthouse wel gezellig was, lekker praten met al onze gas ten, maar ook erg druk. Er was te veel afleiding. Zo is het veel beter." Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 111