Wunderschöne reizen :ca ST Toeteren 3. !D Een dagje pretpark in de kerstvakantie gaat al snel richting de Efteling of Disneyland Parijs. Jan van Mullem ging naar Phantasialand. Het was er winters wit en wunderschön. Zaterdag 17 december 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 1 Op de een of andere manier laat het mij niet los. Ie mand heeft bedacht dat de boete voor onnodig claxonneren opgetrokken moet worden naar 350 euro. De eenvoudige Nederlander rijdt weg bij zijn ge liefde ouders en toetert nog even om aan te geven dat het af scheid nu echt daar is: 350 euro boete. Wie bedenkt zoiets? Welke ambtenaar zit achter zijn of haar bureau met een op dracht van de minister en verzint het ophogen van de boe te op claxonneren. Ik wist niet eens dat dit verbod bestond. Ik toeter altijd wanneer het nuttig is. Als iemand niet ziet dat het licht op groen is gesprongen. Een, twee, drie, tuut. Vriendelijk, niet overdreven, maar wel effectief de aandacht trekkend. De onoplettende treuzelaar rijdt door, doel be reikt. Er zijn zoveel momenten waarop het claxonneren een heilzame werking heeft. Staat de taxi voor de deur: tuut, tuut. Even de aandacht trekken van een passerende kennis, tuut, tuut. Automobiel steekt achteruit van een par keerplaats en ziet mij niet, tuut, tuut. Natuurlijk gaat het niet om die gevallen, zal de minister zeggen. Men wil de asociale 'middelvingertoeteraar' beboeten. Niet mij. Maar ik weet precies hoe het gaat Net als bij het parkeerverbod voor mijn huis. Dat is bedoeld om zelfstandige onderne mers te treffen, die elke dag massaal de weg versperren. Maar het komt er op neer dat zij er nog steeds staan en nooit bekeurd worden. Terwijl, als ik in de regen even de au to neerzet om de kids in te laden voor het voet baltoernooi, de agent binnen een seconde klaar staat met zijn boekje. Die sukkelige huisvader be taalt toch wel. Tuut, tuut, 350 euro, daar valt niet te genop te verdienen. Nee, ik laat uit voorzorg de claxon gewoon uit de auto verwijderen. Hoewel? Dat mag geloof ik ook al niet. In Honduras heeft men van deze regel nog nooit ge hoord. Hier is claxonneren de normaalste zaak van de wereld. Een chauffeur zit nog niet in de auto of daar begint het feest. Even aangeven dat hij weg rijdt, tuuuuut. Dat hij de weg op wil, tuuuuut, tuuuut. Dat hij gaat inhalen of dat hij wil dat ie mand anders niet inhaalt. Of wanneer er een leuk meisje loopt. Tuuuut!! Het gaat constant door. En, inderdaad, je wordt er gek van. Toch denkt nie mand erover dit te beboeten. Ik denk dat dat komt door de Hondurese voorliefde voor lawaai. Op de een of andere manier houden de mensen van zo veel mogelijk herrie om zich heen. Dat begint al bij het ont bijt in ons hotel. Ik heb de eerste hap nog niet in mijn mond of de band barst los. Keiharde livemuziek. Bij het ont bijt! (e bent nauwelijks wakker, de wereld lacht je zeker nog niet toe en dan, wham! Ook de lunchgelegenheid El Pollazo kan er wat van. Een ge grild kippetje tussen de middag is een geliefd gerecht. Maar in de enige tent waar dat geserveerd wordt, moet je de mu ziek dan wel voor lief nemen. Die staat op maximaal volu me. Enorme boxen verspreiden de herrie door de hele straat. Je mag er niks van zeggen, want de diskjockey is een evangelist, die middels oorverdovend harde 'Punta'-liedjes het Woord verspreidt. Toevallig hebben we tijd om naar een fijne wedstrijd in de Champions League te kijken. Maar het commentaar van de lokale Jack van Gelder staat zo hard dat je er meteen schele hoofdpijn van krijgt. De Hondurenos niet. Die genieten en schreeuwen bij elk doelpunt nog harder dan de commenta tor. Wie na de avondmaaltijd denkt lekker rustig te gaan sla pen, komt bedrogen uit. Rond het zwembad zitten vijf men sen verveeld te drinken. De muziek gaat toch aan. Volume: oerknal! Hier zouden écht nog wel wat boetes opgehoogd kunnen worden ter bestrijding van geluidsoverlast. Maar Honduras is een grotemensenland. Men heeft andere pro blemen. Het aantal moorden loopt uit de hand. Honduras is het gewelddadigste land ter wereld. Elke dag is het pief, pafj poef Die schietpartijen gebeuren meestal vanaf de mo tor. Daarom is een nieuwe verkeersregel ingevoerd. Ie mag niet meer met z'n tweeën op de motor. Kijk, zo'n maatregel begrijp ik nou weer wel. Misschien is het ook wel een idee voor onze minister. Wanneer er in Amsterdam-Zuid weer eens vanaf de scooter wordt afgerekend, valt er best een ver bod op duopassagiers te bedenken. Kan die samen met het toeterverbod meteen in de bak overbodige regels. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Gemma Kessels Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl De artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijk heid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt echter de volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. In Phantasialand kom je allerlei vrolijke karakters tegen. Duitsers hoefje niet te leren hoe je een sfeer tje neerzet. Onze oos terburen pakken het bij voorkeur strak "en zakelijk aan. In ieder geval minder vet aangezet dan Nederlanders doen, maar het resultaat is er niet minder om. Wie twijfelt, koerst naar Phantasialand in Nordrhein- Westfalen, in de buurt van Keu len. Aankleding, gastvrijheid, voorzie ningen, attracties: alles staat in het pretpark in Brühl op hoog niveau. Zoals de naam al wil doen gelo ven, prikkelt Phantasialand ook in werkelijkheid de fantasie. Dat is dus geen grootspraak. Nou hoefje daar ook niet al te verbaasd over te zijn; dat Duitsers er steeds beter in slagen hun zakelijke aanpak in een showachtig geheel te gieten, is lan ger bekend - ook bij voetbalfans. Phantasialand is, net als bijvoor beeld de Efteling, opgebouwd uit 'rijken'. Zes, om precies te zijn: China Town, Mystery, Fantasy, Mexico, Afrika en Berlijn. Elk rijk heeft zijn specialiteiten en aankle ding, passend bij het thema. Nooit is het gissen waar je bent. Draken, zelfs een 'vuurspuwende' pagode en tempels met geel en groen ge glazuurde dakpannen, kraampjes met noedels en loempia's: geen twijfel, China. Lemen gebouwtjes met hout en bruintinten, tropi sche planten, getrommel en exoti sche dans: dat is Afrika. Hoogtepunt, ook wat winterse sfeer betreft, is Berlijn. Dat 'rijk' in het hart van Phantasialand, inge sloten tussen de spectaculaire at tracties van Mexico, Afrika en Fan tasy, geeft een impressie van de stad rond 1900. Blikvangers op het centrale plein, de Kaiserplatz, zijn de enorme, verlichte kerstboom met daarachter de ijsbaan (schaat sen te huur) en de klassieke zweef molen boven de fontein. Vergeet niet het winkelstraatje in te lopen, richting de Dampjkarussell, Euro pa's grootste draaimolen. Onderweg daar naartoe, maak je kennis met de Berlijners van 1900. De keuvelende moeders met hun fraaie, antieke kinderwagens; de krantenverkopers die vanonder hun Kruimeltje-petten zo guitig kijken, de deftig voortschrijdende dames in hun chique mantels met daaronder prachtige, lange jurken. Met ze op de foto mag, maar vraag het beleefd: de politieagent met zijn imposante buik en snor, die onophoudelijk een gummiknup pel in zijn handpalm laat vallen, is nooit ver weg. Beleefd. Dat woord krijgt een ande re betekenis zodra je in Phantasia land bent. Wij Nederlanders zijn in eigen land (bijna) gewend aan ongeduldige bezoekers bij publieks- attracties. Maar de Duitser wacht keurig op zijn beurt. Geen onverto gen woord, geen opgefokt geblaas in je nek. Je kunt er zelfs geoor loofd voordringen met een zogehe ten quick pass, zonder de vrees ge lyncht te worden door voorgan gers in de rij. Makkelijk overigens, zo'n quick pass (15 euro voor 4 keer). Je kunt er bijvoorbeeld mee voorkruïpen in de rijen voor de Black Mamba, het supersonische paradepaardje van Phantasialand. Dat een paar jaar geleden iemand onwel is ge worden tijdens een ritje in deze achtbaan, heeft de populariteit er van blijkbaar niet doen afnemen. Wie na zo'n hels avontuur op adem wil komen of zich wil war men, kan terecht in een van de eet- en koffiehuizen, bakkerijen of kraampjes. Wafels en gebak, maar ook winterkost als boerenkool, zuurkool en goulashsoep; het ont breekt aan niets. Chic dineren kan in de luxere (hotel)restaurants, maar een Currywurst is ook vanaf een kartonnetje bij een behaaglijk olievatvuurtje heerlijk weg te kau wen. En dat scheelt tijd. Dan kun je je daarna nog, met een glas glüh wein als dessert, vergapen aan een sprookjesachtige wintershow. Zo als Die magische Rose, op de Kaiser platz. Het afsluitende siervuur werk is tot ver over de grenzen van China Town, Mexico en Afri ka te zien. :o; Phantasialand in Brühl ligt zo'n 180 autokilometers van Arnhem. Het is een compact park met spectaculaire achtbanen en attracties voor kleine kinderen, dat op niet al te drukke dagen goed in één dag te doen is. Overnachten kan ook, bijvoorbeeld op het park in een van de twee themahotels Ling Bao of Matamba. Open: elke dag tot en met zondag 8 januari 2012 van 11.00 tot 20.00 uur (gesloten op 24 en 31 december). Voor meer informatie: www.phantasialand.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 102