ERNENERGIE /oor uitstel besluit kerncentrale zeeland 13 Rijk stopt geen cent in kerncentrale Tweede kans 'Koningin Emma' wijst op noodzaak duurzame energie DICKENS- KERSTMARKT VEERE in 't centrum commentaar Brede inzet van dierenagenten vrijdag 16 december 2011 duidden op instemming, het derde (van Een Vandaag) gaf aan dat een meerderheid tegen is. Dat geeft aan dat draagvlak voor uitbreiding van kernenergie in Zeeland niet vanzelf sprekend is. Die steun kan wel eens afkalven als het uitstel van Delta tot afstel zou leiden. Het feit dat het Zeeuwse energiebedrijf initiatiefne mer van Borssele 2 is, vormt een be langrijk onderdeel van het draag vlak. En dat draagvlak is altijd be schouwd als een voorname vesti gingsfactor voor een tweede nucleai re stroomfabriek. Het besluit van Delta om de vergun ningsaanvraag uit te stellen, is be grijpelijk, want zonder PW-steun geen meerderheid in de Staten, maar het doet ook een tikkeltje wanhopig aan. Delta heeft de afgelo pen weken een en andermaal on derstreept dat van uitstel, waarop in de Staten naast de PW ook de PvZ en het CDA aandrongen, geen sprake kon zijn. Dan zou het heel erg lastig worden binnen de huidi- door Rob Nobels MIDDELBURG - Het was koud, maar droog toen 'Koningin Emma' gisteren een toespraak hield op het Damplein in Middelburg namens Stroom naar de Toekomst, een dag voordat Provinciale Staten eigenlijk zouden besluiten of Delta een vergunning voor de bouw van een tweede kern centrale mocht aanvragen. Stroom naar de Toekomst profileert zich als pleit bezorger van duurzame energie in Zeeland. De groep koos voor Emma, tot leven gebracht door een actrice, omdat zij beschermvrouwe was van het Koninklijk Zeeuws genootschap der Weten schappen. „Ik ken de Zeeuwen als een nuchter en verstandig volkje, trots en zuinig op hun pro vincie. Wees groot waarin u groot kunt zijn: Kies Duurzaam", sprak Emma het volk toe. Een hoge opkomst van het volk was er niet. Woordvoerder - en oud-provinciebestuurder - "T-'IT'im" nr^m—nw-m-ir-TTiirnMmnmnmnmnmnmmrrrrt/iimmiitrirriinmrimia door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland kan lobbyen wat ze wil, maar het Rijk stopt geen cent in een tweede kerncen trale. Dat antwoordt minister Maxime Verhagen (Energie) op vragen van GroenLinks. Gedeputeerde Kees van Beveren zei onlangs in een ge sprek met de PZC te lobbyen voor rijkssteun voor de tweede kerncen trale. Hoewel Verhagen al meerma len in de Kamer heeft gezegd dat niet van plan te zijn, vroeg Kamer lid Liesbeth van Tongeren er nog eens naar. In een brief aan de Ka mer stelt hij dat hij vasthoudt aan wat hij op 7 december 2010 en op 5 december 2011 al heeft gezegd. „Zoals ik inmiddels veelvuldig heb aangegeven, zal ik geen publiek geld inzetten om de business case van een kerncentrale te verbete ren, net zoals ik dat ook niet doe bij kolen- en gascentrales. Ik zie geen enkele aanleiding dit stand punt te herzien." Verhagen schrijft geen verzoek te hebben ontvan gen van de provincie Zeeland noch van een andere partij over een bijdrage van het Rijk voor een nieuwe kerncentrale. „De provin cie en andere partijen zijn op de hoogte van het kabinetsbeleid ten aanzien van kernenergie. In een re cent bestuurlijk overleg is nog eens onderstreept dat de financie ring van een kerncentrale de ver antwoordelijkheid is van de initia tiefnemers. Ik zie geen reden om dit nog een keer te laten weten." KOOPZONDAG 18 december 12.00 uur - 17.00 uur UITVERKOOP Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 www.paulpim.nl OPENINGSTIJDEN: di.-do. 9.30 - 18.00 uur vr. 9.30 - 21.00 uur za. 9.30- 17.00 uur Vandaag t/m a.s. maandag Vrijdag 13.00-21.00 u Zaterdag 11.00 - 17.00 u Zondag 11.00- 17.00 u Maandag 11.00 - 17.00 u Toegang gratis en gratis parkeren! ge kabinetsperiode de vurig verlang de vergunning te krijgen. Nu neemt Delta een halfjaar vertraging voor lief en haalt daarmee zijn eigen stel lige bewering onderuit. Daarmee trekt het energiebedrijf een wel heel onzekere wissel op de toe komst, want het is allerminst zeker dat het kabinet de rit uit zit. Marten Wiersma vond dat niet erg: „We hebben maar een korte voorbereiding gehad en voor de ze actie hebben we geen groot publiek nodig. De boodschap wordt toch wel verspreid." De organi satie wil inzicht in de manier waarop energiebe drijf Delta de scholen informeert over de stroom voorziening. Die pogingen zijn tot nu toe zonder succes gebleven, aldus Wiersma. Daarom is er be sloten om op ludieke wijze meer aandacht te krij gen voor deze kwestie. foto Marcelle Davidse RSHeaSBBBROHHi BBBMBBmnnMi De fracties in de Zeeuwse Staten zijn verdeeld over Borsse le II. De stem van de PW geeft de doorslag. Die par tij dubde gisteren nog. Delta kan niet zonder steun van de provincie - de belangrijkste aan deelhouder - en besloot daar om op de valreep het voorstel ter besluitvorming van het voorbereidingstraject voor de tweede kerncentrale van de agenda te halen. Dat betekent niet dat de centrale definitief van de baan is, maar lastiger wordt het wel. Het betekent de zoveelste tegen slag voor de directie. Ook bij an dere grote dossiers zat het de af gelopen tijd tegen. Het ging niet goed met de biodiesel, de fabriek voor zonnecollectoren werd afgestoten en ging failliet en de gewenste nieuwbouw lijkt voorlopig van de baan. Delta zal het komende halfjaar het projectplan voor de kern centrale verder uitwerken en meer duidelijkheid bieden over partnerships. Het zou van grote stuurmanskunst getuigen als de directie er in slaagt alle onze kerheid weg te nemen. Lukt dat niet, dan wordt het moeilijk om een geloofwaardige agenda voor de toekomst op te stellen. middelburg - Het Zeeuwse politie korps krijgt in totaal tien dieren agenten, aldus korpsbeheerder Koos Schouwenaar. Volgens hem is het niet de bedoeling dat die agenten zich alleen maar bezighou den met dieren, maar worden ze breed ingezet, 'daar waar er werk is'. Ze worden niet alleen ingezet om dierenleed op te sporen, zoals bedenker Dion Gaus (PW) steeds heeft benadrukt. De Middelburgse fractie van D66 wil van het college weten of het mogelijk is een dierenagent in te wisselen voor een politieagent 'die uitsluitend de klassieke en gewaar deerde taken doet voor gemeente en inwoners'. Schouwenaar kon als burgemeester gisteren nog niet op die vraag reageren. Wel beloof de hij dat het college snel met een antwoord komt. In dat antwoord zal het college ook dieper ingaan op de manier waarop dierenagen ten worden ingezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3