Krakau en Oranje gelukkig met elkaar 341 sport Eredivisie lijdt minder verlies, maar toch nog 58,6 miljoen De glans van Oranje schittert tijdens het EK in de schatkamer van Polen. De oude binnenstad van Krakau is net een vakantiefolder, maar dan in het echt. Bert van Marwijk is maar wat blij met deze uitvalsbasis. vrijdag 16 december 2011 EK VOETBAL 2012 'Hans Jorritsma en ik zijn twee jaar geleden al naar Krakau gegaan om alles te bekijken en vast te leggen' Bondscoach Bert van Marwijk door Leon ten Voorde Ben van Marwijk kan een glimlach niet onderdruk ken. „Heb je de beelden van het Engelse trainings kamp gezien?" De bondscoach doelt op de foto's die vorige week plots in de Engelse media opdo ken van een haveloos trainings veld, net iets buiten Krakau. De kleedkamers, die ook afgedrukt staan, lijken een kuchje niet te kunnen doorstaan, zo'n bouwval is het. 'Nee, dan de Nederlan ders!', schreeuwt de krant The Sun in het artikel. „Die zijn ons mooi te snel af geweest." Van Marwijk knikt tevreden. „Een kwestie van goed voorbereiden", zegt hij. „Hans Jorritsma (de team manager van Oranje) en ik zijn twee jaar geleden al naar Krakau gegaan om alles te bekijken en vast te leggen. En dus hadden we in alles de eerste keus." Oranje gaat trainen in het Mieljs- ki-stadion van Wisla (capaciteit 33.000). Dat stadion is vrij nieuw en ligt maar op enkele minuten van het spelershotel. Van de bin nenkant is het sfeervol, met de tri bunes dicht op het veld. „En dat veld is uitstekend", weet Van Mar wijk. Dat het Nederlands elftal zijn ten ten opslaat in het zuiden van Po len (op zo'n tachtig kilometer van Auschwitz), heeft niet eens zozeer met de schoonheid van de omge ving te maken, zegt Jorritsma. „Twee jaar geleden wisten we nog niet waar we terecht zouden ko men, maar Krakau ligt ten opzich te van Polen en Oekraïne het meest centraal. We spelen nu drie wedstrijden in Charkov en dat is maar een uur en een kwartier vlie gen." Dat is de praktische kant van het verhaal. Dat neemt niet weg dat het voor de fans mooi is meegeno men dat Krakau een stad is die met een toverstaf gemaakt lijkt te zijn. Het is met afstand de fraaiste plek van Polen, zeggen de bewo ners vol trots. De oude binnen stad is een grote schatkamer, waar in de geschiedenis elke dag voort leeft. Maar ook het heden, met zijn vele restaurants en cafés, wordt prettig bediend. Als de spe lers van Oranje uit het raam van hun hotel naar buiten kijken, zien ze de rivier de Wisla rustig voort kabbelen, terwijl iets verderop het Koninklijk Paleis stoer over de Krakau is met afstand de fraaiste plek van Polen, zeggen de bewoners vol trots. De oude binnenstad is een grote schatkamer, waarin de geschiedenis elke dag voortleeft. foto Wouter Borre stad waakt. Vrijwel alle Poolse ko ningen liggen daar begraven, net als president Kaczynski, die in 2010 in Rusland om het leven kwam bij een vliegtuigongeluk in Rusland. Het is duidelijk: wie er in Polen se rieus toedoet, kan niet om het cul turele hart van Krakau heen, zelfs wijlen Paul Johannes II groeide hier op. Daarom is het ook zo vreemd dat deze trekpleister, waar het in juni doorgaans 25 graden is, tijdens het EK verborgen blijft voor het oog van de buitenwacht. Krakau is namelijk niet uitverko ren als speelstad. En dat is alsof je naar een Rembrandt-tentoonstel- ling gaat en de Nachtwacht niet te zien krijgt. Pawel Opach begrijpt de verba zing. Hij staat aan het hoofd van het departement van sport van de stad. „De mensen hier zijn nog al tijd heel kwaad over de afwij zing", zegt hij, zittend achter zijn bureau op het statige gemeente huis. „Wij zijn het slachtoffer ge worden van politieke spelletjes. Volgens een onderzoek van de Poolse regering in 2005 scoorden wij van alle kandidaat-steden het laagst op het gebied van hotelvoor zieningen en het vermogen om massa-evenementen te organise ren. Kun jij je voorstellen dat de populairste toeristenstad van Po len te weinig hotels zou hebben? We hebben hier nota bene 229 ho tels! Bij het bezoek van de Paus hadden we 1,5 miljoen mensen bij elkaar. We houden hier jaarlijks ve le feesten waar duizenden men sen op afkomen. Lenny Kravitz trad onlangs nog op aan de oever van de rivier en de begrafenis van onze president hebben we in vier dagen geregeld. We hebben erva ring genoeg. Een onafhankelijk on derzoek van de Uefa wees een jaar later uit dat we speelstad nummer één waren. Maar de Uefa wilde zich niet meer mengen in het Pool se besluit." De ware reden is volgens Opach politiek geladen. „Toen de beslis sing werd genomen had Polen een rechtse regering en wij een linkse burgemeester. Dat is het verhaal." Hoewel Het Grote Onrecht nog niet helemaal is verwerkt, hebben ze zich in Krakau inmiddels neer gelegd bij het onvermijdelijke. En koesteren ze de kruimels als goud korrels. Ze zijn maar wat blij dat Nederland, Engeland en Italië de stad als uitvalsbasis gebruiken tij dens het EK. Opach: „De suppor ters die hier naar toekomen krij gen een onvergetelijke tijd. We hebben veel contact met de Neder landse bond en die vertelde ons dat Nederlanders graag met een camper of een caravan op stap gaan. Speciaal voor die mensen bouwen we iets buiten de stad een Oranje-camping. En in de stad komt een fanzone. Nee, we verwachten totaal geen proble men met de fans. We hebben al vernomen dat de supporters van Oranje niet te vergelijken zijn met de fans van clubs. Het wordt hier een groot feest, let maar op." utrecht - Het netto resultaat in de eredivisie is over het seizoen 2010-2011 58,6 miljoen euro nega tief Dat hebben de clubs gisteren in Utrecht bekendgemaakt. Een ne gatief resultaat op de transfermarkt is voor 25 procent verantwoordelijk voor dit resultaat. Wel is het verlies minder (18 procent) vergeleken bij het seizoen er voor. Dat er een verwachte „ombuiging" in positieve zin is, komt vooral door een besparing (7,1 procent) op de salariskosten van de spelers. Daardoor daalden de totale bedrijf slasten. Het omzetniveau steeg licht, naar 431 miljoen. De bezet tingsgraad van de tribunes in de sta dions blijft hoog. De eerste divisie boekte een winst van 5,7 miljoen. Dat is vooral te danken aan een positief resultaat op de transfermarkt Door de slech te economische omstandigheden kopen de 'grote' clubs meer in op het laagste niveau dan in het bui tenland. Ook hier daalden de be drijfslasten, met 7,2 procent. Frank Rutten, directeur van de Ere divisie CV, was niet ontevreden over de cijfers. „We weten dat we een aantal jaren nodig hebben om uit de rode cijfers te komen. Clubs hebben te maken met contracten die langer lopen en niet zomaar kunnen worden opgezegd. Als ver wacht is er nu wel een begin mee gemaakt." Meer dan nu kan volgens Rutten bijna nog niet. „Nieuwe contracten zijn vaak 30 procent lager. Maar heel veel verbintenissen lopen nog, waardoor de totale stap terug maar ongeveer 7 procent is. Dat komt ook omdat er minder transfers zijn. Daardoor blijven spelers langer bij een club en komt de club niet van de verplichtingen af" Wel doet Nederland het beter dan het buitenland, zegt Rutten. „Inter nationaal is het verlies veel groter dan in Nederland. Ik moet daarbij wel zeggen dat dit vooral wordt ver oorzaakt door een klein aantal clubs met zeer forse schulden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34