Dubbende PW zorgt 21 zeeland Kamer vraagt zich af of Delta het wel aan kan Transreligieus PZC vrijdag mmnia De krant 6 weken voor 18 euro! UITSTEL Zonder meerderheid in de Staten van Zeeland geen vergunningsaanyraag voor een tweede kerncentrale. De PW zette Delta voor het blok. HFIÏÏHilTIWH Meeste Zeeuwen tegen Borssele 2 vrijdag 16 december 2011 door Ondine van der Vleuten Twee geloven op één kus- sen....niks dan tramme lant Neem nou mijn Bra bantse schoonfamilie: ge boren katholieken, maar bij nade re beschouwing blijkt het nest bijna geheel uit transreligieuzen te bestaan. Geboren in het verkeer de geloof, dus. Eén van mijn schoonzussen is in nerlijk zo jiddisch als wat Op haar dertiende wilde ze opeens met alle geweld naar sjoel, gedre ven door een wonderlijk gevoel van heimwee. Een misplaced jew, om zo te zeggen. Mijn andere schoonzus is vol van nieuwtijdsgedachten en mag zich zelf inmiddels master noemen. Een derde is hard op weg eco-boeddhist te worden. En mijn zachtmoedige schoon moeder? Die zit nog volop in de ontkennende fase en wil maar niet toegeven dat ze een aanhan ger van Calvijn is, in het diepst van haar gedachten. Een hardcore calvinist in katholieke vermom ming, compleet met zachte G en 'Maria' als doopnaam. Haar sobe re instelling maakt het nagenoeg onmogelijk haar eens flink te ver wennen. Vraag waar ze trek in heeft en zij antwoordt beschei den, al blij te zijn met wat over schiet als de anderen hun keus hebben gemaakt. Ie moet de advo caatjes met slagroom er bij wijze van spreken in duwen. En dan nog verdenk ik deze lieve vrouw er van, uitspattingen 's avonds te compenseren met een karig maal van droog brood en water. Alles met mate, immers. „Mijn hele familie is verloren", sprak mijn eega laatst mismoedig. Zelf vindt hij dat God zijn tijd ge had heeft en 'niet meer relevant' is. Klinkklare onzin, natuurlijk. In de wonderlijke samenstelling van mijn schoonfamilie herken ik dui delijk Zijn Hand. Geen betere set ting om goed-christelijke waar den als verdraagzaamheid en zachtmoedigheid te oefenen als zo'n reli-patchgezin. Dan vredig samen Kerst vieren: dat is waarlijk een Wonder. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON WÊÊÊÊÊÊÊÊ PZC Park Veldzigt 35. Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ dé Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal <nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Naam Straat Postcode m/v Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijrvrekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zotgvukJIg om met persoonsgegevens. In het coloton treft u nadere informatie aan. door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink Omdat de PW in de Staten van Zeeland niet duidelijk wilde maken hoe ze van daag zou gaan stem men, heeft Delta besloten de aan deelhouders volgende week nog Bouw 2e kerncentrale Delta presenteert de plannen voor een tweede kerncentrale. 31 mei 2010 Delta en havenschap Zeeland Seaports maken afspraken over de locatie: tussen de bestaande nucleaire stroomfabriek en opslagcentrum voor radioactief afval Covra, aan de noordkant van de Europaweg-Zuid. yy 10 september 2010 Energy Resources Holding (ERH) uit Den Bosch,meldt zich ook als gegadigde voor de bouw. jiw De nucleaire ramp met-de kerncentrale in het Japanse K-- Fukushima, na de aardbeving en tsunami daar, zijn voor Delta geen aanleiding om de plannen 2 herzien. 31 oktober 2011 I Delta-directeur Peter Boerma zegt in een interview met het Financieele Dagblad dat de bouw mogelijk niet rendabel is door de lage energieprijzen. R 29 november 2011 Delta moet meer eigen geld steken in de bouw. Minister Maxime Verhagen laat weten dat de kosten die het Rijk moet maken om de vergunningsaan vraag te behandelen worden doorberekend aan Delta. geen voorstel te doen te beginnen met de vergunningsaanvraag voor een tweede kerncentrale. Op de vijf personen sterke PW- fractie is de afgelopen weken zwa re druk uitgeoefend duidelijkheid te verschaffen: instemmen met het vergunningstraject of niet. In dat laatste geval zou de aanvraag van de baan zijn: zonder de steun van de PW is er geen meerderheid in de Staten: 19 voor (WD, CDA, SGP en de aanvankelijk aarzelende PvZ) en 20 tegen (PvdA, SP, D66, CU, GL en PW). Maar of of de PW zich bij de voor- of de tegen standers zou voegen bleef onduide lijk. PW-fractievoorzitter Peter van Dijk was van plan vandaag in de Statenvergadering pas kleur te bekennen. Hij vertelde gisteravond dat hij van plan was daar op uitstel aan te dringen. En dat heeft hij ge kregen, want Delta wilde het er niet op aan laten komen dat zijn grootste aandeelhouder nee zou zeggen tegen het voorstel om feite lijk te beginnen met de voorberei dingen voor de bouw van een tweede kerncentrale. De PW vervult daarmee een op merkelijke rol. De partij is - ook landelijk - voorstander van kerne nergie en de bouw van meer kern centrales. PW-Kamerlid Roland van Vliet heeft evenwel grote twij fels over de financiële mogelijkhe den van Delta om daarin een bete kenende rol te spelen. Hij heeft de Statenfractie van zijn partij hier van weten te overtuigen. Het is de vraag of de PW met deze opstelling haar streven naar meer kerne nergie zelf niet fnuikt. De afgelo pen weken zijn drie opinieonder zoeken onder de Zeeuwse bevol king uitgevoerd naar het draagvlak voor de bouw van een tweede kerncentrale in Zeeland. TVvee er van (van de PZC en van Delta) 12 van de 3 Zeeuwen hebben geen bezwaar tegen de bouw, blijkt uit een enquête die onderzoeksbureau Tangram hield in opdracht van deze krant. Volgens Sequoia en Springer Associates kleven er veel risico's aan de bouw: politieke steun en financiële hulp van toekomstige partners zijn nodig. Willem Adriaansens De 1\veede Kamer vraagt zich steeds meer af of Delta de bouw van een nieuwe kerncentrale fi nancieel wel aan kan. Dat blijkt uit een rondgang langs de energie-woordvoerders. In een gesprek met de PZC stelde PW-Kamerlid Roland van Vliet een aantal weken geleden dat Del ta geen tweede kerncentrale mag bouwen als het er de centen niet voor heeft. „Een kerncentrale is geen sinterklaascadeau. Dus mo gen we alsjeblieft zorgvuldig te werk gaan? Delta wilde dit door de Staten jassen. Maar ze maakt niet duidelijk waaraan ze het geld uitgeeft. Delta weigert transparan tie en neemt risico's met Zeeuws belastinggeld. Dat vindt de PW geen correcte gang van zaken." De PW blijft voorstander van kernenergie en ziet nog kansen voor een tweede kerncentrale. „Hoe lang dit kabinet blijft zitten weet ik niet, maar ik hoop tot 2015. Dan is er nog tijd genoeg." CDA-Kamerlid Marieke van der Werf ziet dat Delta blijft lonken naar overheidssteun. „Bij het Rijk valt niets te halen en ik zie het ka binet daar geen ommezwaai in ma ken." De WD stelt dat Delta gewoon voort kan met de voorbereidingen. „Daar heeft ze het krediet van de Staten niet voor nodig", zegt René Leegte. „Delta's grootste opdracht is het vinden van een partner." Die zoektocht leidt tot niets, den ken SP en PvdA. SP'er Paulus Jan sen: „Klassieke partijen als RWE en EDF twijfelen over kernener gie. Het is voor Delta te hoog ge grepen. De wal keert het schip" De PvdA ziet van uitstel afstel ko men. „De mogelijke partners RWE, EDF en Areva hebben hun eigen sores", zegt Diederik Samsom. „Delta heeft ze alle drie nodig. Ik juich niet. Dezelfde finan ciële storm staat ook de bouw van windmolens in de weg. Delta moet komend half jaar de strategie veranderen en inzetten op wind molens. Niet alleen de exploitatie, maar ook de bouw ervan. Het Zeeuwse havengebied leent zich daar voor en het levert banen op." MIDDELBURG - Volgens een onder zoek van actualiteitenrubriek Een- Vandaag wil de meerderheid van de Zeeuwen geen tweede kerncen trale. Van de zevenhonderd men sen die hun mening hebben gege ven, voelt 55 procent niet voor de bouw van een tweede nucleaire stroomfabriek; 40 procent is voor en 5 procent weet het niet. Deze uitkomst wijkt af van het on derzoek dat de PZC twee weken ge leden liet houden. Dat gaf te zien dat 66 procent achter de bouw van een tweede kerncentrale staat. Dit resultaat komt overeen met een on derzoek dat vorige maand in op dracht van Delta is uitgevoerd. De uitslag daarvan was dat 73 procent van de inwoners van Borsele en 58 procent van alle Zeeuwen het ini tiatief van het energiebedrijf voor een tweede kerncentrale steunt. Uit het onderzoek van EenVan- daag blijkt dat 10 procent van de deelnemers na de ramp met de kerncentrale in Fukushima tegen stander van uitbreiding van kerne nergie is geworden. Bijna negen op de tien Zeeuwen is van mening dat de huidige kerncentrale veilig Vandaag: OVEZANDE Rooms-katholieken in Ovezande had den het zwaar te verduren. www.pzc.nl/monnikenwerk TIPS NAAR monnikenwerk@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2