geld werk 127 Logo Nationale Nederlanden zorgde intern voor revolutie Logo's vrijdag 16 december 2011 Wat doen? Wie een onroerende zaak in eigendom heeft, moet de komende weken eens goed nadenken. Maken de buren gebruik van uw grond zonder dat er ooit formeel iets is geregeld? Zorg er dan voor dat u nog in de cember per aangetekende brief de verja ring stuit en start binnen een halfjaar na verzending van die brief een gerechtelijke procedure. U voorkomt hiermee dat de bu ren een erfdienstbaarheid vestigen op uw eigendom. Andersom kan ook. Heeft uw raam bijvoor beeld uitzicht op het platte dak van uw bu ren en wilt u voorkomen dat zij u met een extra verdieping op hun huis u van dat licht en uitzicht beroven? Zwijg dan nog even tot 1 januari. Na 1 januari heeft u dan een erfdienstbaarheid gevestigd op de rechten licht en uitzicht. Willen uw buren een verdieping op hun huis bouwen waar mee ze u van deze erfdienstbaarheden be roven, dan kan dat niet zomaar. U kunt de beschrijving van de nu geldende situatie terugvinden in de eigendomsakte van de onroerende zaak en, ter ondersteu ning daarvan, op de kadastrale kaart. De notaris kan u meer duidelijkheid verschaf fen als u het te ingewikkeld vindt. Notaris Kuipers: „Dat is bij ons service van de zaak. Daar rekenen wij niets voor." Erfdienstbaarheden roerend goed kan namelijk nog een spaak in het wiel steken. Want die zit er waarschijn lijk niet op te wachten dat zomaar ineens een erfdienstbaarheid op zijn grond wordt gevestigd zonder dat daar iets over is afge sproken of zonder dat er een vergoeding te genover staat. De spaak in het wiel van verjaring heet stui ting. Een verjaring stuiten is hetzelfde als de termijn afbreken. Je zegt als eigenaar in fei te: ik weet dat die twintig jaar lopen, maar ik laat het niet zover komen en ik vorder mijn rechten terug. Een heleboel vormen van verjaring kun je stuiten door een brief te schrijven. Maar bij verkrijgende verjaring is dat niet genoeg. Er is namelijk helemaal niets op papier terug te vinden en dus moet de rechter eraan te pas komen. Dat betekent dat na het schrij ven van die brief binnen een halfjaar een ge rechtelijke procedure moet worden gestart. Gebeurt dat niet, dan loopt de verjaringster mijn gewoon door. De rechter gaat de zaak goed bekijken. Het is niet automatisch zo dat de eigenaar ieder een maar van z'n grond kan weren omdat hij er geen zin meer in heeft. Notaris Kuipers: „Als je bijvoorbeeld altijd over de grond van de buren naar je eigen schuur bent gelopen, die verderop staat, dan kijkt de rechter naar de feitelijke situatie. Als er een poort in jouw tuinmuur zit, is het aannemelijk dat je die ook gebruikt. Dan krijgt de gebruiker dus toch de erf dienstbaarheid." En dan volgt de laatste 'maar'. Als een verkrijgende verjaring rechts geldig is geworden, is de zaak afgedaan. De erfdienstbaarheid of de nieuwe eigendoms situatie mogen worden vastgelegd in een no tariële akte, maar het hoeft niet per se. Wie het niet laat vastleggen bij de notaris loopt wel een risico. Als je huis en tuin gaat verkopen, staat dat laatste stukje grond dus niet in de registers van het Kadaster. En dat kan bij de verkoop voor verwarrende en vervelende situaties leiden - met alle mo gelijke kosten van dien. j reageren? geld@wegener.nl Een erfdienstbaarheid is een zakelijk recht dat een beperking oplegt aan het eigen domsrecht. In juridische taal drukt het heersende erf dan op het dienende erf Voorbeelden van erfdienstbaarheden zijn: het recht om je waterleiding onder de grond van de buren door te laten lopen; het recht om je garage een paar centime ter op grond van de buren te bouwen als dat de enige mogelijkheid is om er met je auto in te kunnen het recht van licht (een raam) en uitzicht (een raam met helder glas) het recht op privacy het recht om bomen binnen 2 meter van de erfgrens te hebben het recht van overpad GELD EN WERK/.,^/ONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. door Eduard Sloot Wat is het verhaal achter het logo van Nederlandse bedrijven? Vandaag: Nationale Nederlanden. Het logo van verzekeraar Nationale Neder landen is zo bekend, dat de meeste Nederlan ders het uit hun hoofd kunnen tekenen, stelt directeur communicatie Nanne Bos. Het logo bestaat dan ook al sinds 1969. Maar waar staat het precies voor? Drie verhalen doen daarover de ronde. „De eerste is dat het staat voor Nederland. Als je het logo tegen de klok in draait, zie je de vorm van Nederland. Die verklaring vind ik een beetje vergezocht, omdat je daarvoor het logo moet draaien. Een andere uitleg, die ik minder vaak hoor, is dat het liggende streepje boven de N bescherming van een verzekeraar uitdrukt: een dak boven je hoofd." Volgens weer een ander verhaal gaat het om een N in het Sanskriet. „In die taal betekent het liggende streepje een verdubbe ling: de NN dus van Nationale Nederlan den." Vorig jaar april is het logo vernieuwd. „We wilden het nieuw leven inblazen", verklaart Bos. „Bedrijven als Philips en Ahold hebben hun logo's steeds ontwikkeld, maar met het logo van Nationale Nederlanden was sinds 1969 niks meer gedaan. Klanten vonden NN een oermerk, maar niet meer van deze tijd." Een nieuw logo moest het contact met klan ten meer uitstralen, zoals veel financiële in stellingen na de kredietcrisis hun klant weer centraal wilden stellen. Bos: „Als verzeke raar waren wij het spoor een beetje bijster." Het vernieuwde logo is compacter, heeft een warmer oranje en Nationale Nederlanden wordt niet meer met hoofdletters geschre ven. In het logo zijn verschillende strepen zichtbaar. Die stellen het logo voor, zoals klanten dat met de hand tekenen. „Dat symboliseert onze gedachte dat we meer vanuit de klant willen redeneren." Per soneel van de verzekeraar ging daar niet zo maar in mee. Bos: „Het oude logo was in tern zo symbolisch, dat we al snel discussie kregen over de noodzaak om het te verande ren. 'Het logo is toch prima', zeiden sommi gen. Dit is een evolutie van het logo, maar in tern was het een revolutie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27