261 geld werk die grond is van mij Op de goede weg vanaowtotzvw Een stukje gemeentegrond dat bij de tuin is getrokken. Het paadje over het terrein van de buren om in je achtertuin te komen. De parkeerplaats pal voor je garagedeur. Vanaf 1 januari zou het zomaar kunnen zijn dat je er voor eeuwig en altijd recht op hebt. vrijdag 16 december 2011 door Ingrid Merks De firma De Brouwer bv, een groothandel in tuinmeubelen, heeft 25 medewerkers in dienst. Femke lansen van de boekhou ding moet zich eind maart 2010 ziek melden. Tijdens het bevol kingsonderzoek borstkanker blijkt dat zij een tumor heeft. Al snel blijkt dat het een kwaadaardi ge vorm van borstkanker betreft en dat zij geopereerd moet wor den. De Brouwer wordt gecon fronteerd met een langdurig zieke medewerker en weet niet goed hoe deze zaken aangepakt moeten worden. Gelukkig heeft de werk gever wel een arbodienst die van aanpakken weet en die de werkge ver wijst op zijn verplichtingen. Allereerst moet na zes weken een probleemanalyse worden opge steld door de arbodienst. Daarin wordt vermeld wat te verwachten valt over de medische toestand van een werknemer. De arts geeft aan of iemand kan terugkeren in zijn eigen werk en hoe lang het verzuim mogelijk kan gaan duren. Binnen acht weken na de eerste ziektedag moet samen door de werkgever en de werknemer een plan van aanpak worden gemaakt. Wat gaan Femke en De Brouwer samen afspreken om te komen tot een goede terugkeer naar de werk plek? Welke voorwaarden zijn daarvoor nodig en welke aanpas singen kunnen gedaan worden? Femke was na acht weken nog niet in staat om haar werkzaamhe den te hervatten, iets wat ook de bedrijfsarts onderschreef. Wel is het van belang dat de contacten tussen De Brouwer en Femke blij ven bestaan. Een werknemer maanden thuis laten zitten zon der enig contact met haar werk, vraagt om problemen. Hoe langer thuiszitten zonder contact, des te moeilijker het is terug te keren. De drempel wordt uiteindelijk huizenhoog! Gelukkig neemt De Brouwer steeds contact op met Femke en ook haar collega's laten zich niet onbetuigd. Een bloemetje, een kaartje, men laat weten dat er aan haar gedacht wordt en dat men haar steunt in haar gevecht tegen kanker. Na de operatie volgen nog chemokuren en wordt Femke be straald. In november 2010 wil ze toch graag weer aan de slag en begint ze voorzichtig met het opbouwen van uren. Eerst op arbeidsthera- peutische basis, later ook naar loonwaarde. In maart 2011 werkt ze alweer voor halve dagen. Tij dens de eerstejaarsevaluatie die werkgever en werknemer met el kaar houden na een jaar ziekte komt naar voren dat beide par tijen erg blij zijn met de vooruit gang die geboekt wordt. Gedurende het tweede ziekte jaar houdt De Brouwer keurig iedere maand een evaluatiegesprek met Femke en ook de bedrijfarts volgt daarin. Verslagen van die gesprek ken worden opgenomen in het personeelsdossier. Als blijkt dat de opbouw van uren stagneert onderzoekt een arbeids- deskundige of dit het maximaal haalbare is wat uit de re-integra tie gehaald kan worden. Ook een deskundigenoordeel van het UWV kan duidelijkheid bieden of partijen op de goede weg zijn met elkaar. Na 86 weken ziekte moet een WIA-uitkering (zeg maar de oude WAO) worden aangevraagd. Fem ke moet zorgen dat deze maand (december 2011) alle papieren in orde zijn. Zij vraagt als werkneem ster deze uitkering immers zelf aan. Medische gegevens krijgt ze van de arbodienst verstrekt maar van de werkgever moet zij ook di verse zaken ontvangen. Samen met De Brouwer maakt ze de aan vraag in orde. Alle papieren stuk ken gaan via de post naar het UWV, de aanvraag zelf gaat via Di- gld. Een complex gebeuren. Pas als blijkt dat werkgever en werknemer alle stappen in dit proces goed hebben genomen, zal een WIA-keuring volgen. Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van sociale zekerheid. Minder hypotheken aangevraagd in november Het Hypotheken Data Netwerk (HDN), dat ongeveer de helft van alle hypotheekaanvragen ver werkt, heeft in november iets minder dan 14.000 aanvragen ge registreerd: 15 procent minder dan in oktober. Dat meldt AM Nieuws. De laatste twee maanden van 20iozorgden nog voor een for se toename in het aantal hypo theekaanvragen. Dat is dit jaar niet het geval. 'In de doud' werken bevalt bedrijven prima Nederlandse ondernemingen die 'in de cloud' werken, bevalt dat goed. Dit blijkt uit Europees on derzoek van Microsoft, aldus HNW in Bedrijf. Bij deze manier van werken werken, staan applica ties niet op locatie, maar op het in ternet. Ook opslag van data ge schiedt daar. Medewerkers heb ben zo altijd toegang tot bedrijfs- applicaties, mail en agenda wat goed is voor de productiviteit Sssstt door Jolenta Weijers illustratie Job van Gelder Iedereen heeft er weieens van gehoord: verjaring. Meestal gaat het dan om mis daden. Maar verjaring kan zich veel dichter bij huis afspelen. Per 1 januari 2012 kan het veel mensen blij maken, terwijl anderen hun verlies moeten nemen. Wie een stuk grond in eigendom heeft, dat door iemand anders wordt gebruikt, heeft, in juridische termen, te maken met een erf dienstbaarheid. Het erf van de een is dienstbaar aan de an der. Dat kan zo afgesproken zijn, er kan voor worden betaald, het kan zelfs door de notaris in een akte zijn vastgelegd. In dat ge val is er niets aan de hand. Anders wordt het als het gewoon gebeurt, zomaar, zonder afspraken. Iemand vond dat stukje gemeentegroen achter het huis maar armoedig en kon er zelf eigenlijk iets veel leukers mee doen. Dus trok hij het bij zijn tuin. Hij legde wat stoeptegels neer, plantte een haag en voila, de tuin was een meter dieper. Geen haan die er ooit naar kraaide. De gemeente deed er niets aan of had het niet eens in de gaten. En hij dacht: mondje dicht. „Je zou verjaring een beloning van slecht ge drag kunnen noemen", zegt notaris Siebe Kuipers van Smalbraak Notarissen in Deven ter. Want wie dat zwijgen maar lang genoeg volhoudt - twintig jaar om precies te zijn - is op een goede dag zomaar de eigenaar van dat extra stukje grond. Dan mag de gemeen te haar grond niet meer terugeisen. De wetgever redeneert namelijk: als iemand er twintig jaar lang niets tegen deed, dan had-ie er blijkbaar geen bezwaar tegen. En dan kan de situatie ook maar het best wette lijk worden geregeld. Zo wordt iemand dus, simpelweg door in gebruik te nemen wat niet van hemzelf is, op de lange duur toch een beetje groot grondbezitter. En dat is nieuw, tenminste wat betreft een recht van overpad dat door verjaring ontstaat. Want vroeger kon je niet zomaar je recht doen gelden op een lapje grond, en al helemaal niet claimen dat je recht van overpad officieel was geworden omdat je al jaren via de tuin van de buten naar je eigen achtertuin liep. Zeker dat laatste is pas zo sinds 1 januari 1992, toen de boeken 3 en 5 van het nieuw Burgerlijk Wetboek van kracht werden. Daarin zijn de regels over verjaring en erf dienstbaarheden opgenomen. Omdat er sinds die datum bijna twintig jaar zijn ver streken, nadert nu voor veel bezitters van onroerend goed - en voor landjepikspelers - het uur U. Het klinkt eenvoudig, maar eigenlijk is verja ring ingewikkeld. De verjaring waar het hier om gaat, heet 'verkrijgende verjaring'. De ge bruiker verkrijgt dan het recht op het ge bruik simpelweg doordat de tijd verstrijkt. Maar er zitten natuurlijk wel een paar 'ma ren' aan vast. De eerste 'maar' is dat je moet kunnen be wijzen dat je het recht dat je zegt te hebben, inderdaad bezit. Kuipers: „Ons kantoor had laatst nog zo'n kwestie met een recht van overpad. We moesten terug naar een vorige bewoner, die inmiddels in het bejaarden huis zit. Met het foto-album op schoot, kun je dan constateren dat zo'n paadje er inder daad al langer dan twintig jaar ligt." In het geval van dat groenstrookje is het niet genoeg als je de plantjes van de ge meente water geeft of je luie stoel er dag en nacht tussen laat staan. De situatie moet zó zijn, dat voor iedereen duidelijk is dat het om 'jouw' grond gaat. Formeel ben je geen eigenaar, maar je ge bruikt de grond wel alsof deze van jou is. In juridische termen 'bezit' je de grond dan. Er moet dus een hek omheen staan, of een on doordringbare haag, zodat niemand erover zal twijfelen bij wie het lapje grond hoort. De andere 'maar' is alleen een 'maar' voor de gebruiker. De échte eigenaar van het on- Nederlandse zakenmensen kiezen voor Nyenrode Van alle mba's heeft de Breukelen- se universiteit Nyenrode de beste reputatie. Dat blijkt uit onderzoek van Management Team onder haar lezers, vrijwel allemaal lei dinggevenden. 39 procent van de managers vindt dat de naam Nyenrode de meeste indruk maakt op een cv. Ook de Rotter dam School of Management en TiasNimbas Business School de den het goed. Werknemers hebben meer Rijke Zwitsers beleggen in loon boven aan wensenlijstje onroerend goed Een hoger loon, goede scholingsaf spraken en koopkrachtherstel staan hoog op het verlanglijstje van werknemers voor 2012. Dat blijkt uit een enquête over het ar beidsvoorwaardenbeleid 2012, die Abvakabo FNV hield onder 2.550 deelnemers. De bond hield de en quête om inzicht te krijgen in de wensen voor komend jaar. Een voldoende hoge looneis staat bo venaan. Rijke particulieren in Zwitser land zoeken een nieuwe beleg ging voor hun geld, nu de Zwitser se centrale bank eerder dit jaar de rente op o procent zette. Steeds va ker kopen ze daarom onroerend goed. Niet zomaar een flatje, maar soms hele appartementencom plexen, meldt Z24. De particulie ren blijken met een lager rende ment genoegen te nemen dan sommige institutionele beleggers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26