Het Burgernetbericht VRZ onder toezicht van de provincie 241 zeeland Staten bezorgd over bezuinigingen van Bleker op de natuur Gulden vaakst gegoogeld in Zeeland AMBER AL«>)RT Politie Zeeland plaatste woensdagavond voor het eerst een Burgernetbericht. Daarbij kwamen wel wat kinderziektes aan het licht. BURGERNET vrijdag 16 december 2011 VEILIGHEID Begroting 2012 nog niet vastgesteld door Marcel Modde middelburg - De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) staat volgend jaar onder preventief toezicht van de provincie. Het bestuur, dat groten deels bestaat uit de burgemeesters van de dertien gemeenten, slaagt er niet in op tijd de begroting van ruim 23 miljoen euro vast te stel len. De gemeenten zijn onderling verdeeld over de kosten van het sa menwerkingsverband. De voorgenomen regionalisering van de gemeentelijke brandweer korpsen gaat wel gewoon door, be nadrukken bestuursvoorzitter Koos Schouwenaar en waarne mend algemeen directeur Ronald de Meij. „De veiligheidsregio kan volgend jaar uitgaven tot tien mil joen euro blijven doen. We ko men dus niet in acute betalingspro blemen", aldus Schouwenaar. De burgemeester van Middelburg lag gisteren in de vergadering van de VRZ overhoop met zijn Vlis- singse collega René Roep. Schou wenaar wilde de behandeling van de ontwerpbegroting van de agen da halen. Er zijn de afgelopen we ken dusdanig veel opmerkingen en vragen van gemeenten binnen gekomen, dat het volgens Schou wenaar beter is de besluitvorming uit te stellen tot 19 januari. Pas eind vorige maand werd het con cept in grote lijnen afgetikt, na een uren durende besloten vergade ring. Schouwenaar verhulde giste ren niet dat de meningen in die bij eenkomst ver uiteen lagen en hij geen zin had de discussie in het openbaar nog een keer over te doen. „De eendrachtigheid is niet zo groot als die zou moeten zijn." Roep ligt daar niet wakker van, maar maakt zich meer zorgen om de onzekerheid die blijft bestaan voor 2012, wanneer de VRZ nu zelfs geen basisbegroting heeft om mee te werken. Over 23 miljoen be staat immers overeenstemming, al dus Roep. En mocht er tussentijds meer nodig zijn, dan kan dat altijd weer aan de afzonderlijke gemeen teraden worden voorgelegd, stelde hij voor. Volgens Schouwenaar ver dient het de voorkeur alles gelijk goed te regelen dan nu een beetje. De herverdeling van de gemeente lijke bijdrage aan de VRZ moet ook nog worden bepaald en dat al leen wordt nog lastig genoeg, ver wacht Schouwenaar. Vlissingen, maar ook Middelburg, Goes en Schouwen-Duiveland betalen fors meer betalen volgens de nieuwe verdeelsteutel die zou gaan gelden. door Ondine van der Vleuten Woensdagavond ontvingen 224 Middelburgers een zogenoemd Burgernetbe richt: wie wist waar de 15-jarige Lion Hempen uit Goes zich be vond? De jongen was voor het laatst ge zien aan de Haringvlietstraat in Middelburg. Diezelfde nacht meld de Lion zich op het politiebureau in Middelburg. Een poging om het opsporingsbericht in te trekken, mislukte aanvankelijk. Zo kwa men er wel meer kinderziektes aan het licht, geeft woordvoerder Alwin Don van de politie aan. „Het is ooit de bedoeling geweest een proefperiode te houden, maar dat is er niet van gekomen. Daar- 'De politie heeft alle oren en ogen nodig. De burger kan en moet ons helpen' door was het gisteren nog wat on wennig voor de centralistes van de meldkamer. Het eerste opsporings bericht dat uitgezonden werd, was onvolledig. Dat moest dus over." Ook was er de nodige verwarring doordat mensen die zich wel voor Burgemet aangemeld hadden, geen bericht ontvingen. „Ik heb daar zelf aan meegewerkt, vrees ik, door te zeggen dat alle Zeeuwen die op Burgernet zitten, bericht krijgen. Maar dat is nooit de bedoe ling geweest. Burgernet wordt ge bruikt om heel gericht te zoeken. Alleen Burgernet-deelnemers in een straal van zoveel meter om de plek waar zich iets heeft voorge daan, worden benaderd." De politie maakt steeds meer ge bruik van de mogelijkheden die nieuwe media bieden. Zo twitter- de de politie het verzoek om hulp bij opsporing gisteren ook een aan tal malen. „Welk opsporingsmid- door Edith Ramakers De Provinciale Staten van Zeeland zijn verdeeld over het natuurakkoord met staatssecretaris Bleker. Vandaag wordt daarover gestemd. Eerder stemden de provincies Brabant en Groningen tegen en liet Noord- Holland blijken nog een keer naar de onderhandelingstafel te willen. De Staten van Gelderland gaven Bleker wel groen licht. Als Zeeland instemt met het na tuurakkoord dan betekent dat de provincie akkoord gaat met de rijksbezuinigingen van 600 mil joen euro op natuur en. dat Zee land verantwoordelijk wordt voor de natuur. Zeeland krijgt 35 mil joen minder van het Rijk voor in richting en beheer van de natuur. De provincie vangt 24 miljoen op, waardoor nog ongeveer 10 miljoen euro bezuinigd moet worden. De Zeeuwse provinciale fracties maken zich zorgen over de bezui nigingen. Dat bleek ook tijdens de commissievergadering, waarin ge deputeerde Sjoerd Heining zei dat Zeeland nauwelijks anders kan dan instemmen met de bezuini ging. „Doen we dat niet, dan komt de bezuiniging van het Rijk alsnog over ons heen, maar dan via het provinciefonds. Dat heeft alleen maar meer negatieve consequen ties." Nu drie andere provincies zich on danks soortgelijke dreigementen toch tegen Blekers voorstel hebben gekeerd, is de vraag of dit argu ment nog telt. GroenLinks roept via een motie op voor een tegen stem. Staatssecretaris Henk Bleker neemt, pas op de dag voor Kerst een beslissing over het akkoord dat hij met de provincies wil slui ten over natuurbeheer. Enkele pro vincies nemen volgende week een besluit. Bleker zei een paar weken geleden dat het akkoord van tafel zou gaan als er ook maar één provincie te gen zou stemmen. Hij is daarop te ruggekomen. Bleker wil nu de toe zeggingen aan provincies die 'ja' zeggen tegen het akkoord toch na komen.' Het Nationaal Park Oos- terschelde en de andere Nationale Parken luidden recent de nood klok over het voorstel. Ze wezen op de internationale afspraken die het Rijk met de 'internationale unie voor behoud van de natuur' heeft gemaakt. Bleker verzekert nu dat deze verplichtingen een rijks verantwoordelijkheid blijven. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De zoekterm 'gul den' werd in 2011 het vaakst gegoo geld door Zeeuwen, in vergelijking met mensen uit andere provincies. Ook naar 'champagne', 'tsunami' en 'Fukushima' werd in Zeeland van alle provincies het meest ge zocht. Dat blijkt uit een jaarlijkse analyse van internetzoekmachine Google. Als het over sport gaat, googelden Zeeuwen het afgelopen jaar vooral naar 'wielrennen' en 'Tour de Fran ce'. Ook de zoektermen 'mosselen', 'Blof, 'kinderopvang' en 'AOW' zijn in Zeeland populairder dan in de rest van Nederland. Onder de automerken wordt Opel in Zeeland het meest gegoogeld. De zoekterm hypotheekrenteaftrek wordt in Noord-Brabant en Utrecht veel gegoogeld, maar nau welijks in Zeeland. Britt Dekker, bekend van verschil lende tv-programma's, en zangeres Amy Winehouse, die afgelopen zo mer overleed, zijn de populairste ce lebrities waarop in Zeeland werd gegoogeld. Ook landelijk scoren zij hoog. Pippa Middleton, de zus van Kate Middleton die afgelopen jaar met prins William trouwde, staat landelijk ook hoog in de ranglijs ten, maar wordt in Zeeland minder vaak gegoogeld. Ook Steve Jobs, de onlangs overle den oprichter van technologiebe drijf Apple, scoort landelijk hoog als Google-zoekterm, maar is min der populair in Zeeland. Landelijk waarschuwingssysteem bij urgente kindervermissingen en -ontvoeringen waarmee zo snel mogelijk zo veel mogelijk mensen bereikt kunnen worden. Wordt gebruikt wanneer: - Het vermiste kind jonger is dan 18 jaar. - Er direct levensgevaar bestaat of een directe vrees is voor ernstig letsel. - Er voldoende informatie is over het slachtoffer, de mogelijke ontvoerder of gebruikte auto, zodat met een Amber Alert de kans vergroot wordt dat het kind gelokaliseerd kan worden. Wordt verspreid via: radio - borden boven snelwegen - sms met foto* e-mail* •MSN* Hyves* iGoogle* Twitter* screensavers ''na aanmelding Wie informatie heeft, belt 112 of de opsporingstiplijn 0800-6070. www.amberalertnederland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24