221 zeeland Noodstroom ADRZ hapert: OK gesloten HET WOR BETER KIEZEN VOOR UW TANDEN Een eigenzinnige Krimp in Zeeland zet stevig door ADRZ Patiënten voor acute operaties naar andere ziekenhuizen Meer informatie? Kijk op of vraag het uw tandarts. vrijdag 16 december 2011 door Cornelleke Blok GOES - In het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes konden giste ren de hele dag geen operaties en bevallingen plaatsvinden. Door problemen met de nood- stroomvoorziening in het zieken huis werden de operatiekamers uit voorzorg gesloten. Patiënten die acute operaties moesten onder gaan, werden naar omliggende zie kenhuizen in Bergen op Zoom, Terneuzen en Dirksland gebracht. Het defect aan de noodstroom- voorziening werd gisterochtend ontdekt tijdens een wekelijkse test, zegt woordvoerder Jaap Nele mans van het ADRZ. „We zijn meteen teruggeschakeld op de nor male stroomvoorziening. We wis ten door die test dat we de veilig heid niet konden garanderen, om dat er geen goede back-up was. We willen het risico niet nemen dat de stroom uit valt, terwijl er ie mand op de operatietafel ligt met een gapende wond." De 'kritische' afdelingen werden ingelicht over de haperende nood- stroomvoorziening, maar extra maatregel waren daar niet nodig. „De meeste apparaten hebben een afzonderlijke accu, waarmee ze een aantal uren zouden kunnen overbruggen." Twaalf geplande operaties konden door de sluiting van de operatieka mers in Goes niet doorgaan. Nele mans: „Het merendeel van die ope raties wordt binnen een week als nog uitgevoerd." Het ADRZ werkt druk aan de op lossing van het probleem: het zie kenhuis heeft sinds gisteravond de beschikking over een alternatieve noodstroomvoorziening, maar ook afgelopen nacht bleef de ope ratiekamer nog gesloten. Vanoch tend wordt bepaald of er weer ope raties kunnen plaatsvinden. door Marcel Modde MIDDELBURG - De bevolking in zes van de dertien Zeeuwse gemeen ten zal de komende dertig jaar krimpen. Behalve de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten ook Veere, Reimerswaal en Goes reke ning houden met een teruglopend inwoneraantal. Dat blijkt uit de jongste prognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De bevolkingsont wikkeling op Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland en Tholen blijft nagenoeg stabiel. Middel burg, Vlissingen, Kapelle en Börse- le zien het aantal inwoners stijgen, voorspelt het CBS aan de hand van diverse factoren. Per saldo krimpt de Zeeuwse bevolking de komende dertig jaar met 8100 naar 373.700 inwoners. Als uitgangspunt geldt de huidige stand van zaken. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar de natuur lijke groeicurve van de lokale be volking en de toestroom van bui tenaf. Ook nieuwbouwplannen zeggen iets over de te verwachte ontwikkeling van de bevolking en het aantal huishoudens, aldus een woordvoerder van het CBS. Daar door kan het volgens hem gebeu ren dat een prognose voor een rela tief kleine gemeente opeens an ders uitvalt. Dat is bijvoorbeeld het geval met Schouwen-Duive- land. In 2008 werd daar nog sterke krimp (10 procent of meer) voor speld. In de jongste cijfers schom melt het inwonertal rond de huidi ge 34.100. De neergang blijft het grootst in Zeeuws-Vlaanderen, met Terneuzen als koploper. Die gemeente gaat volgens de progno se van 54.400 inwoners in 2012 naar 48.600 over dertig jaar. Vanaf 1 januari 2012 verandert er het een en ander in de mondzorg. Weet u al wat er verandert in de mondzorg in het nieuwe jaar? Uw tandarts, orthodontist, mondhygiënist of tandprotheticus bepaalt vanaf 2012 zelf zijn of haar tarieven. Tegelijkertijd komt er meer duidelijkheid over behandelingen, kwaliteit en service van de tandheelkundige praktijk. U krijgt een beter inzicht en kunt daardoor beter kiezen voor uw tanden'. George van Heukelom in zijn kerk in Nieuwerkerk. door Nadia Berkelder Een ander had wellicht ge twijfeld voor hij actie on dernam, zegt Wim Ko- lijn. „En dat is misschien wel George van Heukel- oms probleem: de jeugdzorg gaat hem aan het hart. Dan is hij er niet de man naar om veertien da gen te wachten. Ik denk dat dat juist zijn goede kant is. Sommige twijfelaars hopen dat problemen, als die zich voordoen, vanzelf over gaan, maar dan worden ze vaak al leen maar erger." Van Heukelom zit in een lastig par ket door zijn optreden in de be stuurscrisis bij Bureau Jeugdzorg Zeeland, erkent zijn oud-fractiege noot van de SGP Kolijn. „Hoe het afloopt? Het ligt eraan hoe er in de Staten tegenaan gekeken wordt. Je moet als bestuurder natuurlijk niet steeds van die brokken ma ken." George van Heukelom is in middels aan zijn derde termijn als gedeputeerde bezig. „Als je ziet wat hij presteert, dan zou hij ge noeg krediet moeten hebben", vindt zijn oud-collega Harry van Waveren (CDA). Twintig jaar geleden was Van Heu kelom ronduit veelbelovend. Als voorzitter maakte hij van de jonge renorganisatie van de SGP de grootste politieke jongerenpartij van Nederland. Hij belandde in 1994 op de kandidatenlijst van de Tweede Kamer en kreeg een - on der normale omstandigheden - ruimschoots verkiesbare derde plaats op de lijst. Maar juist op dat moment verloor de partij de derde zetel in de Kamer, door de felle dis cussie over het vrouwenstand punt: een jaar eerder had de SGP expliciet laten vastleggen dat vrou wen geen lid van de partij moch ten worden. En hoewel Van Heukelom, door zijn makkelijke manier van com municeren, misschien een andere indruk wekt: hij hoort wat zijn vrouwenstandpunt betreft bij de orthodoxere vleugel van de SGP. „Dat is het enige wat ik wel eens moeilijk aan hem vond", zegt Ma ria le Roy, oud-gedeputeerde voor de PvdA vanuit Harlingen, waar ze wethouder is. „En natuurlijk dat voorval met die kussende man nen. Van Heukelom is iemand die vanuit zijn eigen overtuiging met hart en ziel aan het werk is." Met die kussende mannen veroor zaakte hij, toen hij net een jaar ge deputeerde was een rel. Van Heu kelom weigerde een prijs uit te rei ken aan de winnaar van een foto wedstrijd die was uitgeschreven in het kader van de maand van de vrijheid. Op de foto stonden twee mannen die elkaar zoenden. „Voor mij gaat die foto te ver", verklaar de hij in de PZC. „Ik ben daar eer lijk in, niet hoogmoedig en ik wil er niet mee scoren, maar ik wil me in alle eenvoud aan de schrift kun nen houden. Een foto van bijvoor beeld een halfnaakte vrouw ligt voor mij hetzelfde." In zijn eerste periode als bestuur der had Van Heukelom het af en toe zwaar, met name met het dos sier jeugdzorg: het aantal kinderen op de wachtlijst groeide en bij jeugdzorginstelling AZZ (onlangs omgedoopt tot Juvent) was het een bestuurlijke puinhoop. Van Heukelom verzuimde op zijn beurt eind 2004 Provinciale Staten te informeren over de financiële wanorde bij de instelling. Terwijl de Staten spraken over een lening aan AZZ, lag er een rapport op de Abdij waaruit bleek dat de organi satie zo goed als failliet was. Van Heukelom overleefde, en AZZ voerde een reorganisatie door. „Voor de jeugdzorg is hij een hele goede gedeputeerde", zegt direc teur Hein Abbing, die na de crisis aantrad bij AZZ. „Hij heeft visie. En hij is trouw aan die visie. Of hij nou in Den Haag vergadert of met jongeren praat. En hij gaat ervoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22