I? I fZi. II Lotgenoten: 'Kerk speelt nog altijd verstoppertje' V heeft dit mij niet persoonlijk aangedaan, het systeem waarbinnen u werkt heeft dit mogelijk gemaakt' Seksueel misbruik Commissie-Deetman Marie Louise van Buel, slachtoffer seksueel misbruik vrijdag 16 december 2011 De Rooms-Katholieke Kerk speelt nog altijd verstopper tje als het gaat om slachtof fers van seksueel misbruik door geestelijken. Zo zijn er amper maat regelen genomen tegen daders, is geen spijt betuigd en is er te weinig aandacht voor de pijn en het verdriet, stelt de slachtofferorganisatie Klokk waarbij veer tien lotgenotengroepen zijn aangesloten. Na een onderzoek van bijna anderhalf jaar presenteert de commissie-Deetman vandaag haar eindrapport over aard en omvang van het seksueel misbruik bin nen de Kerk. In de tussentijd ging er een beerput open dankzij slachtoffers die hun persoonlijke verhaal vertelden in de media. Ook kwam de commissie Deetman met kritische tussentijdse rapporten over de voortgang van het onderzoek. Maar in al die tijd, stelt Klokk, heeft de Kerk zich te afzijdig en stil gehouden. „Tot op de dag van vandaag heeft het niet haar menselij ke kant laten zien", aldus een woordvoer der. Het onderzoek van Deetman is volgens Klokk een succes als duidelijk wordt hoe veel kinderen er tussen 1945 en 2010 zijn misbruikt en onder welke omstandighe den dat gebeurde. Ook moet helder wor den wie er binnen de kerkelijke leiding van het misbruik wist en hoe werd voor komen dat deze verhalen naar buiten kwamen. „Want de doofpot heeft per fect gewerkt", stelt de woordvoerder. Anke Bisschops, psychologe en pastoraal supervisor aan de Universiteit van Til burg, vreest dat de uitkomsten 'nog wel eens erger kunnen zijn dan we hadden gedacht en gehoopt als het gaat om aan tallen slachtoffers, daders en de doof pot'. Door de commissie is zij begin dit jaar gevraagd om oversten van ordes en congregaties waarover veel meldingen zijn binnengekomen te helpen in hun omgang met slachtoffers. Waar de kerk in het verleden vaak koos om haar eigen imago schoon te poetsen, zal zij de conclusies en slachtoffers nu wél serieus nemen, verwacht Bisschops. „Maar voor de toekomst is het belangrijk dat er een onafhankelijke controle komt op de macht, misschien een soort om budsman. Want macht corrumpeert nu eenmaal en ongecontroleerde macht cor rumpeert in het kwadraat." Bisschop Ad van Luyn zie onze website:binnenland Volg de persconferentie van Deetman en het laatste nieuws De commissie-Deetman heeft ruim een jaar nodig gehad om een diepgravend onderzoek te doen naar het seksueel misbruik van minderjarigen door rooms-katholieke geestelijken. Hieronder en kele hoofdpunten uit die periode: februari 2010 NRC Handelsblad brengt samen met de Wereldomroep naar buiten dat bin nen instellingen van de Nederlandse katholieke kerk op grote schaal kinde ren seksueel zijn misbruikt. maart 2010 De Rotterdamse bisschop Ad van Luyn pleit voor een onafhankelijk on derzoek, als binnen een week ruim tweehonderd meldingen van seksueel misbruik binnenkomen bij de kerkelij ke hulpinstantie Hulp Recht. Enkele dagen later wordt duidelijk dat het on derzoek er ook echt komt. Kardinaal Ad Simonis zegt op tv bij Pauw Wit- teman dat de 'bazen' van de rooms-ka tholieke Kerk in de jaren 1950-1980 niet wisten dat kinderen door geeste lijken werden misbruikt. 'Wir haben es nicht gewusst', zei Simonis. Enkele dagen later betuigt hij spijt over deze beladen, aan de Duitsers na de Twee de Wereldoorlog refererende uit spraak. april 2010 Aartsbisschop Wim Eijk noemt de meldingen van seksueel misbruik 'een gitzwarte bladzijde'. Hulp Recht ont vangt 1.300 meldingen in enkele we ken tijd. mei 2010 Oud-minister en -burgemeester Wim Deetman, beoogd voorzitter van de onderzoekscommissie, wil dat er een breed wetenschappelijk onderzoek komt naar het seksueel misbruik van 1945 tot 2010. Zo moet duidelijk worden wat de aard, omvang en om standigheden van het misbruik waren. Tevens moet boven water komen wie de daders zijn en wie van deze praktij ken af wisten. augustus 2010 De commissie-Deetman begint offici eel aan een groot onderzoek naar sek sueel misbruik binnen de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De commissie krijgt in korte tijd ruim 900 meldingen. december 2010 Er is veel mis bij de hulpverlening aan slachtoffers, constateert Deetman. De kerkelijke instantie Hulp Recht moet volledig op de schop om onaf hankelijker en transparanter te kun nen werken. Het belang van het slachtoffer moet voorop staan, aldus Deetman. De commissie telt inmid dels meer dan 2.000 meldingen. februari 2011 Deetman heeft een lijst van 1.000 mo gelijke daders van seksueel misbruik, inclusief dubbeltellingen. juni 2011 Slachtoffers van seksueel misbruik moeten een schadevergoeding kun nen krijgen die ligt tussen de 5.000 en 100.000 euro, adviseert de com- missie-Lindenbergh. oktober 2011 Meldpunt Seksueel Misbruik RKK, op volger van Hulp Recht, meldt dat van de klachten tot dan toe meer dan de helft (43 van de 85 zaken) ge grond is verklaard, november ï011 De leiding van de rooms-katholieke kerk trok in het midden van de jaren vijftig al aan de bel over seksueel mis bruik van kinderen. Dat blijkt uit een circulaire uit 1954, waar RTL Nieuws de hand op heeft weten te leggen. Hierin schrijft de overste van de Fra ters van Tilburg dat ontucht met kin deren 'frequenter voorkomt dan vroe ger'. Overste Canisius waarschuwt zijn fraters hun 'handen thuis te houden'. 16 december 2011 Bijna twee jaar nadat de beerput open ging, presenteert de commis sie-Deetman haar eindrapport. Kardinaal Ad Simonis Aartsbisschop Wim Eijk £a> Voorzitter Wim Deetman foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11