Dat had niets met de oude Grieken van doen uit 5 selectie donderdag 15 december 2011 Indoorbluesfestival Op het traditionele Indoorbluesfes tival treden dit jaar op: The Juke Joints, Katinka Polderman (foto) The Mercymen (met in het Zeeuws vertaalde bluesnummers), Lefthand Freddy en Mattanja loy Bradley André van den Boog- aart, twee muzikanten van Brad ley's Circus. Zaterdag 17 december, De Burcht, Kwadendamme, 20.00 uur. DeWoIff De psychedelische bluesrockforma- tie DeWolff won in 2008 de finale van de Kunstbende. Daarna is het snel gegaan met de Limburgers, die inmiddels drie albums hebben uitgebracht. In het voorprogram ma treedt A Generation After uit Goes op. Het concert vindt plaats in het kader van Popaanzee. Zaterdag 17 december, 't Beest, Goes, 20.30 uur. The Wild Romance Ruim tien jaar na de dood van Herman Brood is diens band The Wild Romance nog volop actief, met Dany Lademacher, Ruud Englebert, J.W. van Holland, Ra mon Rambeaux en frontman Stick. Voorprogramma is D'n'A, of wel Anneriek van Dorst, Dimmy Dijkgraaf en David Hollestelle. Zaterdag 17 december, De Piek, Vlissingen, 21.30 uur. Loubistok Het Oekraïense ensemble Loubi stok speeelt volksmuziek en liede ren uit de Kozakkentraditie, aange vuld met bekende kerstliederen. Aangezien het concert in Zaam- slag is uitverkocht, is er een extra optreden ingelast in Sint Anna ter Muiden. Zondag 18 december, kerk, St Anna ter Muiden, 15.00 uur; Podium van Zaamslag, 20.00 uur (uitv.). Choir of Clare College Muziekpodium Zeeland haalt het Choir of Clare College uit Cam bridge, geleid door Graham Ross, naar Vlissingen. Het vermaarde koor brengt een programma met voornamelijk Engelse kerstmuziek, met werk van onder anderen Gib bons, Byrd, Praetorius, Bach, Han del en Mendelssohn. Dinsdag 20 december, Sint lacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur. Eindelijk weer eens to neel datje blij maakte. Niet omdat het een blij spel was. Maar omdat het toneel was, dat op een of an dere toch wel een beetje vreem de manier naar binnen gutste. Zo ging dat, afgelopen week, bij De Wraak van Ifigeneia van thea tergroep Aluin. Vreemd, voor mij, omdat ik er helemaal niet van houd om personages woor den in de mond te leggen die ze onmogelijk gezegd kunnen heb ben. En wat Agamemnon en Klytaimnestra elkaar allemaal voor de voeten smijten, dat was zo 2ie-eeuws als maar kon. Maar de klassieke setting deed er ook niet toe. Het ging erom wat mensen elkaar aandoen, als er niets meer rest dan elkaar te beschadigen, zo totaal als met woorden maar mogelijk is. Met letterlijke doodsverachting, want Agamemnon doet het onmo gelijke, hij gelooft zijn 'slavin' Kas- sandra tegen alle godenvervloe king in en weet dus dat hij dit con flict niet zal overleven. Dat woede mensen zo ver kan drij ven, is zo beangstigend herken baar. (Ik schrijf dit nu net na de bi zar dramatische aanslag in Luik, nog niet zo lang geleden stond ik zelf op dat plein in dat bushok je...). Wat is er mooi aan doodsver achting? Ik weet het niet. Wat is er mooi aan haat en wraak? Ik weet het niet. En toch... ik was gebiolo geerd. Zo dubbel allemaal. Ik heb me die avond trouwens ook nog verbaasd over het effect van perfecte casting. Nu ik erover nadenk, besef ik dat ik dat al lange tijd niet meer had meegemaakt: dat rollen zo perfect op lijven ge Claudia de Breij schreven waren. Het zou niet moe ten, denk ik normaal. Dat zou niet zo belangrijk mogen zijn. En als het dat ineens wél is, dan valt alles spontaan op zijn plaats, tegen alle opvattingen en principes in. Een vreemd zen-moment, satori. (Dat heeft al helemaal niets meer met de oude Grieken van doen!) We naderen de kersttijd. Wat thea- teravontuur en vernieuwing be treft, een magere tijd. Claudia de Breij met Hete Vrede (20 december in Goes) is in de aanloop naar Kerst bijna een dissonant met haar scherpe teksten, die aanzetten tot mee- en doordenken. Hete Vrede is eigenlijk al een oude show (2009/2010), maar het is wel een héél goede, volkomen terecht be kroond met de VSCD Cabaret prijs. Aanbevolen. Dit is eigenlijk meer de tijd van de kerstconcerten en -recitals. Er staan er de komende week meerde re op het programma. Een heel mooi en ingetogen recital, dat al bijna een traditie is geworden, is dat van Regina Albrink (zondag middag 18 december in de Wegwij zer). Ze speelt daar (vast en zeker bij kaarslicht) hetzelfde program ma als op Tweede Kerstdag in het Concertgebouw van Amsterdam. Mozart, Schubert, Chopin en Liszt (Soirée de Vienne nr. 6). Nog meer aanbevolen (alleen al voor de sfeer en de locatie, daar heb ik misschien meer verstand van dan van muziek). En natuurlijk kan Kerstmis niet zonder Scrooge. Het verhaal van dat miezerige mannetje, dat nog te beroerd is om een aalmoes te ge ven en dat zijn personeel op kersta vond nog opjaagt, dat mannetje krijgt in de kerstnacht bezoek van drie geesten. Die laten hem zijn verleden, heden en toekomst zien, met de bedoeling om hem tot in keer en inzicht te brengen. Zou zo'n uitgebeende en onverbe terlijke vrek nog te veranderen zijn in een goed mens? De musical van De Musical Vrienden geeft het antwoord. Een echte kerstkraker, voor wie ook dol is op witte ker sten, glühwein, arrensleeën en dat soort zaken. Een musical vol hu mor, zelfspot en bezinning, voor de hele familie. Claudia de Breij, dinsdag 20 december, De Mythe, Goes, 20.00 uur. 0 Regina Albrink, zo. 18 december, De Wegwijzer, Nw- St loosland, 15.00u. 0 'Scrooge', 25 t/m 28 december in De Mythe, Goes, 14.00 uur (25 en 27 dec.) en 20.00 uur (26, 27 en 28 dec.). Willem Nijssen blikt elke week vooruit en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65