261 zeeland Meesterlijke vertolking van Bach Covra VCTgfOOt Jeugdzorg in Zeeland slaat de handen ineen Mosselzaad van Oosterschelde naar Waddenzee mogelijk in maart 2012 Voor 17 winnaars: een Dr. Fish Smaragd arrangement voor twee personen t.w.v. 89,90 P I A Sill 8 Al Bel naar: €0,60 per gesprek D C L&W I N 0909-5010105 donderdag 15 december 2011 iBBBgaa^saaiaa^iiWBiiiww door Jeanette Vergouwen Als mij de vraag gesteld zou worden: 'Welke cd neem je mee naar een onbe woond eiland', zou ik als ant woord geven: de Hohe Messe van Bach. Waarom is deze Mis in b (BWV 232) zo bijzonder? Daar kan iedere muziekliefhebber een ander antwoord op geven. Deze composi tie is gewoon subliem. Alle genres op vocaal gebied zijn erin ver werkt. Op latere leeftijd heeft Bach al zijn kennis van muziektheorie, maar ook de muzikale emotie ge legd in dit ultieme werk. De Hohe Messe eist veel van de uitvoerders. De Nederlandse Bach- vereniging (NBV) toonde dinsdaga vond in Middelburg na een tour nee in Japan geen spoor van ver moeidheid. Dirigent Van Veldho ven hield iedereen bij de les en daarom kreeg het publiek (een vol le concertzaal) waar het voor kwam: een kwalitatief hoogstaand concert. Natuurlijk waren er wel eens to- KLASSIEK Hohe Messe Hohe Messe van Bach Nederlandse Bachvereniging en solisten o.l.v. jos van Veldhoven Gehoord: di. 13 dec., Zeeuwse Concertzaal in Middelburg nen die niet echt zuiver klonken, maar wie daarover valt, is een kniesoor. Voor de instrumentalis ten en vocalisten alle lof Zo op stem blijven na een vermoeiende tournee en met nog zeven uitvoe ringen voor de boeg, betekent dat alle musici beschikken over een meer dan goede techniek. Het ple zier in musiceren straalde er bo vendien van af Jos van Veldhoven heeft een speci fieke, sobere, doch efficiënte diri- geerstijl. Niets ontgaat hem en hij geeft alles aan. Hij zorgde ervoor dat de compacte compositie van Bach transparant bleef Alle effec ten en vooral de polyfone koorge deelten met de ingewikkelde fu ga's kwamen boeiend en schitte rend over. Het grote verschil tussen Kyrie (een gebed) en het feestelijke Glo ria werd goed onderstreept De ko pers zorgden voor dat extra feeste lijke tintje en de solisten verzorg den mooie soli. Zeker zo interes sant waren de obligate partijen tij dens deze soli, zoals de viool tij dens het Laudamus te en de na tuurhoorn tijdens het Quoniam tu solus sanctus. Ook in de andere misdelen na de pauze kwamen emotie en techni sche perfectie aan bod. Deze mu ziek laat niemand onberoerd. Het is gewoon een voorrecht om te mogen luisteren. De solisten Dor- othee Mields, Johanette Zomer (so pranen), Margot Oitzinger (alt), Charles Daniels (tenor) en Peter Harvey (bas) vormden niet alleen een eenheid, ze flonkerden ook één voor één. Wat een zegen dat de NBV de ko mende jaren verschillende keren in Middelburg zal optreden. a»jiMiMi»itiiMi^«MJBMBaMewMaMMMMMaM8B»aMHMa«aMiiiniwïïiiiiiriwiiiiMMi \\\m\imKm®is7xmmaMsmsesBBaa&i middelburg - GGD Zeeland, Indi go en Emergis kinder- en jeugdpsychiatrie slaan de handen ineen. Ze tekenen daarvoor een overeenkomst op 20 december. De organisaties willen nauwer sa menwerken in de jeugdgezond heidszorg. Daardoor kan er aan gezinnen en opvoeders betere hulp geboden worden bij de op voeding van kinderen. Het eerste jaar richten zij zich vooral op kennisuitwisseling en afstemming van de zorg voor nul- tot zesjarigen. Daarnaast wil len de organisaties de ontwikke- lings- en gezondheidsproblemen vroegtijdig opsporen en die bin nen de centra voor jeugd en ge zin (CJG) zo goed mogelijk weg zetten. door Ben Jansen Bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Vlissingen- Oost gaat deze week de aanmeldingsnotitie voor de uitbrei ding van de oranje opslagbunker voor hoogradioactief afval de deur uit. Daarmee zet de verwerker van nucleair afval de eerste stap om de betonnen kolos aan te passen aan de verlengde bedrijfsduur van de kerncentrale Borssele. Die sluit niet op 31 december 2013, zoals aanvankelijk was voorzien, maar twintig jaar later. Bij het ont werp en de bouw van het huidige behandelings- en opslaggebouw voor hoogradioactief afval is met die eerste datum rekening gehou den. Het opgewerkte afval dat daarna wordt geproduceerd, past er niet meer in. Het opslaggedeelte van de bunker heeft compartimenten voor radio actief afval dat warmte produceert en materiaal dat de omgevingstem peratuur vasthoudt. Voor die laat ste categorie is ruimte genoeg om alles op te slaan wat er nog - via de opwerkingsfabriek in Frankrijk - uit de kerncentrale komt. De ruimte voor warmte producerend afval moet worden uitgebreid met twee compartimenten. Dat klinkt simpel, maar omdat het gaat om een bouwwerk met mu ren van 1,70 meter dik gewapend beton, is dat toch een hele klus. Twee tot drie jaar, verwacht Covra-directeur Hans Codée. Het niet alleen een kwestie van bou wen, de nieuwe compartimenten moeten ook in verbinding komen met de bestaande. Daar is bij het ontwerp van de opslagbunker reke ning mee gehouden, maar met zul ke dikke muren geeft dat toch heel wat hak- en breekwerk. De Covra heeft eigenlijk geen nieu we vergunning nodig voor de uit breiding. De bestaande voorziet er in. Codée: „Toch hebben we geko zen voor een formele vergunnings wijziging met een milieueffectrap port. De vergunning waarmee we nu werken, is gebaseerd op infor matie van vijftien, zestien jaar oud. Het leek ons uit een oogpunt van transparantie en openheid wenselijk de uitbreiding aan de ac tualiteit te toetsen." In de huidige vergunning zijn ook enkele toekomstplannen van de Covra vastgelegd. Ook die worden in de nieuwe vergunning tegen het licht gehouden. Codée: „We hadden verwachtingen over ver schillende soorten afvalstromen. Die moeten op basis van nieuwe inzichten deels worden bijgesteld. Zo krijgen we meer verarmd ura nium van de ultra-centrifugefa- briek Urenco in Almelo aangebo den. En we houden er rekening mee dat we minder afval met ver hoogde natuurlijke radioactiviteit Succes! Realisatie: RVG Communicatie en OrtaGroop (voor inlichtingen bel 088-7766595) door Lilian Dominicus YERSEKE - De mosselsector hoopt in het voorjaar van 2012 het eerste mosselzaad uit invanginstallaties in de Oosterschelde op percelen in de Waddenzee te mogen uitzet ten. In opdracht van de Producentenor ganisatie controleert wetenschap per Arjan Gittenberger van onder zoeksinstituut Gimaris mosselzaad monsters op aanwezigheid van de Filippijnse tapijtschelp. Dat is een uitheemse soort die soms in de Oosterschelde, maar niet in de Waddenzee voorkomt. „We heb ben gemerkt dat op het jonge mos selzaad ten westen en oosten van de Zeelandbrug geen sporen te vin den zijn", verklaart secretaris Hans van Geesbergen. De sector hoopt met het bewijs een vergunning van het ministerie te kunnen be machtigen. Het zuid-noordtrans port is nodig voor de volgende fa se in de transitie van mosselkweek uit bodemzaad naar MZI-zaad. Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010105 (co.»p«g«prtk). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 21 december 2011Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Smaragd arrangement (40 min): Ontvangst door de gastvrouw in de loungeruimte. Reiniging van handen en voeten. Or. Fish experience; Dompel je handen en voeten in het bad met de visjes en laat hen het werk doen! De Dr. Fish visjes knabbelen je huid helemaal schoon en zorgen ook nog eens voor heerlijk zachte handen en voeten! Een gevoel datje moet ervaren! Massageduo; Je handen en voeten worden heerlijk gemasseerd met een Dr. Fish handcrème, zodat ze weer helemaal als nieuw aanvoelen. Na de behandeling kun je in de lounge nog even lekker nagenieten van een drankje met een lekkernij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50