zeeland 13 Zoek ander werk Fijne feestdagen? Vergeet het maar 2001{| HCÏ' La§e en hoge stroomprijs Company NV DICKENS- KERSTMARKT VEERE in 't centrum commentaar Schokgolf donderdag 15 december 2011 ment te voorkomen. Zalco-com- missaris Benny Langeraert vindt van wel. Hij gaf gisteren een verkla ring uit waarin hij stelde dat de aandeelhouder, de directie, de on dernemingsraad en het personeel niets te verwijten valt. Volgens hem ontbrak het uiteindelijk aan de wil bij de politiek om het be drijf uit de problemen te helpen. door René Schrier Aan de buitenkant was niets te zien van het feit dat Zalco de dag er voor failliet was verklaard. Er werd ge woon gewerkt. In het geval van een faillissement wordt een cura tor (in het geval van Zalco twee) aangewezen die het financieel be heer van het bedrijf overneemt. De curator is degene die de werk nemers ontslaat. Als hij dat doet stuurt hij een brief aan de werknemers. Hij moet reke ning houden met een opzegter mijn van maximaal zes weken. Die termijn kan langer zijn als een werknemer op januari al in dienst van Zalco was en 45 jaar of ouder is en de termijn kan op lopen tot 19 weken. De werknemers wordt aangeraden meteen op zoek te gaan naar an der werk en zich in te laten schrij ven als werkzoekende. Verder is het van belang zo snel mogelijk een vakbond in te schakelen, het juridisch loket, een advocaat of een ander die rechtsbijstand kan verlenen. Werknemers kunnen een uitke ring wegens betalingsonmacht van hun werkgever krijgen. Ze krijgen door Jeffrey Kutterink Het lijkt zo tegenstrijdig. Zalco is failliet door te hoge stroomprijzen en Delta vraagt zich af of een tweede kerncentrale rendabel is vanwege te lage stroomprijzen. Hoe zit dat? Zalco is een grote stroomslurper. Om zich te verzekeren van een be trouwbare levering van voldoende stroom, sluit het bedrijf contrac ten met verschillende stroomleve- ranciers. Die hebben niet allemaal eenzelfde looptijd, zodat er regel matig aflopen en nieuwe moeten worden afgesloten. Wat Zalco voor stroom moet beta len, is op meer gebaseerd dan de stroomprijs van dat moment. Ook de ontwikkeling voor de (middel lange) termijn wordt erin meege wogen. Het probleem voor Zalco was dat veel contracten afliepen. Doordat de stroomprijs nu hoog is, betaalt Zalco relatief de hoofd prijs. Voor leverancier Delta ligt het anders. Die produceert stroom op verschillende manieren (kern, gas, wind). Delta handelt op een soort beursvloer in stroom om geld te verdienen. Via computer modellen wordt berekent wat de prijs naar verwachting op middel lange termijn gaat doen. Nu is de verwachting dat de stroomprijs gaat dalen, omdat er te veel stroom wordt gemaakt (overcapaci teit). Tegelijkertijd ziet Delta dat op de lange termijn de stroomprijs weer zal stijgen. De verwachting is dat tegen de tijd dat de tweede kern centrale draait er juist een tekort aan stroom is. foto's Marcelle Davidse achterstallig loon over maximaal 13 weken voor de opzegtermijn als ze dat nog niet hebben ontvangen. Daaronder vallen achterstallig loon, overuren, onkostenvergoe dingen, spaarloon, dertiende maand en adv/atv-dagen. Zolang de opzegtermijn loopt krij gen ze eveneens loon van het UWV. Dat betaalt ook vakantie geld uit waar de werknemer nog recht op heeft, met een maximum van 1 jaar voor het einde van het dienstverband. De uitkering van het UWV stopt als de opzegter mijn is afgelopen of als de werkne mer een andere baan heeft gevon den. Het UWV laat de werknemer schriftelijk weten wanneer de op zegtermijn eindigt. Heeft een werknemer nog geen ander werk dan kan een WW-uitkering aange vraagd worden. De vakbonden FNV en CNV hou den maandagavond informatiebij eenkomsten voor hun leden. Daar kunnen vragen over procedures ge steld worden en worden de men sen op de hoogte gehouden van de laatste stand van zaken. Het CNV komt bijeen bij Van der Valk in Goes om 19.30 uur. De FNV in Middelburg bij Ameville, ook om 19.30 uur. door Ondine van der Vleuten Humphrey Eendragt, teamleider elektroly se bij Zalco, staat bui ten aan een sjekkie te trekken. „Even de stress wegroken." De vakbondsman komt net terug van een kadervergadering van de FNV: „Om te kijken wat wij kun nen betekenen en doen voor de mensen op het terrein." Bij Zalco zag hij gisteren overal gespannen gezichten en was het onheilspel lend rustig. Aan de poort moest Eendragt eerst vertellen wat hij kwam doen vóór hij toegelaten werd. „Dat vond ik heel eng, dat zelfs werknemers niet meer zo maar het terrein op mogen." In zijn woonkamer staan de eerste kerstkaarten al op het buffet. 'Pret tige feestdagen en gelukkig Nieuw jaar!' Maar voor de 600 man perso neel bij de aluminiumfabriek, die dinsdag bekendmaakte dat het fail lissement is aangevraagd, valt er niets te feesten. „Verschrikkelijk, dat ze het net op dit tijdstip doen. Vannacht heb ik geen oog dichtge daan. Om 2 uur ben ik maar opge staan om een mail te schrijven aan mijn mede-kaderleden, om hen te laten weten dat ik het gewoon smerig vind dat de directie dit nu doet. Hadden ze niet het fatsoen kunnen hebben om het over de feestdagen heen te tillen? Laat die mensen een rustig einde van het a.s. weekend Vrijdag 13.00-21.00 u Zaterdag 11.00 -17.00 u Zondag 11.00 -17.00 u Maandag 11.00 -17.00 u Toegang gratis en gratis parkeren! jaar beleven!" Eendragt vindt dat het anders had gekund. „Ze had den moeten zorgen dat er een fi nanciële buffer was. Energie en grondstoffen worden steeds duur der, de prijs van aluminium daalt. Dan kun je je financiële proble men wel oplossen door de betalin gen aan toeleveranciers en andere stakeholders steeds uit te stellen, maar eens moet je toch gaan beta len." Ook over zijn eigen financiën is de 6i-jarige Eendragt somber. „Ik heb net vorige week laten uit zoeken hoe ik ervoor sta. Mijn vrouw heeft een baantje als caissière. Ik werk al 32 jaar bij Zal co, maar kan de veertig jaar voor een volledig pensioen niet volma ken. Als ik op dit moment zou stoppen, krijg ik 900 euro per maand minder. Noodgedwongen besloot ik een paar jaar door te werken, om de schade te beper ken. Als ik nu ontslagen word, wordt het heel zwaar. Misschien zou ik mijn huis moeten verkopen en kleiner gaan wonen. En wat ik verder zou moeten gaan doen... Geen idee. Omscholen? Ik zou niet weten waarin. Ik heb geen an dere bezigheden. Dit is wat ik doe. En ik geloof niet dat iemand mij op mijn leeftijd nog wil hebben." Het ergste vindt hij het nog voor de jongere collega's, waarvan er ve len een gezin met kleine kinderen hebben. „Die van mij zijn al groot. Dat dit nü moet gebeuren, een week voor kerst..." De curatoren van de failliete aluminium smelter Zalco onder zoeken drie scena rio's. Een doorstart, een snelle stop of een rustige afbouw. Daaruit kiezen is niet moeilijk. Een doorstart kan dit trieste verhaal voor een beperkt aantal personeelsleden een gunstige wending geven. Maar of het ervan komt, valt te betwijfelen. Het onderzoeken van de moge lijkheden om toch (afgeslankt) verder te gaan, hoort bij de vas te aanpak van curatoren. Kiezen tussen een snel einde en afbouwen is lastig. Afbou wen is alleen gunstig als de werknemers daardoor meer tijd hebben om iets anders te zoeken. Maar als de afbouw hen afleidt van hun nieuwe toe komst, lijkt een snelle stop be ter. Hoe dan ook, de ondergang van Zalco is een ongekende klap op de Zeeuwse arbeids markt. Het zal veel Vlissingers doen denken aan de moeilijke jaren van scheepswerf De Schel de. Toen verdween - geleidelijk - ook heel veel werk. In die don kere tijd was er een tamelijk ste vig maatschappelijk verbond, tot in de kerken aan toe, dat pro beerde de pijn voor de ontsla gen werknemers te verzachten. Meer dus dan de gebruikelijke sociale voorzieningen. Iets dergelijks lijkt nu ook no dig om ervoor te zorgen dat de ze schokgolf zo min mogelijk schade aanricht. Humphrey Eendragt, teamleider elektrolyse bij Zalco: „Hadden ze niet het fatsoen kunnen hebben om het over de feestdagen heen te tillen?" BERG VAN TROJE Monnikenwerk beschrijft vandaag hoe Borssele zich ontwikkelde tot SGP-bol- werk en bezoekt de Berg van Troje. STAVENISSE Gisteren kon u alles lezen over de (kerk-)geschiedenis van Stavenisse, het 'dorp aan het eind van de wereld'. TIPS NAAR monnikenwerk@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3