Vertrouwen klant in banken daalt economiej 15 'Nederland exporteert verkeerd' Toch nog akkoord over cao dagbladen Wanhopig Portugal houdt uitverkoop www.interieur-paauwe.nl Crédit Agricole bevestigt verlies 2350 banen Product- en bedrijfsschappen aan zijden draad donderdag 15 december 2011 Ï- MMwiMwuiiuumu SKSHI om ONDERZOEK Toch stappen weinigen over naar andere bank, stelt Newcom vast door Gert van Harskamp DEN HAAG - Het vertrouwen van Nederlanders in banken is in 2011 opnieuw afgenomen. Toch stap pen minder consumenten met hun geld over naar een andere bank, blijkt uit onderzoek dat Newcom Research Consultancy vanmiddag publiceert. Het leek erop dat de consument in 2010 de bancaire sector weer iets begon te vertrouwen, maar dit jaar hebben consumenten toch weer minder fiducie in hun bank. Ze twijfelen of hun bank opereert in eigen belang of in het belang van amsterdam - Nederland is voor zijn export te veel afhankelijk van west- en zuid-Europa. Omdat de economie in Europa stagneert en de komende jaren niet herstelt, zal de export terugvallen. Nederland moet zich daarom meer op groei markten buiten Europa richten. Dit concludeert het Economisch Bureau van ING in een studie. Nederland is op dit moment voor twee derde van zijn export afhan kelijk van andere EU-landen. Slechts ongeveer t procent van de export gaat naar China. Tegenover een handelsoverschot van zo'n 20 procent van het bruto binnen lands product met de EU staat een handelstekort van 10 procent met de opkomende markten. Macro-econoom Maarten Leen van ING waarschuwt dat deze on balans op de lange termijn niet is vol te houden. „Ons verdienmodel is al 30 jaar gebaseerd op een over schot op de lopende rekening", al dus Leen, die erop wijst dat de aan houdende handelstekorten van Zuid-Europese landen een belang rijke oorzaak van de eurocrisis zijn. Volgens hem zou het dan ook goed zijn om het Nederlandse mo del van loonmatiging los te laten en de binnenlandse consumptie aan te zwengelen. de klant, aldus Newcom. Het ver trouwen in de sector steeg van 21 procent in 2009 naar 28 procent in 2010. Dit jaar is dat percentage toch weer gedaald en zegt nog maar 23 procent van de consumen ten vertrouwen te hebben in de bankensector. Klanten zijn tevreden over de be reikbaarheid en expertise van hun bank. Qua oprechtheid, betrokken heid bij de klant en het moreel ge drag van de bank scoren financiële instellingen veel lager. Het dalende vertrouwen leidt er niet toe dat consumenten afscheid nemen van hun bank en bij een andere instelling een rekening ope nen. Het aantal overstappers is zelfs gedaald van 11 procent vorig jaar naar 8 procent in 2011. Dat komt overeen met de bevindingen van accountancy- en adviesorgani satie KPMG die stelt dat 7 procent consumenten overstapt op een an dere bank. Klanten vinden het te veel romp slomp om over te stappen. Daar naast vinden zij de drempels veel al te hoog om naar een andere bank te gaan. Ook het depositoga- rantiestelsel, de spaargarantie van een ton, houdt klanten bij hun thuisbank. Het onderzoek bevestigt de domi nante positie van Rabobank als grootste consumentenbank. Ruim de helft van de Nederlanders noemt Rabobank betrouwbaar. De coöperatieve bank scoort daarmee veel beter dan zijn beursgenoteer de concurrent ING, die het ver trouwen van 29 procent van de Ne derlanders geniet. De genationali seerde ABN Amro volgt met 23 procent. Nederlanders vertrouwen daarmee de grootbanken iets meer dan de rest van de financiële instel lingen. Onder hun eigen klanten scoren de banken nog beter. Drie kwart van de Raboklanten is tevre den over zijn bank, bij ABN Amro en ING ligt dat op respectievelijk 46 en 42 procent. Zonnemaire ligt ttlakbij Zierikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. ■Illil 1 I 'H'MUMW—Ulli millIll IIII I Opvallend is het verschil in ver wachtingen die bankexperts en klanten hebben ten aanzien van sociale media als Twitter en Face- book. Experts zijn van mening dat banken in de toekomst niet zon der kunnen, maar klanten zien helemaal niets in deze ontwikke ling. Om vertrouwen terug te winnen, moeten banken de relatie met de klant verder aanhalen. Aandeel houders en het winstoogmerk moeten daaraan ondergeschikt zijn. Ook willen consumenten dat hun bank open, eerlijk en ethisch ver antwoord is. PARIJS - De Franse bank Crédit Agricole schrapt 2350 banen. Ook trekt het bedrijf zich terug uit 21 landen waar het als zakenbank ac tief is. Dat heeft de bank gisteren bevestigd. De vakbond Force Ouvrière had eerder al melding ge maakt van de reorganisatie. Crédit Agricole moet 2,5 miljard euro af schrijven op beleggingen bij zijn zakenbankdivisie, die daardoor over heel 2011 in de rode cijfers be landt. Daar komen dan ook de meeste banen te vervallen: in to taal 1750. Bij Crédit Agricole wer ken wereldwijd 160.000 mensen. V> DEN HAAG - Het voortbestaan van de product- en bedrijfschappen is gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer hoogst onzeker ge worden. Er tekent zich een meer derheid af voor een voorstel van de WD om ze op te heffen. Het CDA was de enige partij zie zich volledig achter het voorstel van het kabinet schaarde om ze in sterk afgeslankte vorm te laten voortbestaan. SfëSSSSttSMMMBMMHBMMai door onze correspondent Pauline Blom Amsterdam - De acties in de dag bladsector worden opgeschort. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) heeft een akkoord bereikt met de werkgevers. Dit maakten de NVJ en werkgeversor ganisatie NDP Nieuwsmedia giste ren bekend. In het kader van de acties werden regionale kranten als het Eindho- vens Dagblad en het Limburgs Dag blad gisteren gratis uitgedeeld. Dinsdag deelden PZC-verslagge- vers gratis kranten uit in Goes. Voor vandaag stonden acties bij de websites van de kranten op stapel. De acties zijn formeel van de baan als de leden van de vakbond zich achter het bereikte akkoord scha ren. De achterban van de werkge vers heeft tot vanochtend 10.00 uur de tijd zijn goedkeuring te ge ven aan het onderhandelingsresul taat. De NVJ-leden hebben tien da gen de tijd. In de overeenkomst zijn onder meer afspraken gemaakt over een loonsverhoging,de in stroom van jonge journalisten en auteursrechten. De werkgevers er kennen daarnaast de zorg die jour nalisten hebben geuit over de druk op de kwaliteit van dagbladen. cadiz - Om in aanmerking te blij ven, komen voor nieuw geld uit het noodfonds van de EU en het IMF kan Portugal niet anders dan uitgebreid privatiseren. De belang rijkste overnamekandidaten voor de staatsondernemingen zijn af komstig uit Angola, Brazilië en China. Drie landen met verschil lende, deels verborgen, agendas. Want naast economische motie ven spelen op de achtergrond an dere zaken. Portugal heeft de afgelopen maan den een reeks harde bezuinigingen doorgevoerd. In ruil voor een red dingsplan van 78 miljard euro voor de komende drie jaar. Om de schuldenlast nog verder naar bene den te brengen, staan de winstge vende paradepaarden van het land in de etalage: staatsenergiebedrij ven, oliemaatmaatschappij Galp, luchtvaartmaatschappij TAP, vlieg veldbeheerder ANA, CP Carga (goederenvervoer per spoor) en postbedrijf CTT. Potentiële kopers zijn voorname lijk afkomstig uit Brazilië, China en Angola. Giganten als staatsener- giebedrijfEletrobras (Brazilië), Three Gorges Corporation (China) en oliemaatschappij Sonangol (An gola) zijn echter niet alleen vanuit economisch oogpunt geïnteres seerd. Hoe rendabel de investerin gen ook uit zullen pakken. Angola aast op politieke invloed in Portu gal, Brazilië zoekt een springplank naar Europa en China omzeilt met de aankopen regelgeving rond nieuwe technologieën. Premier Pedro Passos Coelho heeft zijn voorkeur uitgesproken voor Europese investeerders. Met de na druk op Duitsland, dat als enige over voldoende financiële slag kracht beschikt. Maar Portugal heeft, als het erop aankomt, wei nig keus. Dus zal het land waarschijnlijk in zee moeten gaan met China, dat vooral is geïnteresseerd in energie bedrijf EDP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31