13 DÜe Amrani's niet tegen 'Deze mensen storen zich niet aan de wet. Dat zijn beroepscriminelen, die zien het juist als een uitdaging de wet te overtreden' Teller in Luik staat nu op vijf doden Moeder dode baby: 'Ik zag Cabriëls ogen wegdraaien' criminoloog Brice De Ruyver donderdag 15 december 2011 Gisteren werd bekend dat Nordine Amrani kort vóór het bloedbad in het centrum al een eerste slachtof fer had gemaakt: de schoonmaak ster van de buren werd dood ge vonden in een loods van de schut ter. Het aantal dodelijke slachtoffers van Nordine is gisteren voorlopig vastgesteld op vier. Naast de schoonmaakster zijn dit, zoals dins dag al bekend, twee jongens van 15 en 17 en een baby van 17 maanden. Inclusief Nordine zelf staat de tel- T Ier dus op vijf doden. De 75-jarige vrouw die eerder bij de dodelijke slachtofFers werd gere kend, leeft nog. Wel is ze klinisch dood. Jean-Fran^ois Dister, advocaat van Nordine Amrani: „Ik had hem maandagavond nog aan de tele foon. Hij klonk erg zenuwachtig. Hij had van de politie een brief ge kregen dat hij zich dinsdagochtend moest melden voor een verhoor in een zedenzaak. Hij vroeg me of hij daar écht naartoe moest. Hij zei dat hij echt niets met de zaak te maken had, maar was bang dat hij er toch voor moest opdraaien. Hij wilde de feestdagen absoluut niet in de cel doorbrengen. Maar dat hij op zo een manier zou reageren, kon nie mand vermoeden..." vrouw verwondde met een zon der vergunning gekocht geweer. Voor een vergunning is nu een blanco strafregister vereist, er is een wachttijd, men moet een test afleggen en een veilige opslag plaats hebben. Er kwam een amnestieregeling voor wie - anoniem - een illegaal wapen inleverde. Er werden 128.559 vuurwapens ingeleverd. Maar dat is volgens het Vlaams Vredesinstituut, een dienst van het Vlaamse parlement, een drup pel op de gloeiende plaat. België is een 'wapenland'. Er zouden meer dan twee miljoen vuurwapens in omloop zijn, op tien miljoen in woners. De meeste zijn jacht- en sportwa- pens. Slechts 700.000 wapens staan bij de politie geregistreerd, door ruim 400.000 mensen. Offi cieel heeft dus een op de twintig Belgen een wapen in huis. Dat is 50.000 minder dan in 2006. Maar er zijn dus nog een miljoen wa pens illegaal in omloop. En die zijn lang niet allemaal in de han den van criminelen. Veel 'gewone' mensen hebben hun wapen nooit aangegeven, maar hebben er ook niets kwaads mee in de zin. Toch heeft de nieu we wapenwet volgens het Vlaams vredes instituut (WI) een opmer kelijk effect gehad: het aantal zelf moorden met een vuurwapen is sinds 2006 met een derde afgeno men. Een wapen binnen handbe reik maakt het makkelijker om zelfmoord te plegen. Het aantal in beslag genomen wa pens is een lachertje: 7.000 per jaar. Criminelen hebben zo een zwaar vuurwapen. „De wapenwet is goed, maar moet ook worden toegepast", zei Daniël Beets van de Wapenunie, vereniging van wa penhandelaren, eerder dit jaar. „Illegale wapens moeten niet al leen in beslag genomen worden, ook de handel erachter moet wor den aangepakt." Dat gebeurt nu nauwelijks. De re gering wil na 'Luik' dat veroordeel de wapenbezitters ook na hun vrijlating nauwlettender in de ga ten worden gehouden. Want in de voorwaarden waaronder Amra ni vorig jaar vervroegd werd vrij gelaten, stond alleen dat hij zich niet opnieuw met wiet mocht in laten. Er stond niets over het aan leggen van een nieuw wapenarse naal. Het bloedbad in Luik laat diepe wonden na. Zoals bij de moeder van de zeventien maanden oude baby Gabriël Leblonk die om het le ven kwam door een kogel in het achterhoofd. „Was ik maar in zijn plaats gestorven", treurt moeder Olivia. Voor de kleine Gabriël mocht geen hulp meer baten. „De dokters ver telden ons meteen dat er geen hoop meer was", vertelt de bedroef de moeder aan de Waalse krant La Demière Heure. Olivia en Gabriëls vader stonden op het moment van het drama te wachten bij de bushalte. „Mijn man zag de bus aankomen en gaf me Gabriël. Op dat moment hoor de ik een luide knal en zag een lichtflits. Ik keek naar mijn kindje en zag zijn ogen wegdraaien. Om dat ik hem dicht tegen mij hield merkte ik niet dat hij geraakt was, tot een vrouw het opmerkte. Ze nam Gabriël uit mijn armen en gaf hem mee aan een ambulancebroe der." Net voor Gabriël stierf hebben zijn ouders hem nog laten dopen. „De dokters kwamen ons vertellen dat hij nog maar enkele uren te leven had. We hebben de rest van de fa milie ingeseind en gezamenlijk af scheid genomen. Vooral voor Gabriëls zusjes moeten we probe ren onszelf over dit drama heen te helpen. Maar op dit moment is de wereld voor ons ingestort." bij elkaar. foto Harry Heuts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29