121 drama luik Wapenwet houdt d Nordine splijt België opnieuw Eindelijk verenigd onder Di Rupo. Maar een nieuwe kloof dreigt in België. De barometer in Luik na het bloedbad: aanhou dend slecht weer voor iedereen die Marokkaan is of erop lijkt. donderdag 15 december 2011 door onze correspondent Hans de Bruijn Toen de politie van Luik in 2007 een in val deed in de garage van Nordine Amrani, na een tip over zijn wietplantage, trof zij er ook een wapenarsenaal aan. Een raketwerper, een automatisch geweer, een karabijn, geluiddem pers, kogels en wapenonderdelen. Uiteraard had hij geen vergun ning. Dit soort wapens zijn ook in België verboden. Amrani, die dinsdag in 'De Vurige Stede' vier mensen doodde, werd voor de wiet veroordeeld, maar we gens procedurefouten voor wapen bezit vrijgesproken. Toch werd hij, nadat hij vorig jaar vervroegd op vrije voeten was gekomen, niet extra in de gaten gehouden. En dus kon de 33-jarige Luikenaar rus tig beginnen aan de opbouw van een nieuw arsenaal. Die kocht hij niet in wapenwinkel. „Er is een gigantische stroom ille gale wapens uit vooral de Balkan", weet de Gentse criminoloog Brice De Ruyver. De enkele jaren gele den aangescherpte wapenwet haalt in zijn ogen niets uit. „Deze mensen storen zich niet aan de wet. Dat zijn beroepscriminelen, die zien het juist als een uitdaging de wet te overtreden", zegt De Ruyver. De wapenwet werd vernieuwd na dat in 2006 in Antwerpen de 18-ja- rige Hans Van Themsche een Mali- nese vrouw en een Antwerpse kleuter doodschoot en een Turkse Inwoners van Luik zoeken een dag na het bloedbad op de Place Saint Lambert tr door Paul van Gageldonk Afgelopen vrijdag sprak Moestafa, stevig postuur in glimmende jas, Nordine Amrani nog. Zoals gebrui kelijk na het wekelijks gebed, ging het groepje Marokkaanse mannen wat drinken in café Saint Margari- v te, vlakbij de moskee. Jonge Marokkanen. De een wat be ter opgeleid dan de ander. Zoals Moestafa, die studeert. De een wat strenger in de leer dan de ander. Nordine, de man die dinsdag met een machinegeweer dood en ver derf zaaide in het centrum van Luik, behoorde tot de succesrijke broeders. Verdiende geld als water, zegt Moestafa. Zit in de genen. Zijn vader is middenstander. Zijn broer en zijn zus hebben een goed lopende viswinkel bij de Quai de Gaulle. Nordine handelde in wapens. Hij had er een vergunning voor, weet Moestafa. Dat leverde hem veel geld op. Vandaar dat hij 600.000 euro kon overmaken naar zijn vrouw, voordat hij zijn executies ging uitvoeren. Vandaar dat hij in het bezit was van twee huizen. Die in de Rue de Campine, in de allochtonenwijk waar hij woonde. En die een paar straten verderop, waar na de schiet partij ook nog de vermoorde schoonmaakster (62) van de buren werd gevonden in een loods waar Nordine een wietplantage had. Natuurlijk, het terugkerende onbe hagen van Nordine was de manier waarop justitie hem behandelde. Maar hij stond midden in het le ven. Hij hield van auto's. Dronk bier. En ging om met katholieke vrouwen. Geen salafist. Geen moezelman. Hij sprak geen woord Arabisch. Geen terrorist. Moestafa kan de mindtwist van zijn vriend nog al tijd niet verklaren. Het is de onvermijdbaarheid der dingen, lijkt het wel. Die vrijdag vorige week nam Moestafa afscheid van een Nordine die vrolijk en verre van suïcidaal was. De Nordine van Moestafa is niet de Nordine van Alexander Prin- cen. De wijnmaker uit Tongeren, vijftiger met grijs krulhaar, heeft zijn medewerker de kerstmarkt van de Village Noël opgestuurd om geld in te zamelen voor de slachtoffers. Over Nordine heeft hij zijn oordeel al lang klaar. Iemand die 900 wapens in zijn wo ning had: is dat normaal? De poli tie, die dat had kunnen weten en het maar liet gaan: is dat normaal? De Belgische burgers moesten mas saal hun wapens inleveren, zelfs de sportjagers, maar bandieten zo als Nordine kunnen hun gang gaan... En als ze gepakt worden, wacht hen een luxueus onderkomen wacht: de Belgische gevangenis. Te levisie, entertainment, het beste eten. Voila. Zaterdag organiseren Princen en de andere exploitanten van de Nordine hield van auto's, dronk bier en ging om met katholieke vrouwen houten chaletjes op de kerstmarkt een stille tocht met een minuut stilte. Dominique, een blozende vrouw die zelfgemaakte geitenkaas jes verkoopt, stopt een aantal eu ro's in de enveloppe. Princen is nog niet klaar, zegt hij. Waar hadden we het over? O ja, de gevangenissen. Je bent ook zo weer buiten. Kijk maar naar Nordi ne. Laat ze criminele buitenlan ders terugsturen naar hun eigen land en hun eigen gevangenissen! Dan zien we ze echt nooit meer te rug. Moestafa op zijn beurt is ook kwaad. Op mensen zoals Princen. Het is de Belgische reflex, zegt hij: elk incident met een buitenlander wordt aangegrepen voor massaal racistisch vertoon. Moestafa heeft nog geluk dat hij uit het zuiden van Marokko komt. Als donkere Marokkaan wordt hij veel minder beschimpt dan zijn lichter gekleurde broeders en zus ters. En wordt hij nog altijd be diend in cafés en restaurants. Moestafa vloekt in de richting van een Japanse cameraploeg, die de woning van Nordine aan het fil men is. Film maar. Leg maar vast wat voor beesten wij Marokkanen zijn, foetert hij. Moestafa is net te rug van de moskee. Speciale ge bedsdienst. De imam heeft de daad van Nordine ondubbelzinnig veroordeeld. Iedereen heeft gebe den in de hoop dat België dit zal zien als de wanhoopsdaad van een individu. Nordine heeft: zijn ver antwoordelijkheid niet genomen, zegt Moestafa. En ons opgeladen met een imago, waarmee we in dit land weer onafzienbaar lang mee moeten zeulen. Onvermijdbaar. zie onze website:buitenland Nieuwe amateurbeelden van net na de aanslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28