Niemand weet hoe goed Thorpe is 321 Sport De Australiër Ian Thorpe maakt in Italië zijn rentree op de lange baan, na ruim zeven jaar. De internationale zwemwereld wacht vol spanning op wat komen gaat. donderdag 15 december 2011 ZWEMLEGENDE 'Er zijn weinig sporters geweest tegen wie ik echt opkeek, maar naast Pieter van den Hoogenband was ook Ian Thorpe wel zo iemand' Sebastiaan Verschuren door Rob de Bruyn eindhoven - Hoe goed is hij nog? Kan hij de Olympische Spelen halen? En wat is er daar in Lon den dan eventueel mogelijk? De Australische zwemgrootheid Ian Thorpe racet komend weekeinde weer eens in een 50 meterbad, voor het eerst in ruim zeven jaar. De internationale zwemwereld kijkt met spanning toe, smach tend naar antwoorden, en specu leert. De laatste keer dat Thorpe deel nam aan langebaanwedstrijden, won hij twee van zijn mooiste prijzen: de olympische titels op de 200 en 400 méter vrije slag. Het was in Athene, in de zomer van 2004. Nu maakt de Australiër zijn rentree, tijdens internationale wedstrijden in Riccione (Italië). De terugkeer van een der grootste zwemmers ooit zal niet onopge merkt voorbijgaan. Thorpe wil volgend jaar in Lon den voor de derde keer deel uit maken van het grootste sporteve nement ter wereld, het podium waarop hij in 2000 (Sydney) en 2004 in totaal vijf titels veroverde. Hij dient zich uiteraard te kwalifi ceren. Dat moet gebeuren in maart, tijdens de Australische trials. Tot die tijd is het een kwes tie van hard trainen en wedstrijd ritme opdoen. Er is veel werk te verzetten voor de elfvoudig wereldkampioen op de lange baan. Thorpe nam eind 2006 afscheid. Maar de gedachten aan zijn sport verdwenen nooit echt uit zijn hoofd. Het duurde even maar hij ging weer trainen, steeds wat fanatieker, en toen hij bij een bezoekje aan Londen het olympische bad zag, was hij ver kocht. Begin februari kondigde Thorpe zijn rentree aan. Hij zou zich weer gaan richten op de 200 vrij, maar nu óók op de 100 vrij, het koningsnummer. De zwemwereld juichte, maar zat ook met vragen. Zou Thorpe na al die jaren weer op zijn oude ni veau komen? Qua leeftijd zou het moeten kunnen, hij is nog maar 29. Maar hij profiteerde in zijn hoogtijdagen flink van zijn 'full body suit', een outfit die tegen woordig niet meer is toegestaan. En is zijn armtechniek eigenlijk wel geschikt voor de 100 meter? Eén ding was duidelijk: Thorpe was bloedserieus over zijn come back. Een olympisch kampioen wil geen modderfiguur slaan. Thorpe verliet zijn vaderland en streek neer in Zwitserland, bij Gennadi Touretski, de voormalig coach van een andere zwem- legende, Alexander Popov. De Rus won zowel op de 50 als de 100 vrij tweemaal olympisch goud (1992 en 1996) en wordt nog altijd gerekend tot de beste sprin ters ooit. Als iemand Thorpe de benodigde zwemtechniek zou kunnen bij brengen, is het Touretski. 'Thorpe- do' moest overlap in zijn armbe wegingen zien te krijgen: met de ene arm aan een nieuwe haal Jong en snel Voor het eerst sinds de Olympische Spelen van 2004 (foto boven) komt Ian Thorpe komend weekeinde weer in actie in een 50 meterbad. Tijdens een kortebaanwedstrijd in Tokio (foto onder) kon hij vorige maand nog geen indruk maken. foto's epa de sneller was geweest dan een paar dagen eerder in China. Maar zijn 49,45 was nog bijna drie tel len trager dan de internationale top. Een enorm gat. Touretski zegt zich geen zorgen te maken. Er is nog tijd genoeg, stel de de coach laatst. Met Thorpes kracht en zwemtalent is er geen naar achteren beginnen nog voor dat de haal van de andere arm voorbij is. De stijl die.hij de voor bije maanden ontwikkelde, houdt een beetje het midden tussen zijn eigen oude 200/400 meter-stijl en de stijl die Popov typeerde. Begin november zwom Thorpe voor het eerst weer een race. In Singapore nam hij deel aan we reldbekerwedstrijden kortebaan. Zijn klasseringen (zevende op de 100 wissel, elfde op de 100 vlin der) en tijden boden weinig hou vast. En na nog twee World Cups (Peking en Tokio) was de enige harde conclusie dat Thorpe in ja pan op de 100 vrij bijna een secon tart Thorpe is de jongste wereld kampioen zwemmen ooit. In Perth, voor hem een thuiswed strijd, zegevierde hij in januari 1998 op de 400 vrij. Hij was toen vijftien jaar en drie maanden. Hij won op dat WK ook goud op de 4x200 vrij. Twee jaar later, nog voor hij acht tien werd, floreerde Thorpe weer in eigen land. Tijdens de Olympi sche Spelen van Sydney won hij drie keer goud en twee keer zilver. Eén van die tweede plaatsen was op de 200 vrij. Op dat nummer moest hij de hoogste eer aan Pieter van den Hoogenband la ten. Vier jaar later, bij de Zomerspelen in Athene, voegde hij nog twee gouden, één zilveren en één bronzen plak aan zijn totaal toe. Op diverse WK's won Thorpe elf keer goud. Hij noteerde in zijn carrière der tien wereldrecord op de lange- baan. grens aan hoe hard hij zal kunnen zwemmen. En om de beste sprin ter ter wereld te worden, hoeft Thorpe alleen maar Australisch kampioen te worden, grapte Tou retski, doelend op de magnifieke prestaties van James Magnussen, de regerend wereldkampioen 100 vrij, twintig jaar jong pas. Massimiliano Rosolino, een oude rivaal, ziet geen heil in de missie van Thorpe. „Ik denk niet dat hij de top weer kan halen, ook ge zien het niveau waarop iemand als James Magnussen bezig is", zei de Italiaan onlangs in La Gazzetta dello Sport. Maar zekerheid heeft ook Rosolino niet. „We weten het gewoon niet. Nie mand weet hoe goed Thorpe nog is, inclusief hijzelf wellicht", zegt Neerlands beste vrijeslagzwem- mer Sebastiaan Verschuren. De pupil van Martin Truijens is de ko mende dagen ook in Riccione en hoopt het tegen Thorpe op te kun nen nemen. „Er zijn geen finales, geloof ik, dus ik moet het geluk hebben dat ik net in dezelfde se rie zit. Als dat gebeurt, is dat su per. Er zijn weinig sporters ge weest tegen wie ik echt opkeek, maar naast Pieter van den Hoo genband was ook Ian Thorpe wel zo iemand. Ook hij was echt su- pergoed." Van den Hoogenband en succes- coach Jacco Verhaeren toonden zich eerder al verheugd over Thor pes comebackplannen. Maar óók het gegeven dat de Australiër tot op heden achterblijft, kan Verhae- rens goedkeuring wegdragen. Goed voor de sport, redeneerde hij laatst, dat ook een groot kam pioen als Thorpe niet zomaar even terugkomt aan de top. En dus wacht de internationale zwemwereld vol spanning op wat komen gaat. Riccione, in de buurt van Rimini, is komend weekend even een heuse sport-hotspot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22