21 zeeland 'Mokerslag voor Bond wil geen al te somber toekomstscenario schetsen Goud PZC i donderdag 0e krant 6 weken voor 18 euro! donderdag 15 december 2011 door Willem van Dam Ach gut, die foto. Kijk ze staan. Zij: achttien jaar, super slank, stralend, lange witte bruidsjapon, een feestelijke coiffure. Hij: net in de twintig, strak gesneden pak, forse bakke baarden, blond haar dat tot zijn schouders reikt. Soms, een doodenkele keer, halen we de foto nog wel eens tevoor schijn en dan kijken we elkaar glimlachend aan. „Weet je nog?" De trouwfoto werd op 9 december 1971 gemaakt, op een grasveldje voor het dorpshuis te 's Heer Hen drikskinderen. Daar, in dat dorps huis, hielden wij die dag onze hu welijksreceptie. Erg veel soeps was het eerlijk gezegd niet. Meer dan een paar honderd gulden hadden we niet te besteden, dus konden we onze gasten in het sfeerloze zaaltje weinig meer aanbieden dan een glaasje naar azijn smakende Pi- nardwijn (uit kartonnen pak; één hele liter voor f 1,98), een bitterbal, een kroket, een handjevol zoute pinda's en (naar keuze) een brood je kaas/ham. Dat was vorige week vrijdag op de COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg 1:0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed 1:0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal <na28| een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77.75 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050.5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie aan kop af veertig jaar geleden. Zie wat er uiteindelijk van kwam: vier fantastische kinderen, acht prachtige kleinkinderen, twee stoe re schoonzoons en een schat van een schoondochter. Het voorbije weekeinde vierden wij met onze complete aanhang on ze robijnen bruiloft, in een kast van een villa op de top van een berg in een lichtbesneeuwd Sauer- land. „Ha fijn opa, we gaan lekker sneeuwballen gooien", jubelden de kleinkinderen toen ze 's morgens in alle vroegte de gordijnen van de slaapvertrekken open schoven. Voor mevrouw Van Dam had ik een geschenk gekocht als beloning voor al die veertig jaren die zij het met mij wist uit te houden. Een beeldje is het, gemaakt door de Goese beeldhouwster Frida van Overbeeke-Verschuur. Het heet 'ge zette liefde'; een echtpaar op leef tijd, dat - gezeten op een bankje - knus tegen elkaar aanleunt. Een bronzen beeldje, weliswaar. Maar voor mij is dat bruidje van toen ook na veertig jaar nog altijd goud waard. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen Het faillissement van Zalco kan leiden tot de grootste ontslag golf in de Zeeuwse economie ooit: mo gelijk raken meer dan duizend mensen hun baan kwijt. „Een mo kerslag die zijn weerga niet kent", constateert Mare Volleman van de Kamer van Koophandel. Samen met de provincie, de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging, Economische Impuls en ha venbedrijf Zeeland Seaports houdt de Kamer het erop dat voor elke werknemer in vaste dienst bij Zal co (480 personen) ook buiten de poort iemand voor zijn of haar baan afhankelijk is van de alumini- umproducent. Die werkgelegen heid zit om te beginnen bij de 120 personen die als ingeleenden bij Zalco werken. Daarnaast moet worden gedacht aan werknemers bij leveranciers, bedrijven die on derhoud uitvoeren en andere dien sten verlenen. Volleman: „Zeker bij bedrijven waarvoor Zalco een belangrijke klant is, zullen gedwon gen ontslagen vallen." En dat geldt ook voor bedrijven die vorderin gen op Zalco hebben, waarvan de betaling door het faillissement is geblokkeerd. Volleman vreest een domino-ef fect als het niet lukt Zalco met eni ge omvang te laten doorstarten. „Dan zullen honderden werkne mers op straat komen en dat heeft dan weer gevolgen voor de beste dingen in het midden- en kleinbe drijf en in de winkelsector." Bij de Kamer van Koophandel be staan ook zorgen over de eventue le plaatsbaarheid van Zalco-mede- werkers bij andere bedrijven. Er is weliswaar voortdurend vraag naar procesoperators, maar veel werkne mers van de aluminiumfabriek zijn al ouder dan vijftig jaar en dat is niet de categorie die makkelijk is bij of om te scholen. Daar moet als Zalco omvalt dan ook veel aan dacht aan worden besteed. CDA-Kamerlid Ad Koppejan uit Zoutelande heeft minister Maxime Verhagen gevraagd of hij denkt dat moederbedrijf Klesch alles in het werk heeft gesteld om faillisse- door René Schrier Koos de Meij van de FNV wil, zeker in deze dagen, geen al te somber scena rio schetsen, maar het perspectief voor de werknemers van Zalco ziet er niet rooskleurig uit Het zal niet meevallen de men sen die ontslag boven het hoofd hangt, in een nieuwe baan weer aan het werk te krijgen. Het groot ste deel van de 600 personeelsle den is tussen de 45 en de 55 jaar. En het is toch wel specifiek werk. De mensen werken al jarenlang in de smelterij, de pastafabriek of de anodefabriek. Daar hebben ze heel wat ervaring opgebouwd, maar met die ervaring kun je vooral te recht in een aluminiumfabriek en daar zijn er niet zo veel van in Ne derland. Laat staan in de buurt van Zeeland. De bonden zullen wel hun best doen de mensen te begeleiden op zoek naar ander werk ais dat aan de orde komt, vertelt Piet Verburg van CNV Vakmensen. „Veel men sen werken er al 25 of 30 jaar. En los daar van, 600 man plaats je niet zo makkelijk elders." Dat is ook de reden waarom de bonden woensdagmorgen aan de poon stonden toen de nieuwe ploeg aantrad. „We willen er zijn voor onze mensen en ze ook op die manier een hart onder de riem steken." Verburg wijst er verder op dat het niet alleen de werknemers van Zal co zijn die dit raakt. Er zijn tal van (buitenlandse) onderaannemers die diensten aan Zalco leverden. Neem bijvoorbeeld het schoon maakbedrijf Asito dat 7 dagen in de week, 12 uur per dag 10 mensen bij Zalco heeft lopen. Maar er zijn ook ovenbouwers of bedrijven die met kraanonderhoud bezig waren. Overigens hebben verschillende onderaannemers dinsdagavond en -nacht in allerijl hun spullen bij Zalco weggehaald toen ze het nieuws hoorden. Een sloopbedrijf forceerde daarbij zelfs een hek. De curatoren hebben in de loop van woensdag bepaald dat niets meer van het terrein mocht worden ge haald. Dat gaat erg ver. Een pakke tje dat woensdagmiddag aan de poort wordt afgeleverd, gaat weer terug met de besteller mee. Het be drijf neemt niets meer aan. Over een doorstart of verkoop van de fabriek aan een nieuwe eige naar kunnen de vakbondsvertegen woordigers weinig zinnigs zeggen. Verburg: „Een nieuwe eigenaar komt voor dezelfde problemen van energierekeningen en lage alu- miniumprijïen te staan. Verburg signaleert dat de bonden dinsdag wel in een erg laat sta dium op de hoogte zijn gesteld van het faillissement van Zalco: „We hoorden het vlak voor het personeel het hoorde. De directie dacht zeker; oh ja, laten we de bon den ook nog even op de hoogte stellen." Vandaag hebben de vakbonden overleg met de curatoren. Die zijn volop bezig de situatie in beeld te brengen en het financiële plaatje te schetsen. Daar willen de vak bonden ook duidelijkheid over. Ondertussen verkeren de perso neelsleden van de aluminiumsmel ter in onzekerheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2