Ontslaggolf dreigt voor Zeeland A58 moet aangepast voor 130 14 29 UitCids ZALCO Faillissement aluminiumsmelter kan leiden tot grootste banenverlies ooit Dubbele primeur voor Groot Dictee Duitse ramptoerist duikt op in Luik Kind (10) wurgt kleuter in Zweden Wild op tafel tamme bedoening Afgegleden De Bakker begint aan inhaalslag Waar men niet over kan spreken DONDERDAG 15 december 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 299 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 WALCHEREN door Ben Jansen vlissingen-oost - Het faillisse ment van aluminiumsmelter Zalco kan ertoe leiden dat meer dan dui zend mensen hun baan verliezen. Dat is volgens de Kamer van Koop handel de grootste teloorgang van werkgelegenheid die Zeeland ooit heeft getroffen. Als een doorstart van Zalco niet lukt, kan dat leiden tot een domi no-effect met niet alleen ontslag voor de vaste werknemers van de aluminiumfabriek, maar ook voor personeel van leveranciers en on deraannemers. Dat kan oplopen tot duizend personen. De gevol gen zullen ook merkbaar zijn in het midden- en kleinbedrijf en de winkelsector. De curatoren in het faillissement hebben gisteren in gesprekken met vertegenwoordigers van het bedrijf en van een aantal crediteu ren een globaal beeld van de situa tie gekregen. „We kijken naar de gebruikelijke scenario's", zei cura tor Benne van Leeuwen. „Die lo pen uiteen van een doorstart van een zo groot mogelijk deel van het bedrijf tot sluiting; en alles wat er tussen zit." Terwijl hij gisteravond op weg was naar 'een partij die mogelijk een rol kan spelen in de toekomst van Zalco', verklaarde Van Leeuwen dat het nog te vroeg is om aan te geven wanneer conclusies kunnen worden getrokken. „Het zou mooi zijn als we daarover tegen het weekeinde iets meer zouden kun nen zeggen." Bij het bedrijf werd gisteren ge woon aluminium geproduceerd. De curatoren hadden maatregelen getroffen dat niets meer van het DEN HAAG - Presentator Philip Freriks (I) en jury voorzitter Inez Weski (r) feliciteren de twee win naars van het Groot Dictee der Nederlandse taal in de Eerste Kamer. Het dictee heeft voor het eerst twee winnaars opgeleverd. Zowel de Neder landse organisatie-adviseuse Marret Kramer (53) uit Haarlem als de Vlaamse nieuwslezer Freek Braeckman (32) behaalde de eerste prijs, met elk vier fouten. Het was dit jaar voor het eerst dat een prominente deelnemer bovenaan eindigde. Na 22 edities blijven de Vlamingen aan kop staan met 12, tegen 11 voor de Nederlanders. De twee de plaats moest ook worden gedeeld. De Vlaam se schrijver/dichter Yannick Dangre (24) en free lanceredacteur Wouter Blok (27) uit Amsterdam maakten elk 5 fouten. Arnon Grunberg schreef de tekst van het dictee. De deelnemers maakten gemiddeld 13 fouten. foto llvy Njiokiktjien/ANP LUIK - De Duitse 'ramptoerist' is ook in Luik van de partij. De man is de laatste jaren steevast te vin den op plaatsen waar net een ramp of terreurdaad is gebeurd: in het zwart gekleed en met zwarte haarband. De Belgische televisie toonde hem als een van de rou wenden voor de slachtoffers van de aanslag in de Waalse stad. Hij dook op in Noorwegen na de moordpartij door Anders Breivik en was in Apeldoorn na het Konin ginnedagdrama, meldden Vlaamse media. Ook in Luik zei hij zijn me deleven te willen betuigen. pagina 12 en 13: Nordine splijt België opnieuw Stockholm - Een io-jarige jongen heeft aan de Zweedse politie be kend dat hij twee maanden gele den een kleuter heeft gewurgd. De jongen gebruikte een springtouw om de kleuter om te brengen. De 4-jarige Texas verdween uit de tuin bij het appartementencom plex waar hij woonde in Ljungby, bedrijfsterrein kon worden wegge haald. Dat was in de nacht van dinsdag op woensdag na het be kend worden van het bankroet wel gebeurd. De vakbonden infor meren hun leden bij Zalco maan dagavond over hun positie en hun rechten bij het faillissement. pagina 2 en 3: mokerslag pagina 3: commentaar zie ook video op www.pzc.nl DEN HAAG - Op de A58 tussen knooppunt de Poel bij Goes en Middelburg-Oost zijn door de ver hoging van de maximumsnelheid extra maatregelen nodig om de luchtkwaliteit te verbeteren. Dat geldt ook voor de weg tussen Mid delburg en Koudekerke. Dat blijkt uit een lijst die minister Melanie Schultz (Infrastructuur en Milieu) gisteravond in de Tweede Kamer bekend maakte. Verhoging van de maximumsnelheid naar 130 kilometer per uur kan niet zon der extra maatregelen voor een be tere luchtkwaliteit (is 42 miljoen euro extra voor nodig) en veilig heid (45 miljoen extra). De Kamer is sceptisch over die uitgaven. pagina 4: ruzie over 130 kilome ter per uur 130 km/u moet van tafel reageer op www.pzc.nl Overheid moet Zalco redden eens WÊt 45% 55% in het zuiden van Zweden. Zijn le venloze lichaam werd enkele uren later teruggevonden in een bos. Het motief van de 10-jarige is niet naar buiten gebracht. In Zweden mogen kinderen onder de 15 jaar niet worden vervolgd. Hij zal daar om worden begeleid door een in stantie, zoals de jeugdzorg. 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1