'De weg is mooi, maar CDA vraagt raad om steun plan ADRZ 221 zeeland Serooskerke wil nu duidelijkheid op wegen goeren wj||en jn gemeente Veere meer bouwruimte op en bij het erf 20% TOT 50% KORTING WINTERCOLLECTIE! De voormalige doorgaande route door Koudekerke heeft een metamorfose ondergaan en is nu een woonstraat geworden. Gisteren verrichte de schooljeugd de feestelijke opening. MIDDELBURGSESTRAAT/DUINSTRAAT donderdag 15 december 2011 W ADRZ Nieuwbouw ziekenhuis in Mortiere door Theo Ciele middelburg - De CDA-fractie zal maandag de Middelburgse gemeen teraad vragen het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) een handje te helpen bij de bouw van een nieuw ziekenhuis in de Mor tiere. De kosten voor de bouw van het ziekenhuis worden begroot op 45 miljoen euro. De christen-democraten vragen in een motie het college om met Vlis- singen, Veere, provincie en zorg verzekeraars 'stappen te onderne men waardoor het eigen vermo gen van ADRZ voldoende wordt', zodat de voorbereidingen voor de bouw volgend jaar al kunnen be ginnen. Fractievoorzitter Jan Zwe- mer denkt dat zijn motie een goe de kans maakt te worden aangeno men. Het CDA-Middelburg lanceerde het idee om als lokale overheden bij te springen enkele weken gele den. Zwemer ziet in de politieke reacties in Middelburg voldoende aanleiding om het plan voor te leg gen aan collega-raadsleden. Het komt erop neer dat het CDA graag ziet dat overheden en zorg verzekeraars zorgen dat het ADRZ financieel gezien genoeg vet op de door Annemarie Zevenbergen serooskerke - De dorpsraad van Serooskerke en de ondernemers vereniging van het dorp luiden de noodklok voor wat betreft de be wegwijzering rond de oude en nieuwe N57 en de onlangs geo pende rondweg. De wegbeheer- ders moeten daarin snel duidelijk heid brengen. „Op een aantal plekken, zoals bij het tunneltje bij Vrouwenpolder, is het gewoon chaos", aldus inte rim-voorzitter Johan Geerse van de dorpsraad gisteravond tijdens de bestuursvergadering. De dorps raad krijgt veel klachten van bewo ners, de huidige situatie roept een hoop ergernis op in Serooskerke. Dorpsraad en ondernemers noe men als voorbeelden niet alleen botten krijgt waardoor geldschie ters bereid zijn de bouw van een ziekenhuis te financieren. Volgens het CDA is nog zes miljoen euro nodig om het eigen vermogen op het gewenste niveau te krijgen. In het plan van eisen voor het nieuwe ziekenhuis in De Mortiere staat: 100 bedden (50 algemene en 50 voor dagverpleging), vier opera tiekamers, spoedeisende hulp, een huisartsenpost, een afdeling radio logie, een dienstenapotheek, een psychiatrisch afdeling en polikli nieken voor alle specialisten. Verbouwen van het bestaande zie kenhuis aan de Koudekerkseweg in Vlissingen is voor het ADRZ geen optie. Dat heeft de Raad van Bestuur nogmaals duidelijk ge maakt aan het college van burge meester en wethouders van Vlis singen, zo blijkt uit antwoord van dit college op vragen van de Loka le Partij Vlissingen: „Op 29 novem ber hebben wij een constructief ge sprek gehad met het ziekenhuis over de nieuwbouwplannen. Daar bij hebben wij wederom de moge lijkheden van de Koudekerkseweg voor het voetlicht gebracht Voor de Raad van Bestuur van het Ad miraal de Ruyter Ziekenhuis is dit echter niet bespreekbaar", zo schrijven B en W. het tunneltje maar ook onjuiste verwijzingen naar buurtdorpen nu de rondweg gereed is. Dit heeft niet alleen tot gevolg dat veel weg gebruikers verkeerde afslagen ne men, onnodig omrijden of moe ten keren, waardoor onveilige ver keerssituaties ontstaan. Bovendien zouden veel automobilisten daar door alsnog de Wilgenhoekweg en de Oostkapelseweg nemen, wat niet bijdraagt aan het autoluw ma ken van die wegen. In een gezamenlijke brief verzoe ken dorpsraad en ondernemers de wegbeheerders (gemeente, water schap en Rijkswaterstaat) met klem de situatie zo snel mogelijk aan te passen en te verbeteren. Zij vragen zich af waarom daar blijk baar nu pas over wordt nagedacht en niet tijdens de wegenaanleg. door Annemarie Zevenbergen Over het resultaat is Koudekerke tevre den, maar de moei zame weg er naar toe ligt bij velen nog vers in het geheugen. De Middelburgsestraat begin dit jaar: baggeren door de modder, on duidelijke bewegwijzering en on bereikbaarheid van panden. Die herinneringen doen menigeen nog de wenkbrauwen fronsen. Desondanks kunnen de vernieuw de Middelburgsestraat en Duin straat nu wel genade vinden in de ogen van de dorpsbewoners. Zij het dat de verkeersveiligheid een punt van zorg blijft. De feestelijke opening van de voor malige doorgaande route door het dorp vond gisterochtend plaats. De weg is overigens sinds oktober al geheel in gebruik. Leerlingen van beide basisscholen in het dorp lieten gele en blauwe ballonnen op. Onder luid gejuich van de kin deren joeg de harde wind het kleu rige rubber hoog de loodgrijze lucht in. Na de feestelijkheden bui ten, was het tijd voor toespraken en koffie met gebak binnen, in de Couburg. Het Mea Culpa van wet houder Jaap Melse werd genadig aanvaard. Hij bood namens de ge meente 'excuus aan' voor de over last die de werkzaamheden het af gelopen jaar veroorzaakten. „Dit is een van Veeres grootste infrastruc turele projecten geweest. Overlast is daar inherent aan, maar het re sultaat mag er zijn. Het is nu een mooie woonstraat. Zeker als het groen verder uitgroeit." Een grote bron van ergernis in het dorp blijft het landbouwverkeer dat nu weer volop door de kern dendert. Melse: „Wij zijn in con structief overleg met gedeputeerde Van Beveren. Ik heb goede hoop op een positieve uitkomst. Dat ver keer moet gewoon over de rond weg. Dat leverde daar tijdens de af sluiting van de Middelburgsestraat geen problemen op." De dorpsraad bepleitte dat ook bij monde van voorzitter Dorine door Henk Postma domburg - Boeren in de gemeente Veere willen meer ruimte om op en bij hun erf grotere bedrijfsge bouwen neer te zetten. In een brief aan de gemeenteraad benadrukt hun belangenorganisa tie, de ZLTO afdeling Walcheren, dat een aantal landbouwers de ko mende jaren op grotere schaal moet kunnen boeren om hun be drijven levensvatbaar te houden. Het aantal boeren zal eerder blij ven afnemen dan toenemen. Maar boeren die doorgaan hebben be hoefte aan grotere stallen en grote re opslag- en voorraadschuren, be- Noorlander. „Iedereen is daar voor stander van; de bestuurders van provincie en gemeente, de ZLTO, het dorp. De weerstand schijnt op ambtelijk niveau bij de provincie te liggen. Ik begrijp niet waarom. En waarom duurt het zo lang?" Een andere zorg is de snelheid op de weg. Bewoner Frans Kasander van de Duinstraat repte van brom mers die 'voorbij vliegen'. „Die gaan echt veel te hard. Dat loopt een keer verkeerd af." Ook Nicole Dieleman, onderwijzeres op basis school De Sprong en lid van de denktank die zich bezig hield met de herinrichting, sprak haar zorg uit. „Er wordt nog veel te hard ge reden. Wij willen in januari, in sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland, een actie op school op zetten om daar de aandacht op te vestigen." De dorpsraad riep Koudekerke op om 'vooral het gezond verstand te gebruiken en de snelheid te beper ken'. De veranderde voorrangssi tuatie - in 30-kilometerzones heeft rechts voorrang - levert eveneens problemen op. Ingesleten gewoon tes (de Middelburgsstraat was al tijd een voorrangsweg) laten zich niet snel ombuigen. Maar zo zei Dorine Noorlander met enige iro nie: „Fietsers, stort u niet zo voor auto's, dat lijkt me niet echt ver standig." Bewoner Bijlevelt gaf nog een knel punt voor fietsers, komend vanuit Middelburg. „Na de rotonde heb je een stukje fietspad en dan moet je oversteken. Dat is niet duidelijk en veel mensen gaan dan het voet pad op. Een fietssymbooltje zou een oplossing zijn. Fietsende scho lieren trekken zich overigens ner gens wat van aan. Die fietsen met drie, vier naast elkaar. Dat levert gevaarlijke situaties op." De hoogbejaarde Pieter Boone (96) stapt nog met enige regelmaat op zijn rijwiel. „Het is een mooie weg geworden, maar ik mis m'n fietspadje. Als het druk is en au to's en vrachtwagens hard voorbij gaan, moet je oppassen dat ze je niet van achter meenemen. Maar ik ben wel blij met de weg hoor." nadrukte ZLTO-woordvoerder Jac- co Verhagen gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor Ruimtelijke Ontwikke ling. Die gaf alvast wat voorzetjes voor het nieuw bestemmingsplan Buitengebied dat in de maak is en in 2013 moet zijn vastgesteld. Zoals het er nu voor staat krijgen boeren daarin, onder bepaalde voorwaarden, wel wat meer ruim te om bedrijfspanden op hun erf te vergroten of te vernieuwen. Maar niet genoeg, vindt de ZLTO. Die pleit ervoor om per boerderij het bouwblok (de grond waarop gebouwd mag worden) verder uit te breiden van 1,5 naar 2 hectare. Herinrichting In december 2004 is de rondweg om Koudekerke gereed. De Mid delburgsestraat is niet langer de doorgaande route door het dorp en moet op de schop. In 2009 worden de eerste plannen gepresenteerd voor de herinrich ting van de Middelburgsestraat en Duinstraat. De weg wordt een 30-kilometer woonstraat met versmalde rij baan, groenvakken en aparte par keerplaatsen. Het werk begint op 28 januari 2011 en is eind oktober gereed. De weg wordt in drie delen aange pakt, met een pauze in de zomer. Totale kosten: 1,5 miljoen euro. Meer bouwruimte is niet alleen van belang voor de bedrijfsvoe ring, zegt Verhagen, het biedt ook meer speelruimte om gebouwen' zo neer te zetten dat ze beter in het landschap passen. De ZLTO verwacht dat vooral van af 2015, wanneer de melkquota worden afgeschaft, behoefte ont staat aan grotere stallen en schu ren. Er zullen ook boeren met el kaar gaan samenwerken, bijvoor beeld om energie op te wekken uit mest. De meeste fracties reageerden in eerste instantie welwillend. Alleen PvdA/GroenLinks toonde zich vooralsnog 'terughoudend'. OP EEN GROOT DEEL VAN DE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12