Zeeland PZCk. Brandweer Veere krijgt waterwagen Dictee met Willem Barentsz WALCHEREN 22 en 23 26 en 27 VEILIGHEID Aanschaf tweede exemplaar op Walcheren moet risico's beperken in buitengebied en op N57 Zwembaden veilig Postbode in zijn vertrouwde wijk almanak beroofd van fiets en brieven 'f Groente Donderdag 15 december 2011 'De weg is mooi, maar ik mis m'n fïetspadje wel' Covra wil gaan breken in 1,70 meter dikke muren Tip? walcheren@pzc.nl door Henk Postma serooskerke - Op Walcheren is niet altijd voldoende water bij de hand om een brand te blussen. Daarom krijgt nu ook de brand weer in de gemeente Veere een tankauto waarmee meteen volop water kan worden aangevoerd. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg heeft al zo'n waterwagen. Die kan ook worden ingezet in Veere, maar dat kost soms te veel tijd. Bovendien is in het stadsgewest soms een tweede waterwagen nodig om de eerste af te lossen wanneer die moet worden bijgevuld. Dit blijkt uit een voorstel van het Veers college van B en W om nog dit jaar bij een plaatselijke onder nemer een tankauto te kopen en die zo snel mogelijk te laten om bouwen tot waterwagen voor de brandweer. Bij recente branden in de gemeen te Veere, zoals laatst nog op een minicamping bij Oostkapelle, had de brandweer niet snel genoeg vol doende water bij de hand. De tank van een gewone brandweerauto is doorgaans al na zes minuten leeg. Er was - zoals vaak in het buitenge bied - geen brandkraan in de buurt, zodat een watertransport systeem moest worden uitgerold naar een ver verwijderde water gang. Dat kost veel tijd: een half uur per kilometer. Op de aan te schaffen waterwagen komt een waterkanon. Er moet ook nog een pomp bij. Die wordt weggehaald bij de brandweerpost Westkapelle. Veere kocht die pomp acht jaar ge leden al voor blusactiviteiten op het strand, maar het ding is - be halve voor oefeningen - nooit ge bruikt. Inmiddels gelden strengere brandveiligheidseisen voor strand huisjes, en kunnen brandweer auto's uit Vlissingen en Oostkapel le ook zo het strand op. De Veerse waterwagen wordt ge stationeerd op de post Seroosker- ke. Daarmee kan ook sneller wor den opgetreden bij een brand op de nieuwe N57. Langs die weg ont breken brandkranen, terwijl er steeds meer vrachtverkeer over heen gaat, speciaal ook met gevaar lijke stoffen. Met de aanschaf van de tankauto en ombouw van de waterwagen is voor de gemeente 75.000 euro ge moeid. Daar staan besparingen te genover: er zijn minder brandweer lui bij nodig en minder nieuwe brandkranen. middelburg - Met door vitaminege brek verzwakte lichamen, vertrokken de overwinteraars uiteindelijk in de twee open sloepen. Zo luidt woensdagmiddag de eer ste zin van het jaarlijkse Groot Ar chipel Dictee voor de groepen ze ven en acht van Walcherse basis scholen in de Zeeuwse Biblio theek. Geconcentreerd zitten de leerlin gen van de zeventien scholen te luisteren naar Archipel-directeur Cees Corstanje. Met moeilijke woorden als 'vitaminegebrek' is het dictee soms behoorlijk pittig. Dit zijn echter niet de eerste de beste leerlingen. Ze zijn namelijk geselecteerd na een voorronde op school om vandaag de finale te spe len. Het dictee, geschreven door meester Gert Dorleijn van De Lon- neboot in Nieuw- en Sint loos- land, draagt dit keer de titel 'Nova Zembla: IJzeren Kerels op Houten Schepen'. Het gaat over de barre tocht in 1596 van Willem Barentsz en zijn bemanning en hun over wintering in het Behouden Huis op Nova Zembla. De grote winnaar van dit jaar is de Tweemaster-Kameleon uit Oost- Souburg. Deze school levert met drie fouten de winnaar Frederiko Burger op en wint ook de groeps- prijs. vlissingen - In de zwembaden in Vlissingen kan met een gerust hart gezwommen worden. Uit recente controles bij het Vrijburgbad en Zwemschool Zeeland blijkt dat er geen onveilige situaties zijn aange troffen. B en W van Vlissingen ant woorden dat op vragen van D66. De controles zijn gehouden naar aanleiding van een dodelijk onge val in een zwembad in Tilburg. Daarbij is met name gekeken naar de opvangsystemen van roestvrij staal. In de Vlissingse baden zijn geen sporen van roest gevonden. Leerlingen van zeventien basisscholen namen gisteren deel aan het Groot Archipel Dictee in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Onderwerp was de beroemde zeereis van Willem Barentsz naar Nova Zembla. foto Ruben O reel Tip? redactie@pzc.nl door Wendy van den Hurk vlissingen - Toen een postbode van PostNL zich dinsdagmiddag in de Vlissingse Verkuijl Quakkelaar- straat omdraaide na zijn laatste en velop door de brievenbus te heb ben geduwd, bleek zijn fiets weg te zijn. Met tassen en al. En dat in de wijk waar hij de be woners al jarenlang post bezorgt. Doorgaans worden die tassen nog wel ergens teruggevonden, zij het soms gedumpt in een sloot, weet persvoorlichter Hanne Kluck van PostNL. „Het gaat de dieven im mers om de stevige fiets, waar postbodes mee werken." Maar dit keer was er meer geluk. In de Walstraat werd gistermiddag de fiets mét tassen teruggevonden. Omdat alle post nog zo keurig ge bundeld zat, miste er waarschijn lijk niets. Het was alleen wat natge regend. Alle brieven hebben hun bestemming inmiddels bereikt. Hij is nogal een bijzondere eter. Au gurk eet hij het liefst met extra veel zout, zijn aardappels met een slootje azijn, hij smeert boter op koekjes en die keer in het wokrestaurant ver baasde hij de hele familie door bo venop zijn bolletjes ijs, vruchtjes slagroom én sushi te leggen. Doordat hij nu steeds vaker de pan nen pakt, staat zijn vrouw ook wel eens voor culinaire verrassingen. Laatst vertelde hij zijn zoon dat hij de avond ervoor zo lekker gegeten had: gekookte aardappels, een stukje vlees en wat gekookte groente. Maar wat voor groente, dat wist hij niet precies. Het was een bolletje met wat wit en groen. Bloemkool? Witte kool? Spitskool? Andijvie? Dat was het allemaal niet, zei hij. En de zoon wist het wel, die at het ook wel eens, maar dan rauw. „Ijsbergsla?", vroeg zijn zoon verbaasd. Ja", zei hij. „Even koken en het is héééérlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11