effeweg.nl a Troostmeisjes uit Z-Korea vragen voor duizendste keer om 'sorry' iol buitenland Ook vergoeding kerk in België voor slachtoffertjes na verjaring misbruik supervoordelige busreizen NIEUWE AANBOD VOOR 2012! Kijk op www. sffeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 donderdag 15 december 2011 5 dagen Kerst Bohemen en Praagslechts 249,- Vertrek op: 23 december 5 dagen Oud en Nieuw Kopenhagenslechts 299,- Vertrek op: 30 december 5 dagen Kerst Berlijnslechts 309,- Vertrek op: 23 december 8 dagen Kerst Praag Gouden Stadslechts 319,- Vertrek op; 22 december 8 dagen Kerst Wenenslechts 489,- Vertrek op 22 december WWW®') mmmtf 3 dagen Londen Stena Linev.a. 79,- Vertrek o.a.: 17, 20, 23, 27 feb, 1, 9 mrt s dagen Bohemen en Praagv.a. 99,- Vertrek o.a.: 9, 23 jan, 6, 20, 27 feb, 5 mrt 4 dagen Parijsv.a. 129,- Vertrek o.a.: 13, 27 jan, 10, 17, 24 feb 4 dagen Londenv.a. 149,- Vertrek o.a.: 13, 27 jan, 10, 17, 24 feb 5 dagen Berlijn Voorjaarsaanbiedingv.a. Vertrek o.a.: 9, 23 jan, 6, 20, 27 feb, 5 mrt 5 dagen Brugge en de Vlaamse Kustv.a. Vertrek o.a.: 9, 23 jan, 6, 20, 27 feb, 5 mrt 4 dagen Thüringenslechts Vertrek op: 2, 9 en 16 mrt 5 dagen Londen, Oxford, Cambridgev.a. Vertrek o.a.: 9, 23 jan, 6, 20, 27 feb, 5 mrt 5 dagen Tirol en Kufsteinslechts 289,- Vertrek o.a.: 9, 23 jan, 6, 20, 27 feb, 5 mrt Vermeld bij boeking de boekcode 8550 en maak kans op een stedentrip! Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Vermeld bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €18, reserveringskosten per boeking. door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - Voor de duizendste maal hebben ze om excuses gevraagd, Zuid-Koreaanse vrouwen die in de Tweede Wereldoorlog werden in gezet als seksslaaf Ze eisten giste ren wéér een spijtbetuiging van Ja pan. Sinds 8 januari t992 protes teert een groep slachtoffers elke woensdag voor de Japanse ambas sade in Seoul tegen het uitblijven van excuses en compensatie van de Japanse staat. Ondanks protest van de Japanse re gering, onthulde de actiegroep tij dens het 'jubileum' een stand beeld van een Koreaans troostmeis je. Kabinetssecretaris Osamu Fuji- mura betreurt vanuit Tokio de ont hulling van het standbeeld. „We hebben de Zuid-Koreaanse rege ring herhaaldelijk verzocht op te houden met de bouw van het beeld. We zullen een verzoek in dienen het beeld te verwijderen." Hoewel Japanse leiders in het ver leden excuses hebben aangeboden voor 'pijn en verdriet' veroorzaakt tijdens de oorlog en de koloniale heerschappij over Korea (1921-1945), ontkent de staat legale betrokkenheid bij de bordelen. Naar schatting werkten daar hon derdduizenden zogenoemde troostmeisjes uit door Japan bezet te Aziatische landen, inclusief Ne- derlands-Indië. Individuele com pensatie voor de slachtoffers acht de Japanse staat niet nodig. „Zolang serieuze excuses en een compensatie uitblijven, zal ik hier 'Het is erg treurig dat de Japanse regering nog niet heeft gereageerd' iedere week actie voeren", zegt Kang Il-chul (83). In 1943 werd de toen 15-jarige Kang ontvoerd door de Japanse Nationale Garde met de mededeling dat ze vanaf dat moment in hun dienst was. Toen ze na twee jaar seksueel misbruik en getuigenis van marteling en doodslag ziek werd, werd ze naar de brandhoop begeleid waar ze le vend verbrand zou worden. Een groep Koreaanse onafhankelijk heidsstrijders voorkwam dit op het nippertje. Bijna zeventig jaar na dato leeft ze samen met zeven lotgenoten (in 1992 nog vijftien) in een woon groep, die het wekelijkse protest or ganiseert. Ondanks de horrorver halen en hoge leeftijd, blijven de vrouwen gemotiveerd strijden. Kang: „Wat veel belangrijker is dan genoegdoening is dat jongere generaties begrijpen wat er ge beurd is. Als we goede relaties op willen bouwen en willen voorko men dat de geschiedenis zich her haalt, moet Japan toegeven." Eerder deze maand overleed het oudste slachtoffer op 94-jarige leef tijd, een dag voor het protest over leed een 87-jarige vrouw. Zuid-Ko- rea telt nu nog 63 van de ooit 234 geregistreerde slachtoffers. In een zeldzaam gebaar stuurde een Noord-Koreaanse organisatie voor troostmeisjes een steunbrief aan de Zuid-Koreanen. „Het is dan wel een bijzondere duizendste keer, het is natuurlijk erg treurig dat de Japanse regering nog steeds niet gereageerd heeft op deze zaak", meldt organisator Cho Byung-jae. Voormalige troostmeisjes uit Zuid-Korea vroegen in Seoul voor de duizendste keer om excuses en een vergoeding van Japan. Zij deden dat bij een beeld dat ze hebben geplaatst voor de Japanse ambassade. foto Lee Jin-man/AP BRUSSEL - De Rooms-Katholieke Kerk in België betaalt ook schade vergoedingen aan slachtoffers van seksueel misbruik met een ver jaard dossier of aan nabestaanden. Alle vermeende slachtoffers heb ben tot eind oktober 2012 de tijd een dossier in te dienen, meldden Vlaamse media gisteren. Een onafhankelijke commissie kan de bisdommen of religieuze ordes en congregaties een schadevergoe ding opleggen van 2500 tot 25.000 euro, in speciale gevallen meer. De oprichting van de commissie was een van de aanbevelingen van een bijzondere commissie die zich boog over misbruik in de kerk. De kerk hoopt met de compensa tieregeling „te kunnen bijdragen aan de erkenning en het herstel van het leed dat slachtoffers van misbruik werd aangedaan", aldus een verklaring van de Belgische bisschoppen en hoge oversten. Ze stellen met deze aanpak tegemoet te willen komen aan wat de sa menleving van de kerk verwacht. De procedure voor aanvraag en af handeling van een schadevergoe ding is de afgelopen tijd uitge werkt door deskundigen. Om de grootte van de compensa tie te kunnen bepalen, werd een aantal categorieën opgesteld: aan randing van de eerbaarheid zon der geweld of bedreiging, aanran ding van de eerbaarheid met ge weld of bedreiging en verkrach ting. De vierde en laatste categorie gaat over dezelfde feiten, maar waarbij door een uitzonderlijke langdurigheid of door bijzondere omstandigheden een buitengewo ne schade werd veroorzaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10