Canada legt bom onder 'Kyoto* buitenland 19 President van Tunesië belooft 'trouw aan doelen revolutie' €49' Gingrich belooft trouw aan zijn vrouw President Israël hekelt wetsvoorstellen KLIMAATAKKOORD Afspraken over CO,-reductie zouden te duur zijn Israëlische kolonisten slaags met militairen Italiaan schiet twee Senegalezen dood Van £jör':''i woensdag 14 december 2011 verdiepingen pal naast de bouwput begon scheurtjes te vertonen die lang zaamaan groter werden. Dat gaf de bewoners wel voldoende tijd om hun woning te verlaten. Toen het gebouw uiteindelijk omviel, vielen er geen ge- woden. foto Dinesh Trivedi/AP ggg^aaaBgaaaaiggHBgaas DES MOINES De Republikeinse Amerikaanse pre sidentskandidaat Newt Gingrich heeft trouw beloofd aan zijn derde vrouw. Hij deed dat omdat zijn te genstrevers zijn vroegere ontrouw benadrukken. Gingrich heeft toege geven dat hij zowel zijn eerste als tweede echtgenote heeft bedrogen. Hij geldt na het afhaken van Her man Cain als de belangrijkste Repu blikeinse presidentskandidaat. JERUZALEM De Israëlische president Shimon Peres 'schaamt zich' dat Israëlische parlementariërs proberen wets voorstellen door te voeren die in zijn ogen ondemocratisch zijn. Pe res hekelde in een gisteren gepubli ceerd interview met name wets voorstellen die de financiering van antioorlogsbewegingen stopzetten en het oproepen tot het gebed door moslims in de ban doen. TUNIS De voormalige oppositieleider en mensenrechtenactivist Moncef Marzouki is gisteren beëdigd als president van Tunesië. Hij is de eer ste gekozen president van het Noord-Afrikaanse land nadat een volksopstand dictator Zine al-Abi- dine Ben Ali ten val bracht. De zichtbaar geroerde Marzouki be loofde 'trouw te zijn aan de doelen van de revolutie'. De 66-jarige JERUZALEM Israëlische kolonisten zijn gisteren bij een legerbasis op de Westelijke Jordaanoever en langs de grens met Jordanië slaags geraakt met Is raëlische militairen. Zo'n vijftig ex tremisten stichtten brandjes op de legerbasis, vernielden voertuigen en gooiden stenen naar de com mandant. Ze protesteerden tegen plannen om ongeautoriseerde ne derzettingen te ontruimen. FLORENCE Een 50-jarige Italiaan heeft giste ren op twee pleinen in Florence twee Senegalese straatverkopers doodgeschoten en drie anderen ver wond. Toen toegesnelde agenten hem in zijn auto ontdekten in de parkeergarage onder het plein sloeg hij de hand aan zichzelf. Vol gens Italiaanse media was de schut ter een schrijver met extreemrecht se sympathieën. De klimaatconferentie in Durban leverde al bedroe vend weinig op, nu wordt het enige bestaande ak koord met het vertrek van Canada verder uitgehold. door Caret Goseling Na twee weken beraad in het Zuid-Afrikaanse Durban over een mon diaal klimaatakkoord, besloot Canada zich als eerste niet langer te houden aan het enige be staande akkoord op dit terrein, het Kyoto-protocol. Is het Canadese besluit een verras sing Ja. De afgelopen weken praatte Ca nada in Durban over een nieuwe overeenkomst als opvolger van 'Kyoto'. Er werd ook besloten de werking van dat protocol te verlen gen tot 2017. Twee uur na thuis komst maakte minister Peter Kent (Milieu) bekend dat zijn land uit de Kyoto-dub stapt. Waarom doet Canada dit? Formeel omdat het Canada te veel geld kost. Het land zou de CO,-uit stoot in 2012 ten opzichte van 1990 met 6 procent moeten beperken. Feitelijk stuurt Canada 30 procent meer CO, de lucht in. Om dat ver schil op te vangen kan Canada ver vuilingsrechten kopen van landen die minder dan voorzien CO, uit braken. Dat kost Canada, volgens Kent, veertien miljard dollar (tien miljard euro). Dat wil de regering er niet aan uitgeven. Om te voorko men dat het land tot de orde wordt geroepen door de andere ondertekenaars van het Kyoto-pro- tocol, stapt Canada nu uit de deal. Wat betekent dit voor het Kuoto-pro- tocol? Dat is verleden tijd, aldus Kent. Volgens hem zullen andere landen het Canadese voorbeeld volgen. Al leen Europa (goed voor 11 procent van de mondiale CO,-uitstoot) wil doorgaan met het protocol. Het werd in 1997 door 37 landen en de EU gesloten. Als niet-Europese lan den deden Australië, Canada, Ja pan, Nieuw-Zeeland en de VS mee. Formeel getekend hebben de VS en Rusland echter niet. Zij zijn dan ook niet juridisch gebonden aan de afspraken. Andere grote CO,-vervuilers zoals China en In dia maken geen deel uit van de Kyoto-club. Wat gebeurt er nu? De beperkte werking van het pro tocol neemt nog verder af Feitelijk gaat de wereld dan terug naar een situatie waarin elk land zelf beslist wat het doet om de klimaatveran dering tegen te gaan. Stel dat het Kyoto-protocol,figuur lijk gesproken, de prullenbak in gaat, wat dan? Dat betekent dat het akkoord van Durban nog minder voorstelt dan gedacht. Daar kwamen 194 landen overeen om tot 2015 te onderhan delen over een verdrag dat in 2020 in werking moet treden. Om geen 'beleidsgat' te laten vallen werd de geldingsduur van Kyoto verlengd tot 2017. Dat besluit frustreert Ca nada bewust. De kans dat er iets aan de klimaatverandering wordt gedaan neemt af. Stelt Canada nog iets nieuws voor? Nee. Kent beloofde wel dat Cana da de CO,-uitstoot in 2020 met 17 procent beperkt zal hebben ten op zichte van 2005. Hoe zei hij niet. Canada deed diezelfde toezegging eind 2009 ook al. Verder gaf hij aan mee te willen praten over een nieuw mondiaal akkoord zoals in Durban afgesproken. Overigens wees hij er op dat Canada verant woordelijk is voor maar 2 procent van de mondiale CO-uitstoot. zie onze website:buitenland Minister van Milieu over besluit uit Kyoto Protocol te stappen Want als je nu overstapt, ontvang je een HD ontvanger van 199 voor maar 49!* Hiermee bekijk je alle populaire zenders in HD- kwaliteit. Deze zenders zitten standaard in je abonnement. Net als razendsnel internet en voordelig bellen. I voor HO I werd maandag door de assemblee gekozen tot staatshoofd. Marzouki leefde jaren in ballingschap in het buitenland. Hij verzekerde de vrou wenrechten te zullen beschermen, van zowel gesluierde als ongesluier de vrouwen. Hij riep verder op tot nationale verzoening en vroeg de oppositie deel te nemen aan het po litieke leven en 'zichzelf niet te be perken tot de rol van waarnemer'. 'Deze aanbieding is alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 abonnees. De getoonde ontvanger kan afwijken van het werkelijke model. Zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9