Kogels en granaten op de kerstmarkt 50% €39, buitenland weekendcompanv0 Wapenfreak zaait dood en verderf in Luik 17,50 De Waalse stad Luik werd gistermiddag opgeschrikt door een man die granaten gooide en om zich heen schoot. Daarbij kwamen zes mensen om het leven, onder wie de dader. SWEETDEAL VAN DE DAG Stoere knuffels met een gekke naam: Sluit Belhamel,Snoodaard of Kras in je armen. Een knuffel voor jong oud van Saus Design! IN PLAATS VAN €34,95 JE BESPAART KORTING 90 /actie zie onze website:buitenland Video's en foto's tonen paniek na aanslag wapenfreak Luik woensdag 14 december 2011 GEWELDSEXPLOSIE LUIK De Belgische premier Elio Di Rupo bezocht gisteren de plek des onheils. Hij sprak van 'een tragedie waarvoor woorden tekortschieten'. foto Virginia Mayo/AP door Paul van Cageldonk Valerie wist niet dat ze zulke snelle benen had. 's Morgens meldt ze zich zoals gebruikelijk stipt op tijd bij haar baas, die een schoe nenwinkel heeft in een zijstraat van Place Saint Lambert. Valérie werkt parttime. Rond kwart over twaalf neemt ze afscheid en trekt ze de winkeldeur achter zich dicht. Ze gaat met de bus naar huis, naar Soumagne. Het is weer- wind, zoals de Belgen zeggen. Ij zige wind en slagregens. Ze schuilt in een bushokje op de hoek, vlak bij bakkerij Le Point Chaud. Opeens hoort Valérie geweerscho ten. Te vroeg afgeschoten vuur werk wellicht. Ze ziet een man tus sen het reuzenrad en de kraam pjes van de kerstmarkt rennen. Hij heeft een geweer in zijn hand, waarmee hij onophoudelijk vuurt, omhoog, omlaag, gericht op win kelpubliek. Met de andere hand gooit hij een projectiel richting bushokjes. Valérie heeft geluk. De granaat komt een paar bushokjes verderop terecht. Korte oorverdovende knal. Glas splinters vliegen tientallen meters in het rond. Gegil, geschreeuw, mensen met bebloede gezichten, een man met een half afgerukt been. Valérie zet het op een ren nen. Honderd meter verder trekt iemand haar weg. Ze vindt rust in een café, samen met andere, doodsbenauwde Luikenaren. 14.00 uur. Anderhalf uur na de aanslag. De rolluiken van winkels en woningen zijn met een rate lend kabaal neergelaten. Nog steeds loeien de sirenes. Tientallen ambulances voeren gewonden af Honderden rechercheurs met oran je armbanden om staan paraat. Een helikopter hangt dreigend in de lucht. Granaten die op een druk bevolkt plein worden ge gooid: gevoed door tv-reportages over bloedige aanslagen gaan de ge dachten al snel uit naar al-Qaeda. Als een groep politieagenten plots wegrent van een pand op het plein slaat de paniek toe en zetten omstanders het op een lopen, rich ting de Maasbruggen. Loos alarm. Zenuwachtig gelach. Nog steeds weet niemand hoe de vork in de steel zit. Een geblindeer de politieauto komt aan ge scheurd. Een groepje mannen stapt snel en soepel uit. Het zijn de mannen van het PAB, het Pelo ton Anti Banditisme. Zijn het wel licht dan toch terroristen en zijn deze nog voortvluchtig? Nieuw gerucht: zware criminelen hebben geprobeerd hun kompa nen te bevrijden. Het justitiepaleis immers staat prominent op het plein. Hoe dan ook, juist in volle kersttijd keert men zich in oorlogs woede tegen de mensheid. „Wij dachten altijd dat zoiets in België nooit zou kunnen gebeuren", ver zucht een radioverslaggeefster van VRT. Valérie heeft gebeld met een colle ga, die tegelijk met haar uit de win kel vertrok. Dank God. Ook zij is ongedeerd. Valérie is geschokt. Luik is geschokt. En hoe navrant. De winkel van Valérie ziet uit op een gapend gat. Hier kwamen an derhalfjaar geleden veertien men sen om het leven, nadat een huis was ingestort, vermoedelijk als ge volg van een gasontploffing. Luik oogt grijzer en killer dan ooit. LUIK - Een wapenfreak heeft: gis teren dood en verderf gezaaid in de Waalse stad Luik. In hartje cen trum opende hij kort na het mid daguur het vuur op voorbijgangers en gooide met granaten. Zes men sen kwamen daardoor om het le ven. Hierna pleegde hij zelfmoord. Ruim 120 personen raakten ge wond, twee van hen overleden in het ziekenhuis. Enkelen zijn er ern stig aan toe. Zes lichtgewonde slachtoffers werden in het zieken huis van Maastricht opgevangen. De dader, de 33-jarige Nordine Am- rani, was enkele jaren geleden al veroordeeld wegens verboden wa penbezit en drugs. Kort na de schietpartij waren er meldingen over een of meer handlangers, maar na enkele uren stelden de au toriteiten dat het een eenmansac tie betrof De man sloeg toe op het plein Saint Lambert, de centrale ont moetingsplek van Luik. Hij gooide explosieven in de richting van en kele bushokjes, waar mensen ston den te wachten. Ook schoot hij met een machinegeweer in de me nigte, meldden getuigen. Een jon gen van 15 bezweek ter plekke, een 17-jarige jongeman en een 75-jari- ge vrouw stierven in het zieken huis. Over het motief van de actie kon den de autoriteiten nog niets zeg gen. Mogelijk handelde Amrani uit haat tegen justitie. De autoritei ten sloten een terroristische daad, bijvoorbeeld met islamitische ach tergrond, uit. De politie zou Amrani nog steeds in de gaten hebben gehouden. Hij gold als zware jongen, ook wegens zedendelicten en heling. Doden en gewonden na aanslag in centrum Luik du Palais wmmmm Paleis van Justitie Kerstmarkt RuedeBruxellö Van £466;- Korting 62% 190 beschikbaar! OP=OP 'Exci. reserveringskosten 9.75 per boeking. Vcbqajdti&iit <&ecm&er-2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7