een Zeeuws paard op water' zeeland j 25 Plan appartementen in Bibliotheken in Krabbendijke én in theaterbouwput klaar Yerseke blijkt toch niet haalbaar In de genen Geperfectioneerd door een grote ontwerper Eigenaarsvlag met dansend boerenpaar woensdag 14 december 2011 Henk van Oeveren: „Ik ben een metaalvent en heel pre cies. Ik timmerde met een schuifmaat waardoor ner gens een naadje tussen zat Maar toen het schip, een maal in het water, zich ging 'zetten' kwamen alle rompdeurtjes klem te zitten." Henk van Oeveren: „Waarschijnlijk zit de liefde voor het water in mijn genen. Mijn grootvader van moe derskant had, samen met drie broers, een boot waar mee ze vanuit Brouwershaven de zee opvoeren om garnalen te vangen." Vrije. „Ik ben een metaalvent en heel precies. Ik timmerde met een schuifmaat zodat nergens een naadje tussen zat. Maar toen het schip, eenmaal in het water, zich ging 'zetten' kwamen alle romp deurtjes klem te zitten." Desalniettemin was het stel heel blij toen ze in april 1978 voor het eerst met hun eigen schip konden uitvaren. „Een aluminium schip is het mooiste dat er is. Sterk, licht en voor meer dan 90 procent recy clebaar." Die vreugde is 33 jaar la ter onaangetast. Alie en Henk voe ren de afgelopen jaren meerdere keren naar onder andere Ierland, Noorwegen, Engeland, Schotland, Frankrijk en België. „Maar eigen lijk is de Oosterschelde het mooi ste water dat er is. Je kunt er ook bij veel wind lekker zeilen en er is eb en vloed." Op het water is het Brouwse stel in zijn element. „Op het schip heb ben we ieder als vanzelfsprekend onze eigen taken. Zeilen is zo ont spannend. Je waait helemaal schoon. Alle zorgen en sores ver dwijnen en er ontstaat grote saam horigheid. Bij zwaar weer, als het moeilijk is om te zeilen, besef je dat je het toch maar weer gered hebt samen." De Zeeuwse Polka zelf speelt daarbij ook een rol. Alie: „Het is een heel goed, zee waardig schip dat een groot gevoel van veiligheid geeft. Net een Zeeuws paard op het water. Je kunt er altijd op bouwen." De Zeeuwse Polka van Alie en Henk van Oeveren uit Brou wershaven werd door Jan-Willem Kesteloo van de gelijknamige Brouwse scheepswerf ontworpen als een Polka 32. „Alle schepen van Kesteloo zijn Polka's, maar er zijn verschillende types, zoals de Polka Dos, Polka Mazurka en de Polka 29, 32 en 35", weet Henk. Kesteloo legde zijn ontwerp van de Polka 32 voor aan Dick Koop- mans: een groot scheepsontwer per. „Die heeft het verder verfijnd en verbeterd." Henk en Alie kozen voor de 32 omdat die leverbaar was als bouwpakket. „We wilden heel graag een aluminium schip en een bouwpakket was financieel het meest aantrekkelijk." De Zeeuwse Polka is 9.75 meter lang, 3 meter breed, heeft een diep gang van 1.45 en een toptuigage met zeven voorzeilen. Wanneer er niet gezeild kan wor den, beschikken Henk en Alie over een 18 pk motor. Alie en Henk van Oeveren op hun Zeeuwse Polka. foto Ronald den Dekker De eigenaarsvlag, die Alie en Henk van Oeveren bij feeste lijke gelegenheden en in vreemde havens in top hijsen, werd ontwor pen én gemaakt door hun dochter, Elaine van Oeveren. „Op een witte ondergrond is een Frans boerenpaar afgebeeld dat de polka danst. Daaronder staat een notenbalk met daarop de maten van de Zeeuwse Polka, een mu ziekstuk dat vele jaren geleden werd gecomponeerd door I.C. de Beste." Elaine van Oeveren studeerde aan het Conservatorium af als uitvoe rend en docerend musicus piano en behaalde het Pabo-diploma. Zij werkt als groepsleerkracht op de christelijke basisschool Da Costa in Rotterdam. middelburg - Het nieuwe plan voor appartementen en woningen op en naast de Middelburgse bouwput denkt wethouder Albert de Vries begin volgend jaar voor te leggen aan de gemeenteraad. De gemeente Middelburg heeft hierover in grote lijnen overeen stemming bereikt met Heijmans Bouw Zeeland (HBZ, voorheen Walcherse Bouw Unie), de eige naar van de bouwput tussen de Zuidsingel, de Korte Noordstraat en de Koningstraat. Het plan is om de put, die ooit werd gemaakt voor de bouw van een nieuw thea ter, in gedeeltes te bebouwen. Door het project op te delen in be hapbare brokken hoopt men snel ler te kunnen starten met de bouw. Het gaat om in totaal 36 ap partementen, het opknappen van de beschadigde woningen aan de Noordstraat, sloop en herbouw van woningen aan de Koningstraat en de bouw van enkele woningen op en naast de bouwput. Het plan is inmiddels bekeken door het kwaliteitsteam van de ge meente. Met de aannemer worden afspraken gemaakt over de maxi male verkoopprijs om de wonin gen verkoopbaar te maken. Als alles meezit wordt het plan mogelijk al in januari voorgelegd aan de gemeenteraad. door Lilian Dominicus kruiningen - Het is financieel niet haalbaar om twee bibliotheken (Yerseke en Krabbendijke) in de ge meente Reimerswaal overeind te houden. Dat hebben burgemeester en wethouders laten doorbereke nen. Daarom grijpt het college terug naar een eerder voorstel: een hoofdvestiging in Yerseke, mini-bi bliotheken (plug-ins) in de overige kernen, meer aandacht voor lezen op scholen middels het project Kunst van Lezen en een boeken breng- en ophaalservice (onder an dere voor ouderen). Wethouder Hans de Kunder (CDA, cultuur en onderwijs) zegt eigenlijk geen an dere oplossing te kunnen beden ken. De fracties SGP en CDA had den voor de zomer middels een amendement afgedwongen dat het college moest zorgen voor het be houd van minimaal twee vestigin gen, ten koste van Kunst van Le zen. „Als we hiervoor kiezen, past het niet binnen het gestelde maxi mum budget van 400.000 euro per jaar. Uiteindelijk komen we structureel uit op bijna 30.000 eu ro meer aldus De Kunder. Ook stuurde de gemeenteraad de wethouder op pad om met dorps raden, WMO-, seniorenraad en scholen te praten over het nieuwe bibliothekenbeleid. „Die hebben we inmiddels geconsulteerd. Uit die gesprekken is gebleken dat zij uiteindelijk ook hun voorkeur uit spraken voor het eerste voorstel." De Christenunie is echter nog he lemaal niet overtuigd dat de com municatie over het bibliotheekbe leid naar de inwoners van de dor pen goed is verlopen. De fractie heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college naar aanleiding van de stroom aan e-mails die de leden van de gemeenteraad de af gelopen tijd ontvingen als gevolg van een actie van de dorpsraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61