241 zeeland Onderzoek asbest op 30 Schouwse scholen 'Schip is net Benefietdiner voor moeders door moeders ONUITSTELBAAR Onderzoek moet voor zomer 2012 worden afgerond Wietkwekerij in bedrijfspand Goes Cameracontrole grens niet in Z-Vlaanderen Stripverhaal Ramones levert 1500 euro op Nachtbus naar Renesse met oud en nieuw Bijbelse tegels in historisch museum Lichtjesactie voor hulp aan Ambon PvdA wil aanpak van gevaarlijke bushalte Belgische blues op podium Porgy Bess BOOTNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. woensdag 14 december 2011 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er komt een onder zoek naar asbest in schoolgebou wen op Schouwen-Duiveland. De inventarisatie moet op last van ho gerhand voor de zomer van 2012 afgerond zijn. De kosten van de studie zijn geraamd op 16.660 eu ro. De gemeente Schouwen-Duive land draagt 7000 euro bij. De rest is voor rekening van de schoolbe sturen. Asbest kan gezondheidsrisico's met zich meebrengen en daarom vindt de rijksoverheid het belang rijk inzicht te krijgen in de mate van aanwezigheid van asbest in schoolgebouwen. Sinds 1994 zijn in heel Nederland asbestinventari saties - en waar nodig saneringen - uitgevoerd. Het is volgens het dage lijks gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland niet duidelijk of de asbestinventarisaties van toen voldoen aan de eisen van nu. Om een helder beeld te krijgen van de stand van zaken anno 2011 is veror donneerd dat alle scholen gecon troleerd moeten worden op de aan wezigheid van asbest. Dergelijk onderzoek kan en mag al leen door een gespecialiseerd en gecertificeerd bedrijf. Tijdens de uitvoering van het onderzoek wordt ook gekeken wat de risico's zijn voor de gebruikers van het ge bouw. Op basis van deze informa tie wordt beoordeeld of direct ver wijderen noodzakelijk is of dat er nader onderzoek moét komen. Op Schouwen-Duiveland zijn de schoolbesturen juridisch eigenaar van de schoolgebouwen en is de gemeente economisch eigenaar. Dat betekent in de praktijk dat de GOES - Bij een inval in een pand aan de Albert Plesmanweg in Goes heeft de politie gisteren een middelgrote wietkwekerij ontdekt. Een 57-jarige vrouw uit Goes is aangehouden. In het gebouw is een maaltijdservice geves tigd. De kwekerij is na onderzoek ontruimd. De inval vloeit voort uit een grootscheeps onderzoek. foto Willem Mieras TERNEUZEN Tussen België en Zeeuws-Vlaande- ren komt geen automatische grens controle met camera's. Den Haag heeft ervoor gekozen de controle te beperken tot de grootste grens overgangen: dertien op snelwegen (waaronder de A4 bij Hoogerhei- de) en twee op andere doorgaande wegen. De cameracontrole die 1 ja nuari moet ingaan, is omstreden omdat die in strijd zou zijn met het recht op vrij reizen in EU. TERNEUZEN Het stripverhaal over Theophile, de verloren Ramone, heeft 1500 euro opgeleverd. Het bedrag is door ini tiatiefnemer Kees van Dorst over handigd aan de directeur van SOS Kinderdorpen. Het wordt geïnves teerd in een kinderdorp in Kaap stad. Het boekje verscheen met een mini-CD met nummers van Jos Ne ve, Maikel Harte en Cees Wonder- gem, en is nu uitverkocht. gemeente verantwoordelijk is voor kosten die het gevolg zijn van con structiefouten. Het verwijderen van asbest valt daar echter niet on der, tenzij bij het weghalen van as best asbestvezels vrijkomen. Als een schoolbestuur besluit om as best preventief weg te halen, ko men de kosten daarvan niet voor vergoeding in aanmerking. Een veilig gebouw is - stelt het col lege vast - echter in ieders belang. „Om goed onderwijs te geven en te volgen is een veilig gebouw no dig. Dat betekent een wind- en wa terdicht gebouw, maar ook een goed onderhouden gebouw waar in de kans op gezondheidsrisico's minimaal is."- Het onderzoek is in de visie van B W onvermijdbaar en onuitstel- baar. De kosten worden gedekt uit de post onvoorzien. RENESSE - Oudejaarsnacht rijden gratis bussen naar Renesse. Voor de terugreis moet wel worden be taald. Uit Burgh-Haamstede ver trekt bus 133 om 20 minuten na middernacht. Vanuit Bruinisse ver trekt de bus om 0.30 uur. Buslijn 134 vertrekt om 0.50 en 1.35 uur vanuit Schuddebeurs en gaat via de kleine dorpen naar Renesse. Om 1.30 uur vertrekt 133 nogmaals uit Zierikzee. Terug vertrekken om 4.00 uur bussen naar Burgh-Haam- stede, Bruinisse en Zierikzee (via de kleine dorpen). Deze bus (lijn 134) en lijn 133 naar Bruinisse ver trekken ook om 5.00 uur. Info: www.renesseaanzee.nl GOES In Historisch Museum de Bevelan- den in Goes begint zaterdag de ex positie 'Bijbels woord in tegel beeld'. De tentoonstelling' toont een groot deel van de collectie te gels van Evert van Gelder. Het gaat om Nederlandse tegels uit de perio de 1650-1900 met daarop bijbelse ta ferelen, zowel uit het oude als het nieuwe testament. Er zijn tegels bij waarvan er slechts één of een paar in omloop zijn. MIDDELBURG De Rotary Club begint morgen weer met de traditionele lichtjesac tie bij de grote kerstboom op de Markt in Middelburg. De actie duurt tien dagen. De lichtjes kos ten 2,50 euro per stuk. De opbrengst gaat naar de Stich ting Samenwerking Vlissingen-Am- bon, die gratis medische operaties uitvoert op het Indonesische ei land. THOLEN De Thoolse PvdA wil dat het colle ge iets doet aan de onveilige bushal te bij het Stenen Kruis in Tholen. Bij de halte zijn geen voorzienin gen voor de wachtende passagiers. Die moeten daarom in het gras staan, langs de vrij drukke weg. Met name als het donker is, levert dat volgens de sociaal-democraten gevaarlijke situaties op. De fractie wil dat B en W gaan praten met de vervoersmaatschappij. TERNEUZEN De band Ganashake en singer-song- writer Tiny Legs Tim verzorgen vrijdag een Belgische bluesavond in Porgy Bess in Terneuzen. Op uitnodiging van Stichting Roots mogen zij hun hedendaagse inter pretatie van blues laten horen. Het jonge trio Ganashake gooide vorig jaar hoge ogen op het bluesfestival in Peer en de Gentse Feesten. Het dubbelconcert begint om 21.30 uur. door Marijke Vael Zelfs bij het praten over hun schip vullen ze el kaar constant aan. Henk van Oeveren en Alie van Oeveren-de Wit doen alles samen. Al ruim 46 jaar. Vroeger waren ze druk met fietsen, skiën, onderwijs en samen een boot bouwen. Te genwoordig is vooral zeilen hun grote passie. Ooit zaten ze ook samen op dans les. „Maar dat was het niet", lacht het Brouwse stel. Toch heet het aluminium zeiljacht, waarmee ze het hele jaar door uitvaren, Zeeuw se Polka, een van oorsprong Pool se dans. „Het scheepstype is een Polka, wij zijn Zeeuws en we heb ben een muzikale dochter", leggen ze uit. Toch ligt in de kajuit van hun jacht het muziekstuk Zeeuw se Polka op tafel. „Dat kende ik reeds toen ik nog een snotaapje was", grinnikt de 70-jarige zeiler. En Alie speelde het stuk als jong meisje op de piccolo bij het Mid delburgse tamboer- en pijperkorps Juliana. Door dat alles te combineren vond het stel de juiste naam voor het schip dat ze, in precies negen maanden en drie dagen, samen realiseerden aan de hand van een bouwpakket. „Dat moest 's avonds en in de weekenden want we werkten indertijd allebei fulltime in het onderwijs en onze dochter was pas tien", herinneren ze zich. Henk en Alie hadden het er voor over want ze wilden varen. Die wens ontstond in 1977 nadat vrien den met een zeilboot hen uitno digden om eens mee te gaan. „Ik vond water altijd al schitterend. Als het stormde, ging ik in zee zwemmen om de kracht van de golven te voelen", vertelt Henk. „Waarschijnlijk zit de liefde voor het water in mijn genen. Mijn grootvader van moederskant had, samen met drie broers, een boot waarmee ze vanuit Brouwersha ven uitvoeren om garnalen te van gen." De vaartocht op de Ooster- schelde maakte die genen wakker en ook Alie was enthousiast. Na ampele overwegingen kocht het stel bij de Brouwse scheepswerf Kesteloo het casco van een Polka 32 en timmerde dat samen af „Alie deed vooral het schuren, ver nissen en schilderen en ik het tim merwerk", vertelt Henk die 31 jaar actief was als leraar metaal bewer ken op de Zierikzeese LTS aan 't ^sggpl^-- v.. tu&rmrmm uwmi'i m.i'.iiimwi door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Vier Middelburgse moeders, verenigd in 'Middelburg- 4mama' organiseren een benefiet diner voor 3FM Serious Request. Die actie richt zich dit jaar op moe ders die lijden onder de gevolgen van oorlog. Het walking dinner, waarbij deelne mers hun schaal met hapjes moe ten delen met tafelgenoten, wordt vrijdagavond 23 december gehou den in de Zeeuwse concertzaal in de Middelburgse Verwerijstraat. Het tien gangen-diner wordt deels gesponsord door de Middelburgse middenstand. Het diner, inclusief één welkomst drankje, kost 37,50 euro voor vol wassenen en 17,50 voor kinderen. Daarvan gaat respectievelijk 25 en tien euro naar het goede doel. Van de 150 kaartjes zijn er nog zestig verkrijgbaar. De benefietavond wordt geopend door de Middelburgse burgemees ter Koos Schouwenaar. Er is live muziek en er zijn sprekers, waaron der Tinka Leene van het Zeeuwse knopbakblik. Na het eten is er een veiling. De opbrengst gaat even eens naar Serious Request. Opgeven kan (tot 16 december) via middelburg4mama@gmail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60