van haar leden verruimen zeeland 123 Huishoudelijke hulp efficiënter en niet meer vanzelfsprekend Ontmoetingscentra van SVRZ Clubs Scheepsbel mijnenjager naar Middelburg Onderzoek na incident bij chemiebedrijf sn svrz woensdag 14 december 2011 Op Schouwen-Duiveland zijn diverse ser viceclubs actief, zoals de Rotaryclub, La- dies Circle en de Soroptimisten. De leden van Donna zijn vaak ook nog bij één van deze clubs betrokken. 'Het is net een social network, maar dan in real life' Marjolein Engelhardt middelburg - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg krijgt vanmiddag in de haven van Den Helder de scheepsbel van mij nenjager Hr. Ms. Middelburg aan geboden. Het marineschip wordt vandaag of ficieel buiten dienst gesteld. Het is traditie bij de marine om bij het uit de vaart nemen van een schip de scheepsbel aan de naamgever te schenken. Het schip is één van de vier mij- nenjagers van de Koninklijke Mari ne die in verband met de bezuini gingen worden afgestoten. De Hr. Ms. Middelburg werd in 1986 in gebruik genomen om oude mijnen op te sporen in de Noordzee en in de Golf van Riga. Het schip meerde regelmatig af in de Zeeuwse hoofdstad, waarbij het publiek de kans kreeg een kijk je aan boord te nemen. In maart van dit jaar hielp de mij nenjager voor de kust van Duinke- kerken nog mee bij de grote zoek actie naar de drie vermiste Zeeuw se vissers van de kotter Nieuw- poort 28. maakt, denkt Engelhardt, deel uit van het succes. Want het gaat Don na Schouwen-Duiveland goed. Na dat in 2001 Donna het licht zag op Walcheren, volgden in 2005 en 2009 de oprichting van respectieve lijk de afdelingen Bevelanden en West-Brabant. In 2010 werd Don na Schouwen-Duiveland opge richt. De club groeide in korte tijd door naar een ledenaantal van 31; variërend van transportonderne mer tot notaris tot agrarisch onder nemer. „Maar ict-ers bijvoorbeeld hebben we nog niet." Om lid te kunnen worden moet je worden uitgenodigd. Zo wordt on der meer de diversiteit in beroeps groepen bewaakt. Het plan bestaat om in de toekomst ook een keer met de andere drie Donna-afdelin gen samen te komen. „Omdat het leuk is ook een keer iets met z'n allen samen te doen." TERNEUZEN - De provincie en ar beidsinspectie stellen een onder zoek in naar een incident dat zich vorige week maandag voordeed bij het chemiebedrijf ICL-IP (het vroe gere Broomchemie) in Terneuzen. Na het voorval moesten elf mede werkers zich uit voorzorg laten on derzoeken in het ziekenhuis van Terneuzen. Ze konden daarna alle maal naar huis. Het incident deed zich voor door dat een verkeerde stof in een op slagtank met propyl bromide werd gepompt, aldus een woordvoerder van de provincie. Daarop vond een reactie plaats. Aanvankelijk werd gevreesd dat daarbij erg giftig acrylonitil was vrijgekomen. Acry- lonitil is een kleurloze vloeistof die een prikkelende amandelgeur verspreidt, vergelijkbaar met het bekendere blauwzuur. Omdat de situatie ernstig leek, kreeg ieder een die in de buurt aan het werk was het advies zich onder dokters behandeling te stellen. ■naaHneaMMi zorgt in zeeland Zorg van SVRZ Altijd dichtbij. Altijd vertrouwd. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Oosterscheldege- meenten vernieuwen de regeling voor huishoudelijke hulp. Die wordt efficiënter en is aangepast op het Rijksbeleid. Het automatisme dat iemand huis houdelijke hulp krijgt als daar om wordt gevraagd, verdwijnt. „We gaan steeds meer werken met wat iemand nog kan", zegt Verburg. „Als er bijvoorbeeld bij een echt paar een man in huis is die bepaal de klussen kan doen, zal hij dat moeten doen. Ook al heeft hij dat nooit gedaan. We gaan hem daar in dan wel begeleiden." De nieuwe werkwijze is volgens beleidsmedewerker Peter Verburg van de samenwerkende Ooster- scheldegemeenten geen manier om minder zorg te hoeven geven. De klanten krijgen vanaf januari te maken met twee soorten huis houdelijke hulp. Voor mensën die in staat zijn om de huishouding nog zelf te organiseren komt er 'huishoudelijke hulp'. Dan gaat het om mensen die zelf aangeven wanneer de hulp moet komen en wat gepoetst moet worden. Men sen die dat niet meer kunnen krij gen 'huishoudelijke zorg'. Dat zijn klanten die bijvoorbeeld licht de menteren. De hulp kan zelf wor den ingekocht via een persoonsge bonden budget (pgb) of 'in natu- ra'. In dat laatste geval kunnen mensen kiezen uit elf aanbieders van huishoudelijke hulp. „Mensen moeten voor een aanbieder kun nen kiezen op basis van ervaring of religieuze overtuiging." De nieuwe regeling geldt niet voor bestaande gebruikers van huishou delijke hulp in de gemeenten Bor- sele, Reimerswaal, Schouwen-Dui veland, Goes, Kapelle, Noord-Beve land en Tholen. Alleen mensen die na 1 januari hulp aanvragen en mensen die een nieuwe indicatie krijgen, worden getoetst volgens de nieuwe regels. I laagdrempelige ondersteuning I aan zowel mensen met dementie als de mantelzorger I verscheidenheid aan activiteiten afgestemd op deelnemers I in Axel, 's-Gravenpolder, Middelburg, Tholen en Zaamslag Anita de Munnik (rechts) leidt de leden van Donna door de technieklokalen van Pontes Pieter Zeeman foto Dirk-Jan Cjeltema zorglijn@svrz.nl 0900-7879777 (lokaal tarief) www.svrz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59