Kind vaker verwaarloosd Provincie wil dat zorgsector samenwerkt 'Ik zou Verhagen let erop dat Delta 261 zeeland Eis vijftien maanden voor doodrijden vrouw Middelburg en Vlissingen in top vijftig Cursus bijen houden in Zeeland De provincie wil het, de raden van bestuur willen het. Nu moet het nog gebeuren: samen werking tussen de Zeeuwse ziekenhuizen. Waarom een provinciaal ziekenhuisplan? woensdag 14 december 2011 door Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal meldin gen van kindermishandeling is de afgelopen jaren gestegen. In 2003 werden nog 10.000 gevallen gere gistreerd. In 2009 was dat opgelo pen tot bijna het drievoudige, blijkt uit landelijk onderzoek van het Verwey Jonker Instituut. In het onderzoek zijn de vijftig ge meenten met de meeste meldin gen op een rij gezet. In die rang lijst komen ook Middelburg (30) en Vlissingen (44) voor. De overi ge Zeeuwse gemeenten ontbreken. Onduidelijk is of dat komt omdat kindermishandeling elders in de provincie minder vaak gebeurt, danwel dat er iets schort aan de re gistratiemethode in Zeeland. Het Advies- en Meldpunt Kindermis handeling in Middelburg kon giste ren nog niet reageren op het juist uitgebrachte rapport. Opvallend is dat voornamelijk ge meenten in Zuid-Holland en Fries land een hoge instroom van nieu we zaken kennen. Volgens de di rectie van het expertise- en behan delcentrum Fier Fryslan valt die hoge notering toe te schrijven aan het beleid om kindermishandeling en huiselijk geweld nadrukkelijk onder de aandacht te brengen van ouders, scholen en spoedeisende hulp van ziekenhuizen. De onderzoekers constateren dat de grootste stijging vooral valt toe te schrijven aan kinderen die te lij den hebben van verwaarlozing en getuige zijn geweest van huiselijk geweld. Met name die laatste cate gorie heeft de laatste jaren steeds meer aandacht gekregen, ook bij de politie. Het Verwey Jonker Insti tuut waarschuwt voor een scheef groei van het beleid. „Nergens wordt melding gemaakt van een toegenomen aandacht of gericht beleid op verwaarlozing. Terwijl deze categorie toch het sterkts is gegroeid en overal het meest voor komt." Het instituut ziet verder een verband tussen het aantal mel dingen en de woonsituatie. In heel Nederland worden in achterstands wijken bijna drie keer zoveel mis handelde kinderen gemeld. DEN HAAG - Zelf blijven een Mid delburger (34) en zijn jongere broer (21) uit Den Haag het hard nekkig ontkennen, maar het Open baar Ministerie hield het er giste ren bij de Haagse rechtbank op dat de twee wel degelijk een straatrace hielden. De race zou uiteindelijk hebben geleid tot de verkeersdood van een 84-jarige vrouw uit Den Haag. Die wegpiraterij, en de schuld aan dodelijk letsel door 'roe keloos' rijgedrag, moet beide broers op vijftien maanden cel straf en een rij-ontzegging van drie jaar komen te staan als het aan officier van justitie H. Mol ligt. De broers waren op 27 januari van uit Zoetermeer ieder in hun eigen auto op weg naar een bruiloft toen zij het slachtoffer aanreden op het Prins Bemardviaduct ach ter het Centraal station in Den Haag. Ze reden volgens getuigen voordien wel tot 140 kilometer per uur over de A12, kleefden aan el- kaars bumper, haalden elkaar om- beurten in, haalden andere wegge bruikers rechts in of trokken met piepende banden en ronkende uit- GOES - De Bijenhoudersverenigin gen in Zeeland houden binnen kort een beginnerscursus bijenhou- den. De cursus bestaat uit een zes tal theorielessen die vanaf eind ja nuari tot april in Goes gegeven worden. Daarna volgen de cursis ten onder leiding van een ervaren imker de praktijklessen. Vanaf de voorjaarsinspectie tot en met het inwinteren zullen alle onderdelen ZIEKENHUISPLAN door Nadia Berkelder laat op vanaf een stoplicht. Rond half acht op het viaduct bij het busplatform klapten zij ieder met hun auto, na elkaar, op het slacht offer. De voorste auto was van de oudere broer uit Middelburg, zijn vrouw en dochtertje zaten ook in zijn Opel Corsa Sport. Hij raakte de vrouw met zijn spiegel, die op het asfalt viel. Daarna werd ze ge schept door de Honda Civic van de jongere broer die alleen in de auto zat. Zijn voorbumper sleurde de vrouw enkele meters mee. Zij stierf even later ter plekke. Volgens een van de rechters die de zaak gisteren behandelde, was de vrouw de weg overgestoken op een meerdere rijbanen brede plek waar een bord stond dat overste ken niet de bedoeling was. Maar volgens de officier van justitie re den beide verdachten te hard en waren ze met elkaar bezig in plaats van goed uit te kijken. De voetgangster had zich waarschijn lijk verkeken op de snelheid van verdachten, zo denkt de aanklager. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. MIDDELBURG - De vijftienduizend mensen die hun handtekening hebben gezet onder de petitie voor behoud van een volwaardig ziekenhuis op Walcheren hebben hun antwoord: de provincie gaat zich daar niet voor inzetten. Dat blijkt uit de nieuwste visie van de provincie op de ziekenhuiszorg in Zeeland. Als het aan het dage lijks provinciebestuur ligt blijven er in Zeeland twee lokaties voor acute zorg: één boven en één bene den de Westerschelde. Drie vol waardige ziekenhuizen is een ge passeerd station, volgens het pro vinciale plan: de kwaliteit van de zorg is vebeterd door de concentra tie van afdelingen, stelt de provin cie vast, ook al moeten mensen daar soms verder voor reizen. Voor de kwaliteit zijn drie lokaties niet nodig, vindt Van Heukelom, maar hij benadrukt wel dat de be reikbaarheid van de spoedeisende hulp belangrijk blijft. „Ik fixeer me niet op gebouwen", zei gedeputeer de George van Heukelom gisteren bij de presentatie van het plan. „Maar op zorg. Waar de lokatie komt voor planbare zorg, in Vlis singen, in Middelburg of op Tho- len, dat heeft met de kwaliteit van de zorg niets te maken." Het is noodzakelijk dat het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis en Zorg- saam samenwerken, vindt de pro vincie. Dat is nodig om kosten te besparen en omdat de zorg beter wordt als dokters meer patiënten met dezelfde klacht zien en behan delen: dat kan als ze samenwerken in grotere maatschappen. Voor huisartsen is in de toekomst CZ zou kritisch moeten kijken naar contracteren van privéklinieken en grotere rol weggelegd: zij moe ten samenwerken met specialisten in kleinere klinieken, of in de huis artsenposten bij de ziekenhuizen. De provincie wijst voor het goede voorbeeld naar Hulst, waar specia listen van Zorgsaam in één kliniek samenwerken met huisartsen en verpleeghuisartsen. De provincie verwacht van zorg verzekeraar CZ een actieve rol: die zou kritisch moeten kijken naar het contracteren van privéklinie ken die concurreren met de zieken huizen. Bovendien kunnen ze de vestiging van nieuwe kleine klinie ken waarin huisartsen en specialis ten samenwerken bevorderen. Minister Edith Schippers (WD, zorg) riep de regio in het voorjaar op om met een plan te komen voor de zorg in Zeeland. Tegelijkertijd zamelde een groep inwoners van Walcheren 15.000 handtekeningen in voor behoud van een volwaardig ziekenhuis op Walcheren. Gedeputeerde Van Heukelom be loofde de actievoerders om een visie op te stellen over de toe komst van de ziekenhuiszorg. In de visie is van een een volwaar dig ziekenhuis op Walcheren geen sprake. Van Heukelom kiest voor twee centra voor accute zorg in Zeeland. Op de vraag waar plan bare zorg moet worden aangebo den, doet hij geen uitspraak. In de afgelopen tien jaar heeft de provincie al drie keer een zieken huisplan gemaakt. Van Heukelom wijst er telkens op dat de provincie uiteindelijk geen invloed heeft op ziekenhuisbeleid. Zorg moet volgens de provincie Natuurlijk, de ziekenhuizen hoeven zich niets aan te trekken van het plan van de provincie voor de toekomst van de zorg. „Dat is hun goed recht", vindt gedeputeerde George van Heukelom. „Maar dan spelen ze wel met de gezondheid van de be volking." De provincie heeft niets te vertel len over de ziekenhuiszorg: zieken huizen zijn zelfstandige bedrijven; de zorg wordt ingekocht door ver zekeraars en patiënten bepalen zeifin welk ziekenhuis ze welke zorg willen ontvangen. door Jeffrey Kuiterink van het bijenhouden geoefend worden. In het najaar wordt de cursus met een examen afgesloten. Als men slaagt voor de cursus, ont vangt men een landelijk erkend di ploma. De cursist is dan in staat om zelfstandig bijen te houden. Belangstellenden kunnen informa tie over de cursus krijgen bij Jan Bruurs (telefoon 0118 - 502075) en Kees Veldkamp (tel. 0118 - 650377). DEN HAAG - Als Delta een vergun ning aanvraagt voor een kerncen trale, bekijkt minister Maxime Ver hagen (Energie) of strengere af spraken nodig zijn om te voorko men dat Delta in verkeerde han den terecht komt. Dat blijkt uit een brief die de mi nister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hij komt in zijn brief terug op een discussie die eer der in de Kamer is gevoerd. Tij dens een debat stond de vraag cen traal wat er gebeurt als Delta een vergunning krijgt en provincie en gemeenten besluiten om hun aan delen Delta te verkopen. Sommige fracties in de Kamer vre zen dat provincie en gemeenten in die verleiding kunnen komen. Del ta wordt, stellen ze, meer geld waard als het kabinet het energie bedrijf een vergunning voor de bouw van een kerncentrale ver leent. Verhagen schrijft de Kamer nu dat 'wat geldt voor de bestaan de centrale ook moet gelden voor een nieuwe'. Hoe om te gaan met het eigen dom van de huidige centrale is ge regeld in het convenant publieke belangen kerncentrale Borssele en een recente aanvulling daarop. Stel dat Delta wordt verkocht, dan moet een koper aantoonbaar be trouwbaar zijn, voldoende kennis en geld hebben, een visie hebben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54