Twee ton voor onderhoud kerken Hulst Boodschap met harde 221 zeeland ■mVoör.aeëT SUBSIDIE Per kerk maximaal 25.000 euro Belgische blues op podium van Porgy Bess almanak Gratis krant ZEVEN SLOTEN Programma van Johan Cahuzak voor middelbare scholieren van 12 to 16 jaar. Bedoeld om pubers te laten nadenken over de gevaren van roekeloosheid, drugs en alcohol in het verkeer. X Plaats voordelig uw kortingsbon in de krant en profiteer van de voordelige KnipVoordeelactie ff 4 V* Actieweken: week 52 en week 3 woensdag 14 december 2011 door Eugène Verstraeten HULST - Als de Hulster gemeente raad er mee instemt kunnen ker ken een bedrag van 25.000 euro krijgen voor groot onderhoud. In het potje zit straks 200.000 euro, zodat acht bedehuizen ervan kun nen profiteren. Voor verschillende kerken is het be drag een druppel op een gloeiende plaat. Wethouder Diana van Dam- me-Fassaert: „Maar we zijn blij dat we toch iets kunnen doen." In het verleden heeft de gemeente Hulst op incidentele basis restaura- tiebijdragen verstrekt. Recente voor beelden hiervan zijn bijdragen voor de kerken van Ossenisse en Lamswaarde. Daarnaast reserveert de gemeente jaarlijks geld voor het onderhoud van kerktorens. Het gaat om 2.500 euro per toren. De gemeente heeft een aanzet ge maakt om te komen tot een ge meentelijk monumentenbeleid door het inventariseren van de ker kelijke monumenten. Het is de be doeling om in een later stadium een integraal monumentenbeleid op te stellen. Voor de korte termijn willen B en W een gemeentelijke impuls geven voor de restauratie en het groot on derhoud van kerken en kerkonder- delen. Het college vindt dat kerken beeldbepalend zijn voor het dorps- TERNEUZEN - De band Ganashake en singer-songwriter Tiny Legs Tim verzorgen vrijdag een Bel gische bluesavond in Porgy Bess in Temeuzen. Op uitnodiging van Stichting Roots mogen zij hun hedendaagse interpretatie van blues laten ho ren. Tiny Legs Tim (Tim Degrae- ve) laat zich inspireren door de oude bluesgrootmeesters uit de eerste decennia van de vorige eeuw. Het jonge trio Ganashake gooide vorig jaar hoge ogen op het bluesfestival in Peer en de Gentse Feesten. Het dubbelconcert begint om 21.30 uur. De entree is 12,50 eu ro. Scholieren krijgen korting. beeld in-de verschillende kernen. Kerken die in aanmerking willen komen voor de 25 mille moeten ook een aanvraag voor rijkssubsi die en provinciale subsidie indie nen. De gemeentelijke bijdrage wordt alleen uitgekeerd als die in stanties ook over de brug komen, of als de kerk kan aantonen dat de bijdrage noodzakelijk is voor het voorkomen van ernstige schade en menselijke letsel door achterstallig onderhoud. Verder krijgen kerken zonder beschermde status geen bij drage. Het voorstel werd in de commissie Ruimte alvast sympathiek ontvan gen, al waren er wel een paar kant tekeningen. René van den Kie- boom (Groot Hontenisse) wees op de komende fusie tussen dertien parochies. Volgens hem zouden er in de toekomst wel eens kerken kunnen verdwijnen. Daarom is eni ge voorzichtigheid geboden met het geven van subsidies, denkt hij. Karei Martinet (CDA) opperde om eens met de kerkbesturen om de ta fel te gaan zitten voor een gesprek over de toekomst van de kerkgebou wen. Martinet: „Ook als kerken uit gebruik genomen zouden worden, een reële mogelijkheid, dan nog zal het niet meevallen een andere, ren dabele bestemming te vinden, zo dat daaruit het onderhoud betaald kan worden." MEEST GELEZEN 1Antieke sleper uit Terneuzen 2. Geen schaatsbaan en skischans 3. Verdachten schietpartij nog vast STELLING Uw mening over: 'Terecht dat inko men meetelt bij ouderenvervoer' via www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen. TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto PZC-journalisten deelden gisteren gratis kranten uit in Goes. In een uur tijd werden ongeveer tweehon derd exemplaren uitgedeeld aan het winkelend publiek. Eén van de ver slaggevers had een luidspreker op de kop getikt, waarmee hij de menigte het doel van de actie duidelijk pro beerde te maken. „Wij voeren van daag actie voor het behoud van een door René Hoonhorst Veilig rijden is nog moei lijker dan veilig vrijen: ik krijg dat condoom altijd zo moeilijk om de auto! Marja fietst met een plastic Hema- tasje aan haar stuur, luidspreker van de mp3 in het ene en mobiel tje aan het andere oor. Ze hoort het verkeer om haar heen niet en let niet op. Het tasje waait ineens tussen de spaken. Als Marja met bebloed hoofd op de grond ligt, zwiept het tasje nog heen en weer: echt Hema. De leerlingen van vmbo3-Kader van het Oostburgse Zwin College lachen een beetje schuchter. Niet dat ze de grap niet waarderen, maar ze snappen heel goed dat ca baretier Johan Cahuzak hen aan spreekt op gedrag dat hen niet he lemaal vreemd is. Want natuurlijk is het stoer om keihard door de be bouwde kom te scheuren of eerst thuis in te drinken en vervolgens aangeschoten op de scooter naar een feest te gaan. Maar dat de ge volgen desastreus kunnen zijn en mensen levenslang ongelukkig ma ken, weten de 14- en 15-jarige pu bers wel. Het blijft natuurlijk leuk om te la chen om keiharde grappen. Zo stoned zijn dat je 'spastische nei gingen krijgt als Geert Wilders in een moskee'. Een volgeladen auto zonder Bob, die te pletter wordt gereden tegen de vangrail: 'dat wordt weer een bermmonument'. Leuk hoor die vlaggetjes op fietsen voor peuters: 'maar zo'n vlaggetje helpt niet, daar rijd ik met mijn vrachtwagen zo overheen.' Straf fen helpt wel, wist Cahuzak. Een man die tweeduizend euro boete moest betalen, een cursus alcohol in het verkeer moest volgen en twee maanden in de gevangenis moest zitten vanwege dood door schuld bij de aanrijding van een kind, komt tot inkeer. „Zijn ogen gingen open, die van het kind niet meer." Zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden. Confronte rende zwarte humor brengt de boodschap duidelijker over dan een zalvend praatje over nut en noodzaak van het opvolgen van de verkeersregels. Geen leerling die niet be grijpt dat een 16-jarige wei nig behoefte aan excuses heeft als hij met dwarslaesie in een rolstoel is beland na een door een hard- of drankrijder veroor zaakt ongeluk. De verwensing 'als jij doodgaat, moeten ze uien uitde len anders huilt er niemand' is bijna invoelbaar. Zo ver wil geen van de Zwin-leerlingen het laten komen. Twan, die als langste van de klas zitting mocht nemen in het forum van 'wijze mensen', gaf na afloop toe dat hij bij de volgen de lessen het cabaret wel weer zou vergeten. „Maar over wat ik net al lemaal gehoord heb, denk ik echt nog wel eens na", verzkerde hij. Dat effect hoopt Cahuzak, van daag op het Reynaert College in Hulst ook te bewerkstelligen. RENSKE (15), AARDENBURG De cabaretier heeft veel indruk ge maakt en ook Renske aan het den ken gezet. Niet dat ze zelf nou zulke gekke dingen doet. Maar als ze met een groepje vanuit Aardenburg naar het Zwin College of andersom rijdt, zal ze in het vervolg niet alleen goed uitkijken, maar ook rekening houden met mede-weggebruikers. TWAN (15), SCHOONDIJKE Twan mocht in het forum zitten als 'wijze man'. De cabaretier pikte hem er uit, omdat hij met twee me ter de langste ('en ik ben nog niet uitgegroeid') toehoorder was. „Ik ga meestal alleen naar school, omdat ik een stuk harder fiets dan de ande ren. Maar de boodschap van de ca baretier kwam over hoor. Heftig!" BRITT (15), IJZENDIJKE Britt heeft genoten van het optre den van de cabaretier. „De voorstel ling was heel leuk, hoewel hij ook hele aangrijpende verhalen vertelde. Het verhaal over de politieman, die moet vertellen dat een meisje bij een verkeersongeluk om het leven is gekomen, kwam aan en zal bij de meesten wel even blijven hangen." Tip? redactie@pzc.nl goede krant", riep hij. „Daarom de len we gratis kranten uit." Tientallen keren ging het goed, maar een paar keer kwam het er niet hele maal lekker uit. „Wij voeren actie voor het behoud van een gratis krant", riep de verslaggever in al zijn enthousiasme. Die boodschap kon veel toehoorders wel bekoren. „De PZC voortaan gratis? Goed idee!" Voor meer informatie T: 0118 - 434 070, E-mail: teamzeeland@pzc. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50