41 binnenland PvdA lanceert banenplan gehandicapten Swimmer, de Rhenense BBC-ijsbeer, is overleden Raad Volksgezondheid bepleit invoering vettaks Vier jaar cel voor verkrachten van 12-jarig meisje Verfilming 'Boven is het stil' in Zeeland VNO-NCW Bedrijven helpen 10.000 mensen woensdag 14 december 2011 rhenen - Swimmer, samen met Walker de beroemdste ijsberen- tweeling van dit moment, is al in 2009 overleden. Dat gebeurde kort nadat de cameraploeg van de BBC-documentaire Frozen Planet de ijsbeertjes en hun moeder we kenlang vanaf het kraambed had gevolgd. Swimmer had een duide lijke groeiachterstand, maar zijn dood kwam onverwacht, zegt Dirk-Jan van der Kolk, manager dierverzorging van Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Walker is ondertussen verhuisd naar een die renpark in Schotland. De ijsberen van Ouwehands zijn internationaal nieuws sinds de BBC deze week toegaf dat sommi ge beelden van de gelauwerde na- tuurdocumentaire niet in het wild maar in de Nederlandse dieren tuin zijn gemaakt. Swimmer en zijn broertje Walker werden eind 2008 geboren. De BBC had toen al camera's geïnstal leerd in het kraamhok van moe der Huggies. „Ze kwamen bij ons terecht omdat wij heel succesvol zijn met onze ijsberen. We heb ben om het jaar jongen", vertelt Van der Kolk. „Je mag ons wel be rendeskundigen noemen." Na Swimmer en Walker zijn Seti en Siku geboren uit Freedom en twee weken geleden kreeg Hug gies weer drie jongen, waarvan er een kort na de geboorte overleed. „Wij hebben veel geluk dat onze twee ijsbeervrouwen Freedom en Huggies heel makkelijk in ver wachting raken van onze ijsbeer- man Victor. Ijsberen zorgen twee jaar lang voor hun kinderen. De verzorging geeft ze wat te doen en dat is belangrijk, want ijsberen ver velen zich heel erg snel. Verveling is slecht voor hun welzijn en ge zondheid, ze worden humeurig en raken steeds moeilijker zwanger." den haac - Een kwart van alle wel- vaartziekten zoals kanker, hart- en vaatziekten en diabetes wordt ver oorzaakt door een ongezonde leef stijl. Desondanks wordt er nauwe lijks iets gedaan aan preventie van deze ziekten. De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg pleit daarom voor forse maatregelen. Zo moeten de accijnzen op tabak en alcohol fors omhoog. Op vet voedsel zou accijns geheven moe ten worden, de zogeheten vettaks. Daarnaast zou de belasting op al het voedsel omhoog mogen in de strijd tegen overgewicht. Dat stelt de Raad in het advies 'Pre ventie van welvaartsziekten' dat gisteren werd gepresenteerd. Vol gens de Raad is er veel gezond heidswinst te behalen als kabinet, gemeenten en verzekeraars meer in zouden zetten op preventie van de ziekten. Niet alleen is dit voor het individu beter, het voorkomt ook een forse aanspraak op de zorg. Bovendien kunnen gezonde mensen langer en beter werken. O zie onze website:binnenland Het adviesrapport 'Preventie van welvaartsziekten' PAUL KUSTERS Ijsberen staan op de lijst van zwaar beschermde diersoorten. Het is belangrijk dat dierentuinen in de wereld aan een fokprogram- ma werken om te voorkomen dat deze bijzondere diersoort uitsterft. „Maar vergis je niet: ijsbeertjes heb ben een heel hoog knuffeldierenge- halte, maar het zijn in werkelijk assen - De rechtbank in Assen heeft gisteren een 31-jarige man uit Hoogezand voor het verkrach ten van een 12-jarig meisje tot vier jaar cel veroordeeld. De dader en het kind kregen contact via een chatsite. Tijdens de internetcontac- ten gaf het meisje aan geen seks te willen. Uiteindelijk ontmoetten ze elkaar in oktober vorig jaar in een bos in Eelde. Daar pleegde de man het misdrijf Het kind was op de af spraak ingegaan, omdat hij zei dat hij een geheim van haar familie kende en haar een hondje en 2000 euro beloofd had. middelburg - Eind februari 2012 starten in Zeeland de opnames van 'Boven is het stil', de nieuwe film van Nanouk Leopold. Leo pold bewerkte zelf het scenario van de gelijknamige, veelvuldig be kroonde en internationaal gepre zen roman van Gerbrand Bakker. De cast van de film bestaat uit Jeroen Willems, Henri Garcin, Wim Opbrouck, Lies Visschedijk, Loes Wouterson en Martijn Lake- meier. Gerbrand Bakkers roman (uitgegeven door Cossee) werd be kroond met de hoogst gedoteerde internationale literaire prijs voor een roman in de Engelse taal, de IMPAC Dublin Literary Award. heid de gevaarlijkste roofdieren op aarde. Ze vallen zonder enig teken van agressie zomaar aan", zegt Van der Kolk. „Een uithaal is dode lijk, want ijsberen zijn ontzettend sterk. ffun verzorgers blijven altijd op respectabele afstand." De Rhenense dierentuin beschikt sinds 2001 over een groot ijsberen- verblijf met kraamhokken, dat des tijds uniek in de wereld was. De eerste bewoonster was Huggies, een vrouwtje dat verweesd rond dreef op een ijsschots. Freedom is een dochter van Huggies. In het vroege voorjaar zullen de kleine beertjes voor het eerst bui ten komen spelen. Partij maakt afspraken met on dernemersorganisatie VNO- NCW om 10.000 gehandicap ten aan werk te helpen. Werkgroep gaat plan in janua ri uitwerken. Kamerlid Hamer: 'Kabinet doet niks voor kwetsbaarsten.' den haag - Bedrijven spannen zich de komende jaren extra in om 10.000 mensen met een handi cap aan een baan te helpen. Twee de Kamerlid Mariëtte Hamer van de PvdA zei gisteren bij de behan deling van de begroting van Socia le Zaken dat met ondernemersor ganisatie VNO-NCW te hebben af gesproken. De PvdA pleit al langer voor quota voor werkgevers om mensen met een beperking meer kans te geven op een werkplek. Daarvoor kreeg de partij echter nooit genoeg steun in de Kamer. Volgens Ha mer blijken ondernemers wel be reid deze groep extra te helpen. Een woordvoerder van VNO-NCW bevestigde de af spraak met de PvdA. Het plan moet volgens hem nog wel wor den uitgewerkt. Hamer zei dat een werkgroep van het bedrijfsleven en haar partij in januari aan de slag gaat. De PvdA-politica stelde dat het ka binet 'niks doet voor de kwets baarsten in onze samenleving', geen banenplan heeft, maar wel de recessie versterkt en de werk loosheid vergroot met verkeerde bezuinigingen. „Dan gaan we zelf de boer op voor banen", aldus Ha mer. Zo hekelde de sociaal-democrate de wijze waarop het kabinet in grijpt bij sociale werkplaatsen en de Wajong-uitkering voor jongge handicapten. Volgens haar maken daardoor straks 30.000 mensen met een beperking minder kans op werk. Dat hoopt Hamer deels goed te maken met haar banen plan met VNO-NCW. De PvdA,vindt ook dat zelfstandi gen zonder personeel (zzp'ers) mi nimaal 150 procent van het mini mumloon krijgen. Op die manier kunnen de zelfstandig onderne mers naast een inkomen op mini mumloonniveau ook geld wegzet ten voor hun pensioen en zich ver zekeren tegen ziekte en arbeidson geschiktheid. De jonge ijsberentweeling Walker (links) en Swimmer op een archieffoto uit maart 2009. De in Ouwehands Dierentuin geboren beertjes zijn wereld nieuws, nu blijkt dat ze een rol spelen in de BBC-documentaire Frozen Planet. Swimmer is inmiddels overleden. archieffoto Rick Nederstigt/ANP VOORBEREIWN0EN VOOR KERST OP STOOM (2) TOOS EN HENK NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4