in het bos bouwen sport 133 De Q-school leert golfers wrede lessen Hans-Peter Minderhoud heeft drie ijzers in vuur Sven Mbikulu naar FC Twente Dirk Kuijt prijst Suarez mini i1 iniiiirin iTiiiriiirr" i BKBSHMMB Het samenwerkingsverband tussen de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) en FC Twente heeft zijn eerste succes opgeleverd. Sven Mbikulu, die nu nog bij Cortgene/JVOZ B1 speelt, vindt vanaf volgend seizoen onderdak bij de eredivi sieclub. Mbikulu is een vijftienjarige middenvelder, die in het verleden ook nog voor Cercle Brugge speelde. Jan Dirk Stouten (links) voelt Gertjan Verbeek aan de tand. woensdag 14 december 2011 door Koen de Vries MIDDELBURG - Dressuurruiter Hans-Peter Minderhoud gaat met drie paarden toewerken naar de Olympische Spelen, van 27 juli tot 12 augustus in Londen. De voorma lige inwoner van Westkapelle kon al beschikken over de Grandprix- paarden Tango en Whitney van 't Genthof en krijgt daar nu Donna Silver bij. Minderhoud krijgt de tienjarige merrie in bruikleen van de Itali aanse amazone Silvia Rizzo, die het paard in 2010 kocht. Rizzo wordt sinds enige tijd getraind door Minderhoud. Donna Silver gaat van jongs af aan als een dressuurtalent door het le ven. Ze werd in 2004 uitgeroepen tot merrie van het jaar en won de Deense kampioenschappen voor jonge paarden als vijfjarige. Als zes jarige werd ze tweede. De schimmelmerrie is een Grand- prixpaard, maar heeft nu nog niet het niveau om aan de Spelen te kunnen deelnemen. „Er zit nog wel wat werk aan en het is natuur lijk kort dag", erkent Minderhoud. „Maar het paard heeft zeker poten tie. Tango is momenteel mijn eer ste paard. Maar ik weet niet of dat deze zomer nog zo is." De West- kappelaar is van plan Donna Silver eerst in kleinere wedstrijden uit te brengen. De eerste zal waarschijn lijk in maart zijn. Pas in juni, op het NK outdoor in Hoofddorp, gaat het paard de strijd aan met de nationale top. Het NK is de eerste observatie- en selectiewedstrijd voor de Olympi sche Spelen. Daarna volgen er nog enkele, waarna bondscoach Sjef Janssen de olympische selectie be kendmaakt. Hans-Peter Minderhoud is van plan om met de hengsten Tango en Whitney van 't Genthof deze winter uit te komen in enkele we reldbekerwedstrijden. Minderhouds belangrijkste concur renten voor de Spelen zijn Edward Gal, Europees kampioene Adelin- de Cornelissen en waarschijnlijk ook Anky van Grunsven, die haar toppaard-op-leeftijd Salinero weer van stal gehaald heeft. Nederland heeft zich al geplaatst voor het lan- dentoernooi. Dat gebeurde in 2010 op de wereldruiterspelen in Ken tucky (VSt). In het Nederlands team voor de landenwedstrijd is plaats voor drie combinaties. Daar naast mag nog één combinatie aan het individuele toernooi meedoen. foto Ruben Oreel liverpool - Voetballer Dirk Kuijt heeft zijn waardering uitgesproken voor zijn ploeggenoot Luis Suarez. De aanvaller van Liverpool is in korte tijd in de Engelse competitie twee keer in opspraak geraakt. De oud-Ajacied maakte afgelopen weekeinde de winnende treffer in het duel met Queens Park Rangers (1-0). Kuijt: „Dat doelpunt was voor ons allemaal belangrijk, maar zeker voor Luis. Het was heel fijn om hem weer te zien scoren. Hij is blij met alle steun die hij krijgt." door Edwin Alblas Barcelona - De beste golfers ver dienen miljoenen, maar voor veel meer spelers blijven roem en rijk dom een onbereikbaar doel. Vijf Nederlanders mogen nog de hoop koesteren dat voor hen in 2012 het tij keert. Op twee golfbanen van de PGA Catalunya, zo'n tachtig kilometer boven Barcelona, spelen 156 gol fers, onder wie zes Nederlanders, deze week in de Qualifying School voor een plekje op de European Tour. Dat is het professionele toer- nooiencircuit waarin de Nederlan der Joost Luiten dit seizoen een miljoen euro verdiende. Alle 156 spelers geloven onvoor waardelijk dat roem en rijkdom op korte termijn of in de toekomst voor hen is weggelegd. Voor som migen is het de eerste keer in de Q-school, anderen hebben dit al tien keer meegemaakt. Zonder suc ces. De meesten zullen ook deze week een teleurstelling moeten verwerken. Er zijn slechts dertig tourkaarten te vergeven en die van de nummer een is ook nog eens veel meer waard (het recht op het spelen van meer en betere toer nooien) dan die van de nummer dertig. Vandaag is de dag waarop de helft van de deelnemers afvalt. Bij het scorebord waarop de resultaten worden bijgehouden wordt het drukker en drukker naarmate de dag vordert. De score die syno niem staat voor uitschakeling schommelt tussen -3 en -4. Er wordt gelachen en gehuild. De Q;School is al 35 jaar het toneel van drama, vooral veel drama, maar ook van vreugde. Hel en he mel liggen dicht bij elkaar. De ver halen over spelers die op de aller laatste hole hun toekomst vergooi den en van wie sindsdien niets meer is vernomen, zijn legio. Met een beetje geluk hebben ze ergens werk als golfleraar gevonden. Op het slagveld zijn, nog voor de echte frontlinie in Catalunya in zicht kwam, al veel spelers gesneu veld. Honderden golfers werden uitgeschakeld in Stage 1 en Stage 2, onder wie ook een aantal Neder landers. In de Final Stage zijn nog zes land genoten over. Een van hen is Maar ten Lafeber. Hij is allesbehalve een beginneling, maar had een slecht seizoen. 'Terug naar school' was Lafebers enige optie, wil hij zijn be staan als professioneel golfer op het hoogste niveau nog rekken. „Ik vind mezelf eigenlijk nog te goed om hier te spelen, maar ik heb geen keuze. Ik heb dit jaar niet goed genoeg gepresteerd. Punt." Lafeber won in 2003 in eigen land het Dutch Open, een toernooi van de European Tour. Hij is in Spanje zeker niet de enige oud-winnaar die terug bij af is. Het wemelt van vergane glorie. De in Florida woonachtige Eindhove- naar (37) speelde veertien jaar gele den ook als eens de Q-school. „Ik kan me er weinig meer van herin neren, maar toen maakte het me nog niet veel uit. Ik was begin nend professional, alles wat ik meepakte was meegenomen. Maar daarna heb ik dertien jaar onafge broken op de European Tour ge speeld. Nu is een heel ander ver haal. Ik heb wat te verliezen." De druk is enorm groot. Hier falen betekent bijna een verloren sei zoen in 2012. „Ie moet zes ronden spelen, de helft van de deelnemers valt na vier ronden al af en het is fysiek en mentaal heel zwaar. Hier kun je je niet op voorbereiden. Je moet het ondergaan en aan het einde van de week val je waar schijnlijk dood neer", zegt Maar ten Lafeber. De sfeer is beduidend anders dan bij de 'gewone' toernooien, be speurt Taco Remkes, die in 2009 een seizoen op de European Tour speelde, maar direct weer 'degra deerde'. „Er wordt onderling wei nig gepraat. Iedereen is heel erg met zichzelf bezig. Normaal knoop je een gesprek aan met een collega, maar nu doe je dat niet." Ook Lafeber niet. ,Je kunt het niet op één hole rustig aan doen. Je moet alle energie sparen en zelfs praten kost energie." Bij het ondergaan van de zon Maarten Lafeber moet in de Q-school zijn Europese kaart veiligstellen. foto Jos Linckens wordt duidelijk dat vijf van de zes Nederlanders na vier ronden bij de eerste zeventig eindigen. Ze plaatsen zich voor de twee finale- dagen, waarop eigenlijk pas alles wordt beslist. Naast Lafeber zijn dat Wil Besse- ling, Reinier Saxton, Tim Sluiter en Taco Remkes. Laatstgenoemde imponeert het meest door met bir dies op de laatste twee holes aan de goede kant van de score te ein digen. Was hij in 2011 nog 'kaart- loos' en kon bijna nergens spelen, nu is de 27-jarige prof al zeker van een tourkaart voor de eerste divi sie, het niveau net onder de Euro pean Tour. „Maar ik kom hier voor de kaart voor de European Tour." De enige afvaller onder de Neder landers is Floris de Vries. Een ster ke slotronde blijkt niet genoeg om eerder opgelopen schade onge daan te maken. Hij is in deze hel gesneuveld, maar droomt nog van de hemel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33