sport 131 et zo hoort Jac Orie moet weer op zoek naar een sponsor iw beginnen Kramer trekt dubbel zo veel kijkers Toparbiter op de achterlijn Kerkhove naar Ajax' interimbestuur bij Masters wil snel weer vergaderen woensdag 14 december 2011 Voor de Spaanse scheidsrechter David Fernandez Borbalan is het een week van uitersten. Zaterdag fungeerde hij als arbiter bij El Clasico tussen Real Madrid en Barcelona (1-3) in een volgepakt Santiago Bernabeu. Morgenavond 'mag' hij in Alkmaar als assistent op de achterlijn figureren bij het duel tussen AZ en Metalist Charkov in de Europa League. Carlos Clos Gomez is scheidsrechter. door Leon ten Voorde krakow - FC TXvente is in Krakow omdat het nou eenmaal zo hoort. En, om de goede score van de Ne derlandse clubs in Europa, even tueel nog wat extra glans te geven. Veel meer valt er vanavond niet te verdienen, al zullen sommige spe lers de kans willen aangrijpen om zich nog eens in de etalage te zet ten. Vanaf een enorme poster kijkt Ro bert Maaskant zelfverzekerd de prachtige zaal in. Maaskant is op de foto nog het absolute middel punt temidden van de spelers, maar daar is inmiddels geen spra ke meer van. De Nederlandse trai ner werd bij de eerste ontmoeting in Enschede door zijn collega Co Adriaanse een grote belofte ge noemd, maar na zijn ontslag in Po len zit hij al een tijdje zonder werk. Vandaar dat Maaskant dezer dagen even op vakantie is. In Kra kow, dat wel. Op deze mistige avond in het zui den van Polen zijn wel meer din gen anders dan verwacht. Er is in tegenstelling tot de meeste andere Europese duels bijvoorbeeld nau welijks Nederlandse pers op de bij eenkomst van Adriaanse vlak voor de afsluitende training. Ook de mensen van FC Twente schitteren door afwezigheid. Het vliegtuig naar Polen eerder op de dag zat maar half vol, slechts een paar clubvertegenwoordigers zijn met de ploeg meegekomen. Bijna iedereen binnen de club vond het onverstandig om na alle onheil spellende verhalen de oversteek te maken. De spanning, die het duel van van avond met zich meebrengt, zit voor Twente ook veel meer in het randgebeuren dan in de wedstrijd zelf Waar Wisla hoopt op een mi raculeuze ontsnapping (zelf win nen en dan hopen op een stunt van Odense bij Fulham) hoeft het al gekwalificeerde Twente geen al te gekke dingen uit te halen. Eigen lijk is het duel in Krakow een hin derlijk tussendoortje op weg naar het grote werk, zondag in De Kuip. „Voor het grote geheel zou het be ter zijn geweest als we met z'n allen de week in Nederland had den kunnen doorbrengen", beseft Adriaanse dan ook. „Aan de ande re kant kan ik als trainer deze wed strijd ook gebruiken voor de toe komst. Ik kan nu bepaalde jonge spelers een kans geven en het is voor hen een mooi meetmoment om zich in een internationale wed strijd te laten zien." En nu ze toch in Krakow zijn, wil len ze ook winnen, simpel zat. „En daar zijn we met deze spelers ook toe in staat", vindt Adriaanse. „Het grote voordeel is dat we geen enkele concessie hoeven te doen aan iets of iemand. Met andere woorden: er gaat niemand spelen op een plek die hij niet gewend is." Nacer Chadli is een van de basis spelers die op de afsluitende trai ning in het fraaie, Engels aandoen de stadion wel aanwezig is. Ge plaatst of niet, hij wil vanavond spelen. „Omdat ik drie maanden eruit ben geweest en het ritme goed kan bruiken. Op de valreep wil een Poolse journalist van Adriaanse nog graag even weten waarom er eigenlijk geen Twente-supporters in Krakow zijn. „Omdat ze niet vertrokken zijn", luidt het o zo droge commentaar van de trainer. Alleen de paar Ne derlanders in de zaal lachen. De Polen begrijpen er niks van. Voor hen is het allemaal wel ernst, de wedstrijd en het randgebeuren. door Eric de Jager den haag - Jac Orie kan weer eens op zoek naar een nieuwe sponsor voor zijn schaatsploeg. Control stopt er na dit seizoen mee. Het korte, krachtige en succesvolle hu welijk eindigt in een scheiding die beide partijen oplucht. Na het omvallen van DSB kwam Control eind 2009 als reddende en gel het schaatsen binnen. Het fi nancieel detacheringsbedrijf zag in de sport een ideaal vehikel om meer naamsbekendheid te krijgen. „Wij hebben gemerkt dat andere bedrijven ons sympathiek vinden. We komen nu overal gemakkelijk binnen", stelde directeur René van Beek tijdens het eerste seizoen te vreden vast. En nu, aan het einde van de rit, heeft hij dat gevoel nog steeds. „De schaatsploeg heeft ons een unieke mogelijkheid geboden om onze naamsbekendheid te ver groten en het merk Control te 'la den'." Maar een huwelijk zonder strubbe lingen was het niet. Al tijdens het eerste seizoen begon het financieel te wringen bij Control en Orie. Het bedrijf ging uit van steun van een tweede sponsor en was bin nengehaald met de geruststelling dat de prestaties van de ploeg en de contacten van het bedrijf snel zo'n co-sponsor zouden lokken. Tijdens de korte periode dat die tweede sponsor er niet was, wilde Control zich wel garant stellen voor het ontbrekende geld. Maar Tweeënhalf jaar later is de aanvul lende geldschieter er nog steeds niet. Al die tijd moest Control de beurs trekken. Verzoeken om de begroting te ver lagen en nog meer salaris in te le veren, wilden Orie en zijn schaat sers niet inwilligen. Zonder twee de financier is de schaatsploeg niet op te brengen voor Control. Het bedrijf steekt naar schatting 1,1 mil joen euro per jaar in het team. Voor Control een vermogen, voor Jac Orie zijn team van tien schaat sers en begeleiding nét genoeg. De successen van zijn sporters kosten geld en de route naar de Spelen van Sotsji in 2014 is prijzig. „Onze ambities lopen niet helemaal paral lel met die van Control", zegt Orie. „Het ging, maar we hadden niet voor niets een co-sponsor no dig." „Dat die tweede sponsor er niet kwam, heeft zeker met ons besluit te maken", zegt Van Beek. „We moeten enorm veel geld in de ploeg steken en als je kijkt naar de toekomst van onze eigen 'busi ness' en de verwachtingen voor de economie, dan is dat onverant woord." Control heeft in het schaatsen mis schien wel iets te veel hooi op zijn vork genomen. Al voor de contrac ten waren getekend, lag er een hy potheek op de deal. Control moest, om met Orie in zee te kun nen gaan, een afspraak met de rij- dersgroep van SportNavigator.nl af zeggen. Begin november werd de overeenkomst met het bedrijf van Nederlander Marnix Wieberdink wereldkundig gemaakt, een week later moest die alweer worden afge kocht. Vanaf dag één heeft de sport Control meer geld gekost dan vooraf gedacht. Volgend seizoen zitten Van Beek en zijn klanten desondanks weer op de tribune in Thialf „Ons hele gevoel rond het schaatsen is posi tief Voor relatiemarketing blijft het belangrijk. We blijven betrok ken bij de business club Thialf" Orie gaat weer op zoek naar een sponsor. Na het snelle afscheid van Spaarselect en DSB heeft hij nu iets meer tijd om een vervan ger te vinden. „We hebben vaker met dit bijltje gehakt. Het is inherent aan top sport, al heb ik liever zekerheid voor de lange termijn. Ik ben Con trol erg dankbaar, ze zijn er met veel lef ingestapt." De nieuwe geld schieter hoeft niet lang op zich te laten wachten, denkt de coach. „We waren al bezig, dat komt nu in een stroomversnelling." ge- door Eric de Jager den haag - Sinds Sven Kramer te rug is op het ijs, zijn de kijkcijfers van het schaatsen in Nederland verdubbeld. Volgens de onderzoe kers van bureau Sport+Markt 'is de verhoogde interesse voor de sport het gevolg van het 'Kramer-effen'. „Goed nieuws voor de sport, maar ook voor de merken die zich aan de sport verbonden hebben", zegt Floris van Dam van het sportmar ketingbureau. Zonder Kramer, die afhaakte vanwege een bovenbeen blessure, keken 30,6 miljoen men sen (alle wedstrijden bij elkaar op geteld) in november en december 2010 naar schaatsen op de Neder landse televisie. Dit jaar keken er in dezelfde periode opgeteld 61,2 miljoen mensen. De NOS zond ook beduidend meer individuele races uit: 73 om 44. „Sven Kramer is een ontzettend populair sporticoon in Nederland en deze nieuwe gegevens laten het ongelooflijke effect van zijn terug keer in de schaatswereld zien", al dus Van Dam. Na voetbal is schaatsen de populairste sport, becijferde Sport+Markt. Ongeveer 43 procent van de Nederlandse bevolking tus sen 16 en 69 jaar volgt het schaat sen. Dertig procent vindt schaat sen de leukste tv-sport, vooral on der vrouwen (34 procent) is het langebaanschaatsen populair. lüütcto kf Het debuut van Demi Schuurs in de Masters was van korte duur. Ze werd in de eerste ronde uitgeschakeld. foto Henk Koster/GPD rotterdam - Lesley Kerkhove is zonder enig probleem doorgedron gen tot de kwartfinales van de KNLTB Tennis Masters. De Zierik- zeese was in het Topsportcentrum in Rotterdam veel te sterk voor Leonie Mekel: 6-0 6-3. De twintigjarige Schouwse was in 44 minuten klaar met haar twee jaar jongere opponente. Kerkhove gunde Mekel in de vijftien games maar 26 punten. Ze treft bij de laat ste acht Nicole Thyssen. Zij was vo rig jaar verantwoordelijk voor de uitschakeling van Kerkhove in de eerste ronde van het eindejaars- toernooi. In de Chileense hoofdstad San tiago bereikte Angelique van der Meet uit 's-Heer Abtskerke de tweede ronde van een 25.000 dol- lartoernooi. Ze versloeg de als ze vende geplaatste Kroatische Tereza Mrdeza met 6-3 en 6-1. amsterdam - Het interim-bestuur van Ajax vraagt vermoedelijk nog deze week een buitengewone alge mene vergadering voor aandeel houders (bava) aan. Tijdens die bij eenkomst hebben de aandeelhou ders het lot van de raad van com missarissen in handen. Een bava moet volgens de statuten van de club 42 dagen van tevoren zijn aangekondigd. Het interim-be stuur van Ajax bestaat uit Rob Been-junior, Roger van Boxtel en Ernst Ligthart Been-junior is even eens voorzitter van de ledenraad, die binnenkort samen met het be stuur opgaat in een te formeren be stuursraad. Been drong maandag tijdens een vergadering van aandeelhouders al aan op een snel vertrek van alle commissarissen. Hij deed dat na mens de vereniging Ajax, die in het bezit is van 73 procent van de aandelen van de Amsterdamse club. Steven ten Have, Marjan Ol- fers, Edgar Davids en Paul Römer gaven geen gehoor aan het ver zoek. Cruijff wil graag plaatsma ken. „Maar alleen samen met de rest", zei hij. De kans is klein dat de commissa rissen nog voor een bava uit zich zelf opstappen. Advocaat Peter Wakkie liet maandag al doorsche meren dat hij vindt dat Ten Have, Davids, Römer en Olfers beroep moeten aantekenen tegen het von nis van de voorzieningenrechter, die maandag de voorgenomen be noemingen van directeuren Louis van Gaal en Martin Sturkenboom schorste. De vier commissarissen hebben nog niet laten weten of ze het ad vies van de advocaat opvolgen. Ook de raadsheer van de nv Ajax buigt zich nog over het vonnis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31