cultuur 115 Facebook-spelletje leidt tot een bijzonder album ZVE kiest voor nieuwe weg agenda Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Qwww.z2.nl woensdag 14 december 2011 OP PAD Serooskerke (S) Kerstklaverjassen. Dorpshuis, 19.30 uur Zaamslag De stichting Vrienden van de Molen hof houdt een kerstmarkt. Zorgcentrum De Molenhof, 10-16 uur Zierikzee Levende kerststal en knutselmiddag. Kinderboerderij De Punt, 14.00-16.00 uur Mini-instuif voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Gebouw De Driehoek, 14.00-16.00 uur PODIUM Breskens Volkskerstzang met medewerking van Openbare School OBS en de Dalton- school de Golfbreker. Muziek wordt ver zorgd door de White Group. Protestantse kerk, 19.00 uur Goes Montezuma's Revenge. A capella groep. Theater de Mythe, 20.00 uur Kapelle Concert Memento Mori met Con Amo- re. De Vroone, 1930 uur Kruiningen De Wolga Kozakken brengen een kerst concert. Ons Dorpshuis, 20.00 uur Middelburg Poppentheater Parabel speelt de voor stelling 'Het ezeltje'. Huiskamertheater Herengracht 64, 14.30 uur Purper speelt 'Helden'. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Jasper Blom Kwartet, feat. Jesse van Ruller (jazz). Concert van Muziekpodium Zeeland. 't Schuttershof, 21.30 uur Oostburg Extra voorstelling eindejaarsshow 'Van Harte' van Maikel Harte. Ledeltheater, 20.15 uur Sint-Maartensdijk Muziekvereniging Euterpe treedt op tij dens de Winterfair in de smalstad. Try-outconcert ter voorbereiding op de volkskerstzang van 17 december. De Haestinge, vanaf 19.00 uur. BIJ NADER SSnZWÊÊÊÊIÊÊÊ Het extra optreden van Matthews Southern Comfort, de band van Iain Matthews zaterdag om 15.00 uur wordt gegeven in zolderthea ter Razzmatazz in Oost-Souburg. door Rolf Bosboom Het is een van de opmerke lijkste projecten uit de Ne derlandse pophistorie: Lor- rainville. Morgen is het hoogte punt met een uitverkocht concert in Hedon in Zwolle. Twee Zeeuw en hebben een belangrijk aandeel: gitarist Angelo de Rijke en Blof- bassist Peter Slager. Het begon met een spelletje dat mixer/producer Guido Aalbers een jaar geleden op Facebook speelde. Op volstrekt willekeurige wijze worden een bandnaam, een albumtitel en een cd-hoes gevon den en gecombineerd. Aalbers kwam uit op de naam Lorrainville, de titel You never know what happi ness is en een fraaie zwartwitfoto als hoes. Hij postte zonder verdere bedoelingen het resultaat op Face book. Dat leidde direct tot diverse reacties, vooral uit de muzikanten wereld. In korte tijd rijpte het idee daadwerkelijk een Americana-ach- tige plaat te maken. Wie dat wilde, kon een nummer insturen. Aalbers selecteerde de veertien mooiste en nam die op met een groot aantal muzikanten, terwijl Anneke van Giersbergen, Erik Neimeijer en Casper Adrien de vocalen voor hun rekening na men. Het resultaat: een bijzonder en veelgeprezen album. Angelo de Rijke - bekend gewor den als gitarist bij Anouk en tegen woordig onder meer spelend bij dachte achter. Het is heel mooi om op zo'n manier een plaat te kun nen maken en met allerlei mensen samen te spelen." Peter Slager wordt beschouwd als de 'katalysator' van het project en droeg ook een van de nummers aan: Matilda Me. „Het schrijven van Engelstalige nummers doe ik al jaren tussendoor. Dat was een goedbewaard geheim. Dit leek me wel een mooi moment om er ook iets mee te doen." Ondanks het grote aantal mensen dat heeft bijgedragen, kent het al bum een opvallende eenheid. „Dat komt op het conto van Gui do", zegt Slager. „Hij heeft de goe de liedjes en muzikanten bij elkaar gebracht, zelf de productie gedaan en er terecht voor gekozen met niet te veel zangers te werken." Het eenmalige concert van mor gen is het sluitstuk. Angelo de Rij ke hoopt dat er een vervolg komt. „De naam is er nu. Iedereen vindt het album te gek. Het lijkt me dan ook heel leuk om een volgende plaat te maken." „Ik denk dat er wel een mogelijk heid is voor een deel twee", stelt Slager. „Aan de andere kant: nu is het puur door enthousiasme zo ver gekomen. Iedereen werkte be langeloos mee. De vraag is of dat een volgende keer ook zo zal zijn." Zie ook www.lorrainville.nl. Het concert van morgen wordt live uitgezonden via onder meer www.hedon-zwolle.nl. CONCERT Dirigente Elisabeth van Duijn houdt van gedeelde verantwoordelijkheid Guus Meeuwis - vond het concept meteen 'te gek'. De Vlissinger is op diverse nummers te horen. „Wat mij aanspreekt is dat er heel erg concessieloze muziek is gemaakt. Er zat totaal geen commerciële ge door Ali Pankow Met de keus voor de jon ge dirigente Elisabeth van Duijn(34) als op volger van Kees van Eersel heeft het Zeeuws Vocaal En semble (ZVE) gekozen voor een nieuwe weg. Het eerste resultaat daarvan laat dit koor vrijdagavond horen met 'Concert rondom Kerst' in de Grote of Magdalenakerk in Goes. „Tijdens het eerste gesprek kreeg ik de vraag of het mogelijk was te werken met veel discipline, maar met weinig afstand tussen artistie ke leiding en koorleden. Natuur lijk kan dat. Het is dan ook een soort missie geworden. Uiteraard is het belangrijk dat mensen de re petities trouw bezoeken. Niet om dat de dirigent dat afdwingt, maar doordat ze zelf beseffen dat een goed eindresultaat afhankelijk is van een voortdurend brede inzet. Het is een kwestie van gedeelde verantwoordelijkheid", zegt Van Duijn. Zij komt van oorsprong uit Zeeland (Sint Maartensdijk), maar woont nu in Katwijk. Haar werk bij het Roosevelt Academy Choir in Middelburg kan zijn mooi com bineren met een avond repeteren bij het ZVE. Zij opteert niet voor 'repeteren om het repeteren', maar werkt graag gericht op een speci fiek doel. In dit geval dus het kerst concert. Verder vindt zij dat de re petitieavond voor deel ook moet bestaan uit zangles om de meetlat steeds wat hoger te kunnen leg gen. „Ik heb de koorleden meteen in het diepe gegooid, deze mensen kunnen meer dan ze zelf beseften. Naast het zogenaamde ijzeren re pertoire, stimuleer ik het ensem ble dus ook tot wat moeilijker en minder voor de hand liggende composities", zegt de dirigente. Haar aanpak leidde tot een boeiend programma voor het 'Con cert rond Kerst'. Dat biedt enkele- slaap- en wiegenliederen van diver se componisten, poëtische Franse kerstmotetten van Poulenc, war me Engelse kathedraalmuziek en de opmerkelijke Dorchester Canti cles van Tarik O'Regan voor koor, orgel, harp, slagwerk en tenor. Vol gens Van Duijn is dit werk vooral bijzonder vanwege het gebruik van swingende ritmes en exoti sche klanken die doen denken aan de Indonesische Gamelan-muziek. Het ZVE brengt dit concert in sa menwerking met het jeugdkoor Ruach uit Katwijk, dat ook onder leiding staat van Elisabeth van Duijn. „Voor die combinatie heb ik meteen gekozen. Dat geeft het programma extra dimensie." Ruach geeft per jaar 20 a 25 concer ten door het hele land en heeft daarmee aardig wat bekendheid verworven. Beide koren treden ook gezamenlijk op met Magnifi cat en Nunc Dimitis van Howells. „Een mooi repertoire voor een con cert is te vergelijken met een goed uitgebalanceerde maaltijd: afwisse ling van smaken en een harmo nieus geheel. Zo moet het echt zijn, vind ik", aldus Van Duijn. De Grote of Maria Magdalenakerk acht zij, mede door het fraaie or gel, een fantastische locatie voor het optreden vrijdagavond. De so listen zijn: Laurens Alexander Wyns (tenor), Renske de Leuw (harp), Thorwald Jorgensen (slag werk) en organist Sjaak van Duijn, echtgenoot van de dirigente. Vrijdag 16 december, Grote of Magdale nakerk, Goes, 20.00 uur. Dirigente Elisabeth van Duijn tijdens een repetitie met het Zeeuws Vocaal Ensemble ter voorbereiding van het kerstconcert. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15