Eigen Nederlands onderzoeksstation Dankzij poolonderzoek is een wetenschappelijke sprong voorwaarts gemaakt' 11 Wilco van Rooijen Ranulph Fiennes 7" ij 1 1 l"l woensdag 14 december 2011 Sir Ranulph Fiennes, Britse Zuidpoolreiziger Nederlandse wetenschappers zullen in januari 2013 een Nederlands onderzoeksstation op Antarctica in gebruik nemen. Er gaan vier mobiele laboratoria naar de Zuid pool. Ze worden gebruikt voor verschillende onderzoe ken naar onder meer de effecten van het smelten van gletsjers en van de toenemende stroom zoet water in de zee. Ook bekijken ze welke invloed klimaatverandering heeft op de algenproductie in zee en op de voedselke ten. De vijf onderzoekers van verschillende Nederlandse uni versiteiten en instituten zullen een paar weken per jaar, enkele jaren achtereen, onderzoek gaan doen op Antarc tica. Het project word gefinancierd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en het ministerie van OCW en zal zo'n 1,8 miljoen euro kosten. In ieder onderzoek wordt daarnaast 250.000 eu ro geïnvesteerd. Het Koninklijk Nederlands Instituut voor Zeeonderzoek (NIOZ) op Texel is verantwoordelijk voor het ontwerp en de bouw van de mobiele laborato ria. Het project wordt 'aangehaakt' bij het Britse Rothera Re search Station. NWO werkt al jarenlang samen met de Britten en Nederlandse onderzoekers hebben tot nu toe ook vaak van hun basis en laboratoria gebruik kunnen maken. Het beheren van eigen laboratoria is namelijk erg kostbaar. Het idee voor een apart Nederlands onderzoeksstation is mede afkomstig van oud-wetenschapper en Tweede Kamerlid Ronald Plasterk. Hij bezocht als minister van Wetenschappen samen met prins Willem-Alexander en prinses Maxima in 2009 het Rothera Research Station. Dat was in het kader van het Internationaal Pooljaar. Volgens een woordvoerster van NWO is Antarctica 'een unieke plek' voor onderzoek. „Je ziet er bijvoorbeeld als eerste de effecten van klimaatverandering. En in Neder land hebben we ontzettend goede onderzoekers die zich met dit soort onderwerpen bezighouden." Wilco van Rooijen (44) bereikte op eigen kracht zowel de geografische Noord- als Zuidpool, en beklom zonder gebruik te maken van extra zuurstof Mount Everest. In 2008 raakte Van Rooijen in de 'death zo ne' vermist op de K2, om na drie dagen levend terug te keren. Bevrie zingsverschijnselen kostten hem zijn tenen. Boeken van zijn hand zijn onder meer Bevlogen over ijs- expeditie naar de ziel van Antarctica (met Mare Cornelissen) en Overleven op de K2. Sir Ranulph Fiennes (67) werd door het Guinness Book of Records uit geroepen tot 's werelds grootste avonturier. Hij bereikte over land beide polen en was de eerste die het gehele continent Antarctica vol ledig op eigen kracht overstak. Hij beklom als 65-jarige de Mount Ever est en volbracht in 2003 zeven ma rathons in zeven dagen op zeven verschillende continenten. Hij schreef een twintigtal boeken, waaronder de biografie van Cap tain Scott 1911, ongeveer vier weken voor de Engelsman Robert Falcon Scott. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11