iolantarctica Honderd jaar poolvorsen Op 14 december 1911 was de Noor Roald Amundsen de eerste mens die de Zuidpool bereik te, vijf weken voor Robert Falcon Scott, die op de te rugweg zou omko men. Hun opvol gers vertellen over honderd jaar pool reizen. woensdag 14 december 2011 door Auke van Hulst Als we het overleefd hadden', schreef de Britse ontdekkings reiziger Robert Falcon Scott, vlak voor zijn dood in maart 1912, 'dan zou ik een geschiedenis te vertel len hebben over de standvastig heid, het uithoudingsvermogen en de moed van mijn kompanen, een verhaal dat het hart van elke En gelsman zou beroeren. Nu zullen deze ruwe aantekeningen en onze dode lichamen er over moeten ver halen.' Scotts poging als eerste mens de pool te bereiken waren uitgelopen op een ramp. De Noor Roald Amundsen was hem op 14 december 1911 voorgeweest. Óp de terugweg kreeg Scotts team te ma ken met extreme tegenwind en kou. Edgar Evans liep fataal hoofd letsel op door een val in een glet sjerspleet. Kapitein Lawrence Oa- tes, zich bewust van de last die zijn eigen zwakke gezondheid was geworden, verdween in een sneeuwstorm met de woorden: 'Ik zal een tijdje wegblijven.' De drie overgebleven mannen zouden, niet ver van een voedseldepot, be zwijken. Amundsen, daarentegen, had met relatief weinig problemen de tocht heen en terug volbracht. Volgens de Nederlandse beroeps avonturier Wiico van Rooijen is het belangrijk stil te staan bij het 100-jarig jubileum van Amund- sens prestatie. „Dit soort expedi ties heeft de mensheid verder ge bracht. Het veroveren van de Zuid pool past in een traditie waarin je ook de tocht van Willem Barentsz moet zien, of plannen om Mars te veroveren. Al die expedities voe den wetenschappelijke ontwikke ling. Bovendien inspireren ze. Ze laten zien waartoe de mens fysiek en mentaal in staat is." In het verleden waren nationale trots en de drang het onontdekte in kaart te brengen motoren ach ter poolexpedities. Voor Van Rooij en en zijn Britse tegenhanger Ra- nulph Fiennes spelen zulke drijfve ren nauwelijks een rol. Van Rooij en onderstreept de uitdaging van de natuur: „Ben je in staat, alleen of met een team, jezelf staande te houden in de meest mensonvrien- delijke omgeving op aarde? Het eindeloze niets van Antarctica is mentaal zwaarder dan bijvoor beeld een klimexpeditie in de Hi malaya. Hoog op de K2 heb je een verbluffend uitzicht. Op de Zuid pool komen er geen impulsen uit de omgeving: alles is saai en wit. Je moet over een intrinsieke moti vatie beschikken. Tegelijk kan het gebrek aan impulsen de tocht een spirituele dimensie geven. De mo notonie van de beweging stimu leert meditatie. Je gaat nadenken over alles waar je in je leven mee bezig bent. Elke dag kijk je in een figuurlijke spiegel." Fiennes, een aarzelend sprekende man die zichzelf omschrijft als ie mand die 'nooit op zijn gemak is', 'Deze expedities laten zien waartoe de mens fysiek en mentaal in staat is' vindt het moeilijk de aantrekkings kracht te duiden. „Ik onderneem expedities omdat ik, met mijn spe cifieke vaardigheden, geen andere manier zou weten mijn brood te verdienen. De Noren, die zelf gro te stukken Noord- en Zuidpool tot eigen territorium mogen rekenen, spreken meestal van een virus. Als je eenmaal besmet bent, is er geen weg meer terug. Of dat iets spiri tueels is zou ik niet weten. Ik hou niet van introspectie. In jezelf weg zinken is gevaarlijk op de pool. Je kunt je drive er door verliezen, ter wijl je te allen tijde koppig moet dóórgaan." Scott en Amundsen zijn, ook hon derd jaar na dato, nog steeds on derwerp van discussie, zowel on der historici als navolgers. Het ver Roald Amundsen op 27 april 1923 foto AP haal is gesimplificeerd tot een te genstelling: Amundsen was de mo derne professional die niets aan het toeval overliet, Scott de gentle man-amateur die koloniale arro gantie koppelde aan laksheid en koppigheid. Amundsen gebruikte honden om zijn voorraden te trek ken - honden die hij gerust af schoot om als voer te dienen zo dra ze waren opgebrand. Scott had onbruikbare pony's meegenomen en zou zijn eigen slee trekken. Om dat dat nou eenmaal manhaftiger zou zijn. We zijn nu honderd jaar verder en de vraag is hoe de toekomst van Antarctica eruit ziet. Het conti nent wordt beschermd door lang lopende internationale verdragen. Die staan wetenschappelijke bases toe, maar geen winning van grond stoffen. De invloed van toerisme, hoewel de laatste tien jaar in op mars, blijft door de hoge prijs rede lijk binnen de perken. „Boven dien", zegt Van Rooijen, „wordt het toerisme goed gereguleerd. Het is niet iets om je zorgen over te maken." Een groter probleem, denkt hij, is het op termijn aflopen van het Pro tocol on Environmental Protec tion, dat onderdeel is van de UN Antarctic Treaty. Dat protocol ver biedt tot 2048 de winning van mi nerale grondstoffen. „Het is niet vanzelfsprekend dat die verdragen daarna verlengd zullen worden. Met mijn nieuwe project Antarcti ca 2048 haak ik daar al op in. We gaan volgend jaar proberen met een zonnevoertuig, ontwikkeld door studenten van de Hoge school Utrecht, naar de Zuidpool te rijden. Niet om te laten zien dat het kan, maar om de jeugd te inspi reren voor duurzame energie te kiezen, en duidelijk te maken dat economie en ecologie beter in ba lans moeten worden gebracht." Voor een beter inzicht in ecologie is Antarctica van onschatbare waar de, zegt ook Fiennes. „Dankzij poolonderzoek is een wetenschap pelijke sprong voorwaarts ge maakt." Van Rooijen: „Er is geen plek op de wereld waar we verder terug kunnen kijken in de geschiedenis van onze planeet. Hoe verder we tenschappers erin doordringen, hoe meer we te weten komen uit opgediepte ijskemen. Doordat Ant arctica ons meer vertelt over de ge schiedenis van de wereld, voedt het ons inzicht in de toekomst. Des te meer reden om voorzichtig met het continent om te sprin gen." De Noorse poolvorser Roald Amundsen bereikte de Zuidpool op 14 decern!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10