299 600 banen Zalco op het spel Laatste kans: stem op je favoriete leraar! 31 8 10 en 11 RIJNCRUISE naar het DUITSE CARNAVAL KRAS.NL ^^SSSSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈ Bloedbad na schietpartij schokt Luik Discussie over bezuinigen Sven Kramer trekt dubbel zo veel kijkers Herfstachtig, 8° Duitse president Wulff ligt onder vuur Honderd jaar WOENSDAG 14 december 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 298 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 ZALCO Aluminiumsmelter vraagt zelf faillissement aan WALCHEREN LUIK - Luik is diep geschokt door een aanslag die het leven van zes willekeurige voorbijgangers heeft geeïst. 123 mensen raakten gewond. Bewa pend met granaten en een automatisch geweer zaaide een draaideurcrimineel gistermiddag dood en verderf in het centrum van de stad. Schutter Nordine Amrani (33) pleegde vervolgens zelf- ce Saint-Lambert gooide hij explosieven naar moord. Amrani, die alleen opereerde, had een uit- mensen die in enkele bushokjes stonden te wach- gebreid strafblad, met veroordelingen voor ze- ten. Hierop ontstond grote paniek op het plein, dendelicten, grootschalige hennepteelt, wapenbe- foto Michel Krakowski/ANP zit en heling. Gisteren moest hij zich bij het ge- rechtshof in Luik melden. Aangekomen op de Pla- Am) pagina 7: kogels en granaten op de kerstmarkt Riviercruise per MS Excellence Royal***** 4 dagen incl. busreis, ontbijt, lunch, diner Vertrek: alléén 18 februari Deze 4-daagse riviercruise per 5-sterren 'Grand Hotel-cruiseschip' MS Excellence Royal neemt u mee naar de Duitse carnavalssteden Mainz, Keulen en Düsseldorf. Nergens anders wordt Rosenmontag zo uitbundig gevierd met dans, kleurrijke kostuums en optochten. Beleef het zelf en cruise in stijl mee naar dit imposante spektakel! Zie www.kras.nl/32741 waarom zou je meer betalen vanaf Person middelburg - De spanning stijgt: wie wordt de beste leraar van Zee land 2011? Hans Altenburg, docent economie en biologie op het Rey- naertcollege in Hulst heeft tot nu toe de meeste stemmen, maar ook Rien Knook (Calvijn College Goes), Bas Coenen (CSW Middel burg), Joel Mommers (SSG Neha- lennia Middelburg) en Thomas Korporaal (Pontes Pieter Zeeman Zierikzee) zijn nog in de race. den haag - Nederland kan zich op maken voor een nieuwe ronde van miljardenbezuinigingen, bo venop de al geplande 18 miljard eu ro. In februari buigen WD, CDA en PW zich over de vraag hoeveel er precies bezuinigd moet worden en waarop. Gisteren werd duide lijk dat ingrepen hoe dan ook on vermijdelijk zijn. Nieuwe economi sche vooruitzichten van het Cen traal Planbureau (CPB) tonen aan dat Nederland al in een recessie is beland, die ook begin volgend jaar zal aanhouden. Het begrotingstekort loopt vol gend jaar op naar 4,1 procent van het bruto binnenlands product. Daarmee overschrijdt het tekort de grenzen die het kabinet zichzelf heeft opgelegd. Ingrijpen is daarbij noodzakelijk. CPB-directeur Coen Teulings zei dat bezuinigen terwijl de econo mie in een recessie verkeert niet goed is voor de groei. pagina 6: hakken of niet hakken Overheid moet Zalco redden reageer op www.pzc.nl reacties: 366 Campagne voor veilige jaarwisseling is zinloos je kunt tot morgen 12.00 uur stem men. Stuur een e-mail naar leraar@pzc.nl of sms als volgt naar telefoonnummer 2121: PZCLE- RAAR2011 (spatie) naam docent (spatie) jouw postcode (spatie) jouw huisnummer. Dus bijvoor beeld: PZCLERAAR2011 COENEN 4430 AB 33- Aanstaande vrijdag wordt de PZC-wisselbokaal uitgereikt aan de winnaar. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 8"711688 555530 door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink vlissingen-oost - De ruim zes honderd werknemers van alumi niumsmelter Zalco vrezen voor hun baan. Het bedrijf is gisteren failliet verklaard. Het faillissement volgde op een mislukte poging het bedrijf te redden. Zalco draait al geruime tijd met verlies door de hoge elektriciteits prijzen en de lagere prijs van alu minium op de wereldmarkt. De af gelopen weken hebben de provin cie en minister Maxime Verhagen (Economische Zaken) achter de schermen gewerkt aan oplossin gen. Volgens het ministerie waren er twee mogelijkheden om Zalco op korte termijn te helpen. Een acuut probleem was dat een stroomcontract met Delta op 1 de cember afliep, terwijl een nieuw met Eon pas op 1 januari zou be ginnen. Dat 'gat' is gedicht, onder druk van provincie en Rijk. Daarnaast is aan Tennet, dat het transport van stroom regelt, ge vraagd Zalco tegemoet te komen. Tennet moet ervoor zorgen dat al le stroom die wordt geproduceerd ook direct wordt verbruikt. Onba lans veroorzaakt problemen. Ten net heeft met Zalco afspraken ge maakt om - als dat nodig is - de fa briek op een lager pitje te zetten. Verbruikt Zalco minder stroom, dan kan onbalans op het landelij ke net worden gecompenseerd. Zalco zou eind 2012 een vergoe ding krijgen van vijf miljoen euro voor het leveren van die dienst. Omdat Zalco zijn rekeningen niet meer kan betalen, was het verzoek dat bedrag nu al uit te keren. On der druk van het Rijk was Tennet daartoe bereid. Afgelopen week- mmmmmmÊmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmrnmmmmmmmmmmmmm end vroeg Tennet evenwel een bankgarantie van één miljoen eu ro. Rijk en provincie kunnen die niet geven. Dat zou ongeoorloofde steun zijn. De rol van Den Haag was daarmee uitgespeeld. De kan sen van een doorstart van Zalco zijn onduidelijk. pagina 2 en 3: pieken en dalen pagina 3: commentaar zie ook video op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1