Israël bouwt illegaal verder Zu Cuttenberg adviseur van Kroes 81 buitenland Fatou Bensouda nieuwe hoofdaanklager ICC Tien slachtoffers Duitse gifmenger Obama vraagt drone terug van Iran Roemenië wil boycot Nederlandse groenten Kerk Filipijnen wijst door naar pornosite VS eren moedige verpleegster dinsdag 13 december 2011 NEDERZETTINGEN BRUSSEL - De Belgisch-Congolese ex-verpleegster Augusta Chiwy (94) werd gisteren gehuldigd voor haar uitzonderlijke inzet tijdens de Slag om de Ardennen in december 1944. De Amerikaanse generaal-majoor Michelle Johnson overhandigde haar in het Koninklijk Legermuseum in Brussel de medaille van humanitaire burgerverdienste. Chiwy zette haar eigen leven op het spel om tij dens intense gevechten in moeilijke omstandighe den tientallen Amerikaanse soldaten te redden. Chiwy kreeg eerder dit jaar voor haar buitenge wone moed en dapperheid al een hoge Belgische onderscheiding. In de Amerikaanse tv-reeks Band Of Brothers duikt ze op als Anna, de zwarte ver pleegster uit Congo. foto Eric Lalmand/EPA Toestemming voor twee nieu we nederzettingen op bezette Westelijke Jordaanoever. Plan is 'duidelijk signaal' aan bemiddelaars voor vrede, zegt Palestijnse onderhandelaar. Toegangsbrug tot al-Aqsa- moskee afgeloten. JERUZALEM - Israël gaat twee nieu we nederzettingen bouwen op de bezette Westelijke Jordaanoever. De veertig huizen komen in de buurt van de stad Bethlehem. Minister van Defensie Ehud Barak heeft zijn goedkeuring aan het plan gegeven, meldde de Israëli sche krant Haaretz gisteren. Israël wil de huizen binnen drie jaar heb ben gebouwd. Meer dan 310.000 Israëliërs leven in nederzettingen op de Westelij: ke Jordaanoever. Dat aantal blijft groeien. Verder wonen er onge veer 200.000 Israëliërs in Oost- leruzalem, dat door Israël is bezet. De Palestijnen willen van Oost- leruzalem de hoofdstad van een toekomstige eigen staat maken. De illegale Joodse nederzettingen in bezet gebied zijn al jaren een be langrijk obstakel voor het vredes proces in het Midden-Oosten. De Palestijnen en internationale be middelaars eisen een bouwstop. De Palestijnse onderhandelaar Saeb Erekat zei gisteren dat Israël met het nieuwe bouwproject een duidelijk signaal aan het kwartet voor het Midden-Oosten heeft ge geven. Dat kwartet probeert vrede in het Midden-Oosten te realise ren en bestaat uit de Verenigde Sta ten, Rusland, de Europese Unie en de Verenigde Naties. De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, David Hale, reist vandaag met andere vertegenwoor digers van het kwartet naar het Midden-Oosten voor afzonderlijke ontmoetingen met Israëlische en Palestijnse functionarissen. Hale hoopt de partijen weer samen aan tafel te krijgen. Moslims hebben gisteren woe dend gereageerd op het besluit van het gemeentebestuur van Jeruza lem om de houten toegangsbrug tot de al-Aqsamoskee te sluiten. Volgens de gemeente is de houten constructie brandgevaarlijk en is het gevaar groot dat ze instort. De toekomst van de brug is een bron van conflicten tussen het ge meentebestuur en de joodse en is lamitische organisaties die toezicht houden op de zuidzijde van de Tempelberg, waaraan zowel de Klaagmuur als de moskee liggen. De brug werd in 2004 als een tijde lijke voorziening gebouwd, nadat een eerdere toegang was ingestort. Moslimactivisten verzetten zich te gen de afsluiting. Zij beschuldigen het gemeentebestuur ervan dat het niet met de Waqf over de res tauratie wil praten. De Waqf is de organisatie die gaat over de mos- limdelen van het gebied. BRUSSEL - De Duitse plagiaatminis ter Karl-Theodor zu Guttenberg gaat zich inzetten voor vrijheid van internet in dictaturen. Hij doet dat op verzoek van Europees commissaris Neelie Kroes (Digita le Agenda). Zij presenteerden hun plannen gisteren in Brussel. Zu Guttenberg moest in maart aftre den als minister van Defensie om dat hij zijn proefschrift groten deels had overgeschreven. Hij gaat NEW YORK - De 50-jarige Fatou Bensouda wordt de nieuwe hoofd aanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Ze werd gisteren gekozen door de ASP, de vergadering van de inmid dels 120 landen die zijn aangeslo ten bij het hof. De Gambiaanse Bensouda is al sinds 2004 de plaatsvervanger van de huidige hoofdaanklager, Luis Moreno Ocampo. De ambtster mijn van de Argentijn loopt in juni 2012 af, waarna Bensouda hem voor negen jaar opvolgt. Het ICC is het eerste permanente internationale hof voor oorlogs misdaden en andere zware interna tionale misdrijven. De benoeming van Fatou Bensou da tot hoofdaanklager biedt de kans de kritiek in Afrika op het hof te verminderen. De Gambiaan se zal niet alleen zaken tegen Afri- Kroes adviseren hoe Europa steun kan bieden aan internetgebrui kers, -bloggers en -activisten in au toritair bestuurde landen. Commissaris Kroes verdedigde de opmerkelijke keuze voor Zu Gut tenberg na vragen van Journalis ten over zijn reputatie. „Ik heb Karl-Theodor voor de zomer ge vraagd mij te helpen", aldus Kroes. „Het was mijn keus. Ik wil geen heiligen, maar talenten", zei ze in kaanse aangeklaagden moeten win nen, maar ook het beeld moeten wegnemen dat het hof alleen.za ken in Afrika behandelt. Sommi gen vrezen dat Afrikaanse landen Bensouda onder druk zullen zet ten, juist omdat zij van hun conti nent komt. Bensouda (50) zelf is volgens een VN-diplomaat de misvattingen in haar werelddeel over het hof beu. In een interview met het Franse persbureau AFP zei ze zich geen zorgen te maken over de aange klaagde Afrikaanse leiders, zoals president Omar al-Bashir van Su dan. „Ik werk voor de slachtoffers van Afrika, zij zijn even Afrikaans als ik. Daaruit put ik mijn inspira tie en mijn trots.' Bensouda staat bekend als een betere teamspeler dan Luis Moreno Ocampo, die met zijn eigengereide optreden wrevel heeft gewekt. een verwijzing naar de plagiaataf faire. Kroes kondigde gisteren ook aan dat de Europese Commissie al haar cijfermateriaal en openbare gegevens gratis ter beschikking zal stellen van publiek en bedrijfsle ven. Ze roept alle regeringen in de EU op dat voorbeeld te volgen. Het commercieel gebruiken van die gegevens, waar toch al voor be taald is, kan de economie op ter- BERLIJN Een gifmenger die vorige week zijn slag sloeg op kerstmarkten in Berlijn heeft een tiende slachtoffer gemaakt. In het weekeinde werd een 15-jarig meisje onwel na het drinken van een door de man met drugs aangelengde borrel. Eerder was al bekend dat zeven bezoekers van Berlijnse kerstmarkten onwel waren geworden na het drinken van verontreinigde borrels. WASHINGTON De VS hebben gevraagd om terug gave van een onbemand vliegtuig dat op Iraanse bodem is terechtge komen. „We hebben het terugge vraagd. We wachten af hoe de Ira- niërs reageren", aldus president Obama tijdens een persconferen tie. Iran stelde vorige week dat het een zeer geavanceerd Amerikaans spionagetoestel had neergehaald. mijn 70 miljard euro opleveren, al dus Kroes. Daardoor zullen ook de belastinginkomsten weer toene men. „Het is een goudmijn die klaar ligt om te ontginnen." De commissie stelt zijn databanken vanaf komend voorjaar via een speciale portal op internet open. dWfc z'e onze website:buiteniand rjm^ Zu Guttenberg maakt aftreden als defensieminister bekend BOEKAREST De Roemeense president Traian Ba- sescu wil een boycot van Neder landse groenten uit wraak voor het Nederlandse verzet tegen de toetre ding van zijn land tot de Schengen- zone. „Ik denk dat het goed is geen Nederlandse groenten te kopen", zei de president zondag op de Roe meense televisie. Hij voegde daar aan toe de voorkeur te geven aan Spaanse en Turkse waar. MANILLA De Rooms-Katholieke Kerk op de Filipijnen heeft per abuis verwe zen naar een pornosite in plaats van naar een internetpagina waar op de installatie van de nieuwe aartsbisschop van Manilla kon wor den gevolgd. Gelovigen die de link op de pagina van het bisdom volg den, kregen beelden van een traves tiet in lingerie voorgeschoteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8